PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με το protel dxp



antonis
11-06-05, 02:43
μηπως μπορει να μου πει κανεις πως μπορουμε να μετατρεψουμε θεωρητικο σε pcb με το protel dxp?

kastavidakias
13-06-05, 11:06
Δημιουργεις ενα νεο PCB project και μεσα ενα νεο schematic document και ενα pcb document. Αφου σχεδιασεις το θεωρητικο επιλεγεις στο menu Design -> Update PCB.

Υ.Γ. τα εξαρτηματα που χρησιμοποιείς στο θεωρητικό πρεπει να εχουν footprint.

hlektrologos000
05-03-06, 23:24
καλησπερα. να ρωτησω και εγω κατι . απο pcb μπορουμε να το μετατρεψουμε σε σχηματικο? και αν ναι πως ?

Lykos1986
06-03-06, 23:22
Θα κάνω και εγώ μια ερώτηση!!! Πώς μπορείς σε αυτό το αναθεματισμένο DXP 2004 να εκτυπώσεις σωστά το τυπωμένο σου. Κάθε φορά που πάω να εκτυπώσω κάτι αυτό μου το βγάζει λίγο μικρότερο από το κανονικό. Έχω πειράξει όλες τις ρυθμίσεις και τίποτα. Το πρόβλημα δημιουργείτε κυρίως στα IC αφού σε άλλα footprint όπως για παράδειγμα μια αντίσταση δεν πειράζει και τόσο.

PS:
Χρησιμοποιώ footprints του προγράμματος και όχι δικά μου.

d.r soutras
06-03-06, 23:32
Απο σχηματικό σε pcb:
1) σχεδιάζουμε το σχηματικό εάν δεν βρίσκουμε κάποιο εξάρτημα στις libraries το δημιουργούμε εμείς με (Schematic Library Docyment)
2) {lukos1986} έχοντας όλα τα εξαρτήματα μπροστά μας τα τοποθετούμε πάνω στην διάτρητη κ τα μετράμε (η απόσταση ανάμεσα σε κάθε τρυπίτσα είναι 100mil) φτίαχνουμε όλα τα footprint και τις ονομασιές τους τις βάζουμε στο properties κάθε εξαρτήματος στο σχηματικό μας (κ δεν πέρνουμε έτοιμα footprint)
3) φτιάχνουμε pcb αρχείο κ πάμε στο σχηματικό κ κάνουμε update to pcb (μπαίνουν όλα τα εξαρτήματα κ αφού τα τοποθετήσουμε κατά βούληση σχεδιάζουμε τους αγωγούς) 8)

apollo
07-03-06, 15:04
Θα κάνω και εγώ μια ερώτηση!!! Πώς μπορείς σε αυτό το αναθεματισμένο DXP 2004 να εκτυπώσεις σωστά το τυπωμένο σου. Κάθε φορά που πάω να εκτυπώσω κάτι αυτό μου το βγάζει λίγο μικρότερο από το κανονικό. Έχω πειράξει όλες τις ρυθμίσεις και τίποτα. Το πρόβλημα δημιουργείτε κυρίως στα IC αφού σε άλλα footprint όπως για παράδειγμα μια αντίσταση δεν πειράζει και τόσο.

PS:
Χρησιμοποιώ footprints του προγράμματος και όχι δικά μου.

Δυο πραγματα μπορεί να συμβαίνουν:

1) χρησιμοποιείς λάθος footprint.
2) Δεν έχεις δηλώσει σωστά την ανάλυση του εκτυπωτή σου (dpi).

Μάλλον για το δεύτερο το κόβω διότι λές οτι όλα βγαίνουν μικρότερα. Δες τι αναλύσεις υποστηρίζει ο εκτυπωτής σου και προσπάθησε να τις περάσεις στο protel