PDA

Επιστροφή στο Forum : Protel



Kitsios_56
17-06-05, 01:15
Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω το protel???

babisko
17-06-05, 06:55
http://www.altium.com/lookingforprotel/

moutoulos
17-06-05, 16:16
Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω το protel???

Συμπληρώνεις αυτό (http://www.altium.com/forms/evaluation.aspx).
Και μην ξεχάσεις να τσεκάρεις το Protel License, και σου έρχεται...σπίτι. :wink:

Lykos1986
17-06-05, 23:11
Λίγο άσχετο αυτό που θα πω, αλλά δικαιολογείτε γιατί δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου to protel. Είναι δωρεάν πρόγραμμα;;;

moutoulos
18-06-05, 00:20
Είναι δωρεάν πρόγραμμα;;;

Όχι, το PROTEL είναι κατηγορίας... ORCAD. Εννοώ επαγγελματικό πρόγραμμα τόσο σε ποιότητα σχεδιασμού όσο και ...σε τιμή.
Αν και το ORCAD είναι πιο άκριβο.

Kitsios_56
18-06-05, 20:36
Εγινε παιδια ευχαριστω πολυ...Αν και ειχα την εντυπωση οτι μπορω να το βρω καπου δωρεαν...Οπως και να χει ευχαριστω

vtecg-R
28-06-05, 01:29
Google ρε παιδια.Κοιταχτε λιγο καλυτερα.Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω. Ειναι trial 30-days.

gsmaster
29-06-05, 00:57
.... και σου έρχεται...σπίτι. :wink:

Σε πόσες μέρες? Είναι Demo (ε, λογικό είναι) είναι όμως με περιορισμό χρόνου ή με κάποιο άλλο περιορισμό?

moutoulos
29-06-05, 16:15
Γιάννη είναι demo με περιορισμό χρόνου (30 ημερών).

gsmaster
11-07-05, 13:03
Μόλις το παρέλαβα, τώρα συνδέθηκα για να κάνω activation. Έχει μέσα ένα φυλλάδιο που λέει για κάτι τρελλές απαιτήσεις...
CPU 3GHz
RAM 1G
Dual Monitor 1280*1024
....

Που πάωωωω.....

Τέσπα θα δείξει η δουλειά...

amiga
26-11-05, 15:20
Όταν θέλω να φτιάξω μια πλακέτα που πολλά εξαρτήματα που έχουν το ένα Pin στο GND κάνω αρχικά place polygon plane σε top και bottom layer. Τα 1 pins Που θα κολληθούν στο polygon plane (που είναι όσο όλη η πλακέτα) πως πρέπει να τα δηλώσω ώστε όταν στείλω τα αρχεία για κατασκευή να μου κάνουν τρύπες και εκεί;
Και ποιες διαφάνειες πρέπει να στείλω ; δεν θέλω πράσινη μάσκα οπότε στέλνω top – bottom layer και;;; όταν φτιάχνω μόνος μου πλακέτες επιλέγω και holes bottom layer. Για το εργαστήριο pcb βολεύει να στείλω με holes ή όχι;

travelgirl
28-11-05, 10:43
Δεν έχω καταλάβει γιατί κάνεις Polygon Plane και σε Top και σε Bottom Layer. Αν ορίσεις Ground ένα από τα δύο Layers αρκεί. Επίσης οι τρύπες είναι στο Multilayer και είναι απαραίτητες για την κατασκευή της πλακέτας (η διάμετρος τους και τα λοιπά). Στο Protel επίσης σαν επίπεδο απαραίτητο είναι και το Keepout Layer όπου ορίζεις τις διαστάσεις της πλακέτας. Το Post ήταν για το Protel, όμως αυτό δουλεύεις;;

amiga
28-11-05, 11:03
Κάνω polygon γιατί θέλω και σε top και σε bottom να είναι όλη η επιφάνεια με χαλκό εκτός από τα σημεία που περνάνε οι γραμμές. Αν οι τρύπες είναι multilayer δεν συνδέονται στο polygon.

π.χ.
μπλέ = polygon plain
μαύρο = wire

travelgirl
28-11-05, 15:25
Λοιπόν από ότι κατάλαβα δεν φτιάχνεις σχηματικό σχέδιο στο Protel και μετά πάς αυτόματα στο Pcb. Γιατί αν φτιάξεις το σχηματικό σου πρώτα, την βιβλιοθήκη με τα εξαρτήματα και πας στο pcb το routing σου είναι δεδομένο. Αν για παράδειγμα σε τρανζίστορ το ένα ποδαράκι πηγαίνει στην γείωση τότε συνδέεται με γραμμές (σε Top ή Bottom Layer) με όλα τα υπόλοιπα ποδαράκια εξαρτημάτων που πάνε σε γείωση, αλλά και σε Polygon plane που έχεις ορίσει σαν γείωση ανεξάρτητα με τις holes που είναι πάντα στο MultiLayer. Σε παραγγελία που έχω κάνει πλακετών για κατασκευή χρειάζονται δεδομένα στοιχεία που βγαίνουν από το Cam Manager. Για παράδειγμα θα έχεις designators στο Top Overlay, θα υπάρχουν εξαρτήματα στο Bottom ή όλα θα είναι στο ίδιο επίπεδο;;
Αν φτιάξεις το σχηματικό πρώτα και ακολουθήσεις την διαδικασία που προανέφερα δεν θα μπερδευτείς άλλο.

travelgirl
28-11-05, 15:38
Ακόμα κι έτσι όμως να το αφήσεις, μπορείς να συνδέσεις τα ποδαράκια που θές με χαλκό κάνοντας Place - line ή Fill στο pad που θέλεις. Aν θέλεις το pcb να αγνοήσει το routing του σχηματικού, θα κάνεις διπλό κλικ πάνω στο pad που θέλεις να συνδέσεις με το Polygon Plane και θα πάς Advanced - no net. Έτσι το συγκεκριμένο pad το συνδέεις manually με όποιο εξάρτημα θέλεις.