PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνώμες για protel, orcad...



Christos_K
14-06-05, 14:33
Καλημέρα σε όλους. Βλέπω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα χρησιμοποιούν ένα από αύτά τα 2 πακέτα (protel , orcad) για σχεδίαση κυκλωμάτων και PCB. Έχοντας ασχοληθεί παλαιότερα με το orcad αυτό που είχα διαπιστώση τότε ήταν πως μπορεί να είναι δυνατό πακέτο αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις έπρεπε είτε να δημιουργήσεις μόνος σου εξαρτήματα που θες είτε να κάνεις αντιστοιχία σε footprint.
Δουλέυοντας φέτος με to Εagle της Cadsoft έμεινα ενθουσιασμένος από τις βιβλιοθήκες που υπάρχουν στο πακέτο καθώς και από τα πάρα πολλά uploads διαφόρων libraries που κάνουν οι χρήστες. Χρειάστηκε να φτιάξω μόνο 1-2 components και τα υπολοιπα υπήρχαν ήδη μέσα. (Όταν χρησιμποιούσα το orcad 1-2 ήταν μέσα και όλα τα υπόλοιπα τα έφτιαχνα μόνος μου!). Θα με ενδιέφερε να ακούσω τα σχόλια σας για το orcad κυρίως και αν έχει βελτιωθεί σε θέμα libraries καθόλου, καθώς τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο πακέτο ήταν πριν από 3-4 χρόνια.

gsmaster
14-06-05, 19:25
Χρησιμοποιώ το OrCad αρκετό καιρό, στην έκδοση 9.1. Όντως οι βιβλιοθήκες δεν έχουν πολλά εξαρτήματα, αλλά αν φτιάξεις τα πιο κοινά εξαρτήματα και footprints που χρησιμοποιείς συχνά, μετά γίνεται πιο εύκολα η δουλειά.

Έριξα και μια ματιά στο eagle προσφατα, και απ'ότι είδα έχει πολλά εξαρτήματα στις βιβλιοθήκες του, πράγμα που λύνει τα χέρια σε όποιον δεν θέλει να φτιάχνει πολλά εξαρτήματα.

Όσο για έτοιμες βιβλιοθήκες χρηστών για το orcad δεν έχω ψάξει αλλά ούτε και έχω ακούσει κάτι. Για το eagle ναι υπάρχουν.

Κάποια εταιρία, (η ΤΙ νομίζω) για κάθε εξάρτημα που φτιάχνει έχει και το αντίστοιχο library για το protel και το eagle, κάπου το είχα δει στο site της. Για orcad πάντως δεν είχε.


ΎΓ. έχουμε και μερικούς οδηγούς για το OrCad εδώ (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=category&id=9)

amiga
15-06-05, 01:53
Στο Protel υπάρχει τρόπος όταν τυπώνω να μου τυπώνει και τις τρύπες πάνω στις πίστες τις πλακέτας;
Γιατί μου τις φτιάχνει σε διαφορετική σελίδα με μαύρα σημάδια.

kastavidakias
15-06-05, 18:02
ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ !!!

Εδώ δεν εχω protel εγκατεστημενο και επειδη δεν το θυμαμαι απ'εξω θα το δω το βραδυ και αυριο θα σου πώ πως γινεται.

kastavidakias
16-06-05, 08:10
επιλέγεις στο menu File->Default prints στο παραθυρο που θα ανοίξει επιλέγεις Final Artwork Prints και πατας το κουμπι configure εκει θα βρεις ολες τις ρυθμισεις που θέλεις.

Lykos1986
16-06-05, 11:24
Eagle. Πολύ πιο γρήγορο, πολύ πιο απλό!!!

amiga
16-06-05, 12:49
Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτό το μενού. Πάντως μετά από λίγο παίδεμα το βρήκα κάπου! Έχω το Altium Protel 2004.
Μιας και το χρησιμοποιείς καιρό, ξέρεις αν κάνει export σε bmp;

To eagle είχα εδώ και καιρούς… αλλά το παράτησα γιατί άνοιγε το αρχείο μόνο μια φορά! Και μετά error $%@$#^@#%^#!!!!

Πάντως το protel είναι θαυμάσιο. Εγώ το έχω 5 μέρες και σχεδίασα ένα pll/vco σε διπλή όψη και με smd εξαρτήματα και δεν παιδεύτηκα και πάρα πολύ… πού να το ξέρεις καλά κιόλας!

billy
16-06-05, 14:00
EAGLE ... και εγώ αυτό χρησιμοποιώ

++++++++++
Είναι έυκολο σχετικά
Έχει άπειρες έτοιμες βιβλιοθήκες (ειδικά αν κάνεις και rip το library section της cadsoft.de)
Eχει πολυ καλό DRC

------------------
Μερικές βιβλιοθήκες χρειάζονται προσαρμογή με το χέρι, ειδικά αλλαγή pad diameter
(εμ με το χέρι μπορείς να κολλήσεις ευκολα pad < 50 mil ?)
Aλλα το κάνεις μια φορα σε κατι αντιστάσεις και πυκνωτές και ξεμπερδέυεις.

leosedf
22-08-05, 20:22
OrCAD 10 για πάντα.
Αλλα εκείνο το χρησιμοποιούν επαγγελματίες για συγκεκριμένες δουλειες.
Πιστεύω οτι Eagle, protel, edwin XP είναι απο τα καλύτερα για εμάς που ασχολούμαστε με μικρά και γρήγορα σχέδια(μην ξεχνάτε οτι στο orcad δουλεύουν πολλές ομάδες ατόμων ταυτόχρονα σχεδόν σε μεγάλα σχέδια)

clown
24-08-05, 17:14
Κατα τη γνωμη μου το orcad θα ηταν απο τα καλυτερα προγραμματα σχεδιασης τυπωμενων αν ειχε ενημερωμενες βιβλιοθηκες με αρκετα εξαρτηματα!

giannis theoharis
01-09-05, 02:54
Αν δεν κάνω λάθος το orcad εν αντιθέσει με το protel δεν έχει simulation mode. Προσωπικά το orcad το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα αλλά πιστεύω πως το protel ενδείκνυται για έναν ποιο εξηζητημένο χρήστη και όχι μάλλον για τον χομπίστα. Το θεωρώ πιο σύγχονο πρόγραμμα, πλήρως ανταγωνίσιμο με το orcad και με σαφώς περισσότερες δυνατότητες ... αλλά και απαιτήσεις χρήστη.

leosedf
01-09-05, 10:05
Το OrCAD αυτή τη στιγμή είναι το σημείο αναφοράς στο σχεδιασμό. Ολα ξεκινάν απο εκει (αυτό φλενεται και απο την τιμή του)
Χρησιμοποιείται απο τις πιό μεγάλες εταιρίες. Γενικώς είναι πρόγραμμα σχεδιασμένο για να δουλεύει καλύτερα υπο συνθήκες ομάδας εργασίας. Γι αυτό φένεται περίπλοκο σε εναν απλό χρήστη.

gsmaster
02-09-05, 12:11
To OrCAD έχει simulation. Στο πακέτο του OrCAD υπάρχει και το Spice ;)