PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπάτος πομπός και χιόνια



lazyman
17-06-05, 17:18
καλημερα σας.
ειμαι 16 χρονων και ξεκινησα να ασχολουμαι με το ραδιοφωνο ερασιτεχνικα.το "μικροβιο" μου το κολλησε ο πατερας μου.
που ηταν ραδιοερασιτεχνης της χρυσης εποχης.

εχω ομως κατι προβληματακια με την λυχνια νομιζω.(ναι ειναι λαμπατος)

φοραω μια el 504 philips αλλα νομιζω οτι εχει πεσει η αποδοση της.
ποσο κοστιζει μια καινουρια και απο που(ειμαι απο επαρχια !)
προτεινετε κατι καλυτερο??

το προβλημα μου ειναι το εξης.
ενω εκπεμπω κανονικα(96.0 fm) στο ραδιο μου βγαζει και λιγα χιονια.(οχι θορυβο)τι μπορω να κανω γι αυτο??

electron
17-06-05, 17:32
Η συγκεκριμένη λυχνία δεν είναι κοστίζει πολλά,ακριβώς όμως δεν γνωρίζω να σου πω.Όσο για το πρόβλημά σου θα έλεγα το εξής.Μήπως δεν έχεις συντονίσει (μαζέψει) σωστά το μηχάνημα και αυτό που πιστεύεις ότι είναι το βασικό φέρον είναι απλώς κάποια αρμονική;Χρησιμοποίησες κάποια γέφυρα ωστε να συντονίσεις τον πομπό;

lazyman
17-06-05, 17:36
επειδη ειμαι νεος στο αθλημα τα κανεις πιο λιανα?

η γεφυρα τι ειναι???

αληθεια ποιος ειναι ο τυπος για το μηκος του διπολου??
πχ στα 96 φμ ποσο πρεπει να ειναι το μηκος της καθε βεργας??

edited
μπορει ο πομπος να επηρεαζει τον η/υ???
(τον επεξεργαστη συγκεκριμενα γιατι μου κανει καποιες φορες κολπα!)

electron
17-06-05, 18:55
Όταν λέω γέφυρα εννοώ γέφυρα στασίμων με την οποία συντονίζουμε σωστά τον πομπό.Αφού όπως είπες ο πατέρας σου ήταν παλιός ερασιτέχνης θα ξέρει να σου πει.Το μήκος μιας διπόλου κεραίας υπολογίζεται από τον γνωστό τύπο του μήκους κύματος: λ=c/f => λ=300/96=3,125μέτρα που είναι το μήκος κύματυς.Στην συνέχεια αυτό το διαιρώ με το 4 και έχω 3,125/4=0.78μέτρα και τέλος αυτό το πολλαπλασιάζω με το 0.96 και έχω 0.78*0.96=0.74μέτρα λοιπόν θα είναι το μήκος του κάθε στοιχείου του διπόλου.

amiga
17-06-05, 21:05
Η EL504 κάνει 10 ευρώ.

Giannis511
17-06-05, 22:05
ΕL 504,φιλε lazyman, μπορείς να βρείς σε ασπρόμαυρες τηλεοράσεις (1970+).Συνήθως εκεί υπάρχουν οι PL 504, με μόνη διαφορά την τάση του νήματος η οποία είναι (στην PL) 27V/0,3A.Εγώ έχω 6-7 τέτοιες που δουλεύουν άψογα με την ίδια απόδοση της EL 504. :D :D :D :D

radioamateur
17-06-05, 22:23
Αξιότιμε φίλε επειδη πιστεύω ότι να κόβεις και ραβεις ένα δίπολο είναι ο μπελάς, το καλυτερο που έχεις να κάνεις ειναι να κατασκευάσεις το δίπολο με μεταβλητα στοιχεία δηλαδή σωληνακι μεσα σε σωληνακι για να σου δώσω μια πιο πρακτικη εικόνα.Πιθανόν το μηχανημα σου αν και κλασσικη αλλά πανίσχυρη El504 να αποδίδει περισσότερο σε καποια συγκεκριμενη συχνότητα.Οπωσδήποτε θα χρησιμοποιήσεις καποια γέφυρα στασίμων καλης ομως ποιότητας και κατα προτίμηση επειδη η ισχυς είναι χαμηλη, μια τύπου Daiwa 101L ή στη χειρότερη μια Zetagi με ενα όργανο δύο βελόνες για ισχύ & στασιμα για VHF.Ελπίζω το μηχανημα σου να διαθέτει milliαμπερόμετρο για να ελεγχεις την κατανάλωση & προφανώς τη ζωη της λαμπας.

Καλες εκπομπές-κατασκευες!

_ab
18-06-05, 01:39
Αξιότιμε φίλε επειδη πιστεύω ότι να κόβεις και ραβεις ένα δίπολο είναι ο μπελάς, το καλυτερο που έχεις να κάνεις ειναι να κατασκευάσεις το δίπολο με μεταβλητα στοιχεία δηλαδή σωληνακι μεσα σε σωληνακι για να σου δώσω μια πιο πρακτικη εικόνα.Πιθανόν το μηχανημα σου αν και κλασσικη αλλά πανίσχυρη El504 να αποδίδει περισσότερο σε καποια συγκεκριμενη συχνότητα.Οπωσδήποτε θα χρησιμοποιήσεις καποια γέφυρα στασίμων καλης ομως ποιότητας και κατα προτίμηση επειδη η ισχυς είναι χαμηλη, μια τύπου Daiwa 101L ή στη χειρότερη μια Zetagi με ενα όργανο δύο βελόνες για ισχύ & στασιμα για VHF.Ελπίζω το μηχανημα σου να διαθέτει milliαμπερόμετρο για να ελεγχεις την κατανάλωση & προφανώς τη ζωη της λαμπας.

Καλες εκπομπές-κατασκευες!

Αγαπητε μου φιλε εγω εχω μια zetagi και δουλευει μια χαρα γιατι ολοι την υποτιμουν αυτην την εταιρια?Δηλαδη η alan τι να πει??????

hipro5
18-06-05, 01:43
Η Ζetagi με το διπλό όργανο είναι από τις καλύτερες φτηνιάρικες γέφυρες.....

_ab
18-06-05, 01:48
Η Ζetagi με το διπλό όργανο είναι από τις καλύτερες φτηνιάρικες γέφυρες.....

Εγω εχω την ΗΡ 500 Μαλλον και αυτην θα εννοεις....

lazyman
18-06-05, 05:00
απο οτι καταλαβα γεφυρα λες τον μετσβλητο πυκνωτη (fine tuner)
οσο για το διπολο δεν το εχω κοψει καθολου γιατι στο νετ ειχα βρει κατι σελιδες με calculators που αλλες το ειχαν 71.5 αλλες 73 και αλλες 74. οποτε το δικο μου ειναι 72.κατι οσον αφορα τους μετρητες εχει μονον ενα μιλιαμπερομετρο. πως μπορω να μετρησω την ισχυ του πομπου??

ενας ξαδερφος μου χρησιμοποιουσε μια κεραια grand player. ειναι καλες?? ο πατερας μου χρησιμοποιουσε μαστιγιο με ομπρελα.ειχε καλες αποδοσεις αλλα μολις τα παρατησε την κεραια την εδωσε στον ρ.σ. μεσολογγιου.(γαμοτο)!!!!

τελος εγω πιστευω οτι μου βγαζει παρασιτα λογω του οτι ο πομπος εχει να λειτουργησει 6 + κατι χρονια οποτε λογικο ειναι να εχει πεσει κατακορυφα η αποδοση της. η το οτι την κεραια την ειχα οριζοντια και οχι καθετα!!! (ουπς) λογω παραπληροφορησης στο νετ

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

μπορει ο πομπος να επηρεαζει τον η/υ???
(τον επεξεργαστη συγκεκριμενα γιατι μου κανει καποιες φορες κολπα!)

electron
18-06-05, 05:54
Η γέφυρα είναι όργανο το οποίο συνδέεται εν σειρά με το την έξοδο του πομπού και της καθόδου της κεραίας.Συνήθως έχει 2 όργανα το ένα για την ένδειξη των στασίμων κυμάτων,αυτών δηλαδή που επιστρέφουν από την κεραία προς τον πομπό.Αυτά τα θέλουμε να είναι λίγα και το ιδανικότερο είναι να έχουν λόγο 1/1.Το δεύτερο όργανο της γέφυρας μας δείχνει την ισχύς του πομπού.
Η ground plane είναι καλές όταν η περιοχή γύρω σου είναι κλεισμένη από φυσικά εμπόδια το ίδιο και η 5/8 ή το μαστίγιο που λες και συ.Για την κακή απόδοση του πομπού δεν νομίζω ότι φταίει η αχρηστία όσο το ότι δεν έχεις σωστά υπολογισμένη κεραία και κακό συντονισμό του μηχανήματος.
Τέλος ότι αφορά τον υπολογιστή θεωρητικά δεν μπορεί να επιρεαστεί ο επεξεργαστής να πώ για τα περιφεριακά του όπως κάρτα ήχου ή γραφικών μπορεί,ωστόσο με την rf ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι τερτίπια μπορεί να σου κάνει.

AKIS
18-06-05, 08:54
επειδη ειμαι νεος στο αθλημα τα κανεις πιο λιανα?

η γεφυρα τι ειναι???

αληθεια ποιος ειναι ο τυπος για το μηκος του διπολου??
πχ στα 96 φμ ποσο πρεπει να ειναι το μηκος της καθε βεργας??

edited
μπορει ο πομπος να επηρεαζει τον η/υ???
(τον επεξεργαστη συγκεκριμενα γιατι μου κανει καποιες φορες κολπα!)

Τι κόλπα?? Για λέγε

lazyman
18-06-05, 13:23
ευχαριστω.γεφυρα θα μου δωσει ενας αλλος πιτσιρικας που ασχολειται στο χωριο μου.στο χωριο μου ασχολουμαστε ηδη τρια παιδια με το αθλημα.

τα κολπα που μου κανει ειναι τα εξης .οταν τον αφηνω να εκπεμψει και βολτερνω να δω μεχρι που πιανει, μολις φυριζω μετα απο αρκετη ωρα ο υπολογιστης ειναι κολλημενος και οι σκληροι(?) κανουν τον χαρακτηριστικο ηχο τσουφ τσουφ.και μετα για να ανοιξει σωστα κανει κανα τεταρτο και πολλες προσπαθειες

AKIS
18-06-05, 14:35
εγω οταν τον ειχα κοντα στο pc μου κολλαγε το ποντικι,το ιδιο το ειχε παθει και ενα παιδι εδω.
Ξεχασα να πω οτι καποιες φορες οταν κουναω το ποντικι ακουγονται καποια τριξιματα στον ηχο,καμια ιδεα?

electron
18-06-05, 19:16
Όπως είπα να επιρεαστεί άμεσα ο επεξεργαστής μου φένεται λίγο δύσκολο,περιφεριακά υποσυστήματα ίσως.

lazyman
18-06-05, 19:16
στα βοηθηματα στις επιλογες ηχου ειναι καποιο μενου που πρεπει να χαμηλωσεις

amiga
18-06-05, 20:57
Ο επεξεργαστής αποκλείεται να επηρεαστεί άμεσα.
Αλλά το τροφοδοτικό όμως ναι!(εξαρτάται και από την ποιότητα φυσικά).
Δοκίμασα πριν λίγο να πλησιάσω ένα τροφοδοτικό pc κινέζικο της δεκάρας δίπλα σε ένα linear…. με κλειστό το κουτί linear όλα ήταν οκ, αλλά με ανοιχτό… οι τάσεις έπαιζαν! Πράγμα που λογικά επηρεάζει τον επεξεργαστή και όχι μόνο.
Στο τροφοδοτικό που έχω στο pc μου δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα , αλλά το πήρα και 160ευρω…

Κοινός… απομάκρινε τον πομπό από το pc και βάλε ανάμεσα από το audio-in του πομπού και το audio-out του pc ένα VK200.
Εμένα παλιά που έκπεμπα με ένα αυτοταλάντωτο με EL84 νομίζω απευθείας από το line-out ενός cd-player τα τραγούδια πηδούσαν!!!
Και το πρόβλημα λύθηκε μόνο όταν έβαζα μια κονσόλα ανάμεσα και μια λαμαρίνα ανάμεσα σε πομπό και cd.

Για κεραία προτείνω αυτή αντί του διπόλου.

gRooV
18-06-05, 23:23
Επειδή το θέμα της συζήτησης δεν ταιριάζει πλέον σε αυτή την κατηγορία την μεταφέρω και τροποποιώ τον τίτλο.

lazyman
19-06-05, 00:31
οκ groov

οι ground plane εχουν μεγαλυτερη εμβελεια? για εξηγησε τον τροπο κατασκευης.

σε λιγες μερες θα εχω την καινουρια λαμπα.και θα δανειστω και γεφυρα για τον συντονισμο.ισως να χρειαστω την βοηθεια
σας!
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΕΡΑΙΑ 5/8
ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ 5/8
ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ DIPOLE /GROUND PLANE/ 5/8


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

electron
19-06-05, 01:21
Δεν είναι θεμα εμβέλιας αλλά διαφοράς στο τρόπο ακτινοβολίας.Οι ground plane έχουν τη τάση να σηκώνουν το σήμα ψηλα ενω οι 5/8 συνδιάζουν συμπεριφορά διπόλου και ground plane και κατά πολλούς θεωρούνται πολύ καλές κεραίες.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
19-06-05, 11:15
Το καλωδιο απο τον πομπο μεχρι και την γεφυρα πρεπει να ειναι 1/λ χ το velocity factor του καλωδιου.
Η καθοδος πρεπει να ειναι κομμενη παλι σε λ x 1,2,3,4 και τα λοιπα μεχρι να φτασεις το απαιτουμενο μηκος.
Μακρια απο rg58 eχουν πολλες απωλειες τουλαχιστον rg213.
Φτιαξε διπολο με gamma match για να εχεις και καλη προσαρμογη και xωρις βalun.
An θελεις πες μου την συχνοτητα και αν η εκπομπη σου ειναι κυκλικη ,υμηκυκλικη η κατευθηνομενη
Γιατι αναλογα ειναι και το μηκος των στοιχειων και θα σου πω τις ακριβες διαστασεις.
Επισεις ποσα διπολα θες 1 ,2, 4?

Killo_Watt
19-06-05, 18:37
Για να συνοψίσω

Μήκος από μηχάνημα σε γέφυρα 1/λ*VC=
Μήκος από μηχάνημα σε κεραία λ*Z= (όπου Ζ θετικός ακέραιος)

Ερώτηση
1Το Ζ δεν θα πρέπει να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του 2 η ότι αριθμό θέλω βάζω?
2)Το VELOCITY FACTOR δεν συνυπολογίζετε στο μήκος του καλωδίου
3)Η κεραία παίζει ρόλο στο μήκος του καλωδίου (μιλάω για μια κεραία)

Πάντως θεωρητικά το δίπολο συμπεριφέρεται χειρότερα από θέμα προσαρμογής σε σχέση με την κάθετη (75Ω=>50Ω έναντι 50Ω=>50Ω)

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
19-06-05, 19:08
Aγαπητε φιλε πραγματι κανονικα θα πρεπει το μηκος να ειναι επι 2,4.6,8 και λοιπα αλλα αυτο παιζει ρολο στις αρμονικες του
Διπολου. Και βεβαια το v.f. Συνυπολογιζετε στο μηκος του καλωδιου γιατι αλλη η ταχυτητα του ηλεκρομαγνητικου κυματος
Στον αερα και αλλο στο συρμα.δεν θελω να μπω σε αναληση αλλα να ξερεις οτι οταν σε ενα αν διπολο θελεις να αλλαξεις το συντονισμο του
Αλλαζεις το μηκος του διπολου για μια ορισμενη συχνοτητα .
Με το gamma match το διπολο ειναι 50 ωμ γιατι συμπεριφερεται σαν μονοπολο και δεν θελει balun προσαρμογης.

lazyman
19-06-05, 19:28
τι ειναι το GAMMA MATCH ?

19-06-05, 20:28
Προσαρμογη τυπου "Γ"
Το σημειο τροφοδοσιας ενος διπολου δεν ειναι πλεον το κεντρο του διπολου αλλα ενα σημειο "Χ" αποστασης απο το κεντρο προς το ενεργο πολο του. Με αυτο τον τροπο το διπολο δεν εχει πλεον συνθετη αντισταση εισοδου 72Ω (χαρακτηριστικη Ζin ανοικτου διπολου) αλλα 50Ω. Το σημειο αυτο ειναι διαφορετικο για καθε συχνοτητα λειτουργειας αφου χρησιμοποιειται μερος του μηκους του ενεργου στοιχειου για την προσαρμογη.
Ο τροπος που κατασκευαζεται ο "τροφοδοτης' μηχανισμος ειναι σαν να βαζουμε ενα Ελληνικο Γ να 'ακουμπησει' πανω στο διπολο... Εξ'ου και η ονομασια που του δωσανε (στο εξωτερικο)...
Υπαρχει και αντιστοιχα Delta Match αλλα δεν ειναι το θεμα μας...

radioamateur
19-06-05, 21:45
Με τη σειρα μου θα ήθελα να ρωτησω τον κύριο BAΣΙΛΑΚΗ ή όποιον αλλον αναγνωστη γνωριζει τη διαδικασια προσαρμογης τεσσάρων(4) διπολων των 50 ohm(gamma match ή broadband διπολο) ή 75 οhm (ανοιχτο δίπολο του εμποριου) χωρις τη χρηση cavity αλλα με συνδυασμό καλωδίων σε κοινη κάθοδο των 50 οhm για τη δημιουργια μια αξιόλογης collinear κεραιαs με μεγαλη απολαβη;

Ευχαριστω θερμα!

amiga
20-06-05, 00:59
Δοκιμασμένο από το 1992 μέχρι σήμερα.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
20-06-05, 09:45
Μακρια απο diviter εχουν προβληματα με την παροδο του χρονου.
Βαλε cavity είναι και εύκολο στην κατασκευη.

electron
20-06-05, 17:25
Aν το όλο σύστημα μονωθεί κατάλληλα δεν θα υπάρξει πρόβλημα εξάλλου τον ίδιο κίνδυνο να επιρεαστεί από υγρασία έχει και το cavity και ειδικά οι κονέκτορες που πάνε σ'αυτό.

radioamateur
20-06-05, 23:00
Καταρχην θα ήθελα με τη σειρα μου να ευχαριστησω τον κυριο ΒΑΣΙΛΑΚΗ για την πολυτιμη συμβουλη του.Παλαιότερα το περιοδικό Οι ηλεκτρονικές κατασκευές είχαν δημοσιεύσει καποιο πρακτικό σχεδιο για cavity αλλά δεν γνωριζω αν οι τυποι που παρατίθενται είναι σωστοι ή αν υπάρχει κάποιο λαθος ή μπορω να προχωρησω στην κατασκευή χωρις πρόβλημα;Μηπως καποιος φίλος γνωριζει αν είναι αξιοπιστο;
Αmiga το σχεδιο που μας παραθετεις προέρχεται απο το ιταλικό περιοδικό Nuova Elettronica;
Ευχαριστω!!!

amiga
21-06-05, 01:37
Όχι αλλά προέρχεται από το Ιταλικό Βιβλίο Κεραίες Εκπομπής της Nuova Elettronica

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
21-06-05, 15:31
ρε παιδια δεν μπορω να ανεβασω το σχεδιο του spliter και τις διαστασεις γιατι δεν βρησκω τον τροπο .
μπορει καποιος να μου πει?

electron
21-06-05, 17:04
Αφου κάνεις κλικ στην ένδειξη download και σου παρουσιαστεί η εικόνα,στα αριστερα αυτής θα εμφανιστούν 4 μικρά εικονίδια.Το πρώτο εμφανίζει το σύμβολο της δισκέτας.Πατάς αυτό και αποθυκεύεις την εικόνα σε κάποιο φάκελο στον υπολογιστή σου.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
21-06-05, 19:57
δεν θελω να κατεβασω, να τα βαλω στο forum θελω.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
22-06-05, 08:06
splitter

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
22-06-05, 08:38
D =εσωτερικη πλευρα της εξωτερικης σωληνας
d =εξωτερικη πλευρα της εσωτερικης σωληνας

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
22-06-05, 08:57
αυτες η τιμες ειναι για 2 κεραιες 50Ωμ
εκει που ειναι ο μοναχικος κονεκτορας μπαινει η καθοδος αντιστασης 50Ωμ οτι μηκος θελουμε
εκει που ειναι ο ενας απεναντη απο τον αλλο μπαινουν οι κεραιες 50Ωμ με μηκος καλωδιου για καθε κεραια
λ επι v.f., το μηκος του καλωδιου και στις 2 κεραιες πρεπει να ειναι το ιδιο

gsmaster
22-06-05, 16:02
Οι 2 τελευταίες εικόνες δεν ανοίγουν(σε μένα τουλάχιστον). Ανοίγει το αρχείο rar αλλά δεν ανοίγει η εικόνα. Δοκίμασε να τις κάνει σε png, γίνονται και μικρότερες σε μέγεθος.

Την πρώτη την έκανα εγώ. Μπορείς να βάλεις περισσότερα απο ένα επισυναπτόμενα, πατώντας εισαγωγή και σου εμφανίζει πεδίο να βάλεις και άλλο αρχείο.(μέχρι 4 νομίζω)

_ab
22-06-05, 19:03
Το καλωδιο απο τον πομπο μεχρι και την γεφυρα πρεπει να ειναι 1/λ χ το velocity factor του καλωδιου.
Η καθοδος πρεπει να ειναι κομμενη παλι σε λ x 1,2,3,4 και τα λοιπα μεχρι να φτασεις το απαιτουμενο μηκος.
Μακρια απο rg58 eχουν πολλες απωλειες τουλαχιστον rg213.
Φτιαξε διπολο με gamma match για να εχεις και καλη προσαρμογη και xωρις βalun.
An θελεις πες μου την συχνοτητα και αν η εκπομπη σου ειναι κυκλικη ,υμηκυκλικη η κατευθηνομενη
Γιατι αναλογα ειναι και το μηκος των στοιχειων και θα σου πω τις ακριβες διαστασεις.
Επισεις ποσα διπολα θες 1 ,2, 4?

Μηπως θα μπορουσες να δωσεις ενα παραδειγμα πχ για 103.5 κυκλικη με 2 διπολα.....και δεν μπορω να καταλαβω πως κατασκευαζεται το σπλιτερ....

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
22-06-05, 20:46
ρε παιδια sorry αλλα δεν τα καταφερνω καλα σε αυτα
299.7925/103.5=2.8965458 αν τωρα βαλεις π.χ. RG213 που εχει V.F. 0.66 2.8965458X0.66=1.9117202 αυτο ειναι το μηκος του καθε καλωδιου για καθε κεραια
το μηκος της καθοδου ειναι π.χ. 1.9197202 Χ 8 =15.293761 δηλαδη ειναι αναλογα ποση καθοδο θελεις σε μετρα
αν επιλεξεις π.χ D 30 η d οπως βλεπεις απο τον πινακα ειναι 18 και ειναι ακριβως στο κεντρο της D
η μια σωληνα μπαινει μεσα στην αλλη αν θελεις η εξωτερικη μπορει να ειναι και τετραγωνη αλλα καλυτερα για εμενα στρογγυλη
ab εσυ το σχεδιο το βλεπεις καθαρα?
τα διπολα πρεπει να ειναι σε ορισμενη αποσταση το ενα απο το αλλο

NOE
23-06-05, 01:18
Παιδιά γεια σας κ από μένα. Δεν είμαι νέος στο Forum, παρακολουθώ εδώ κ λίγο καιρό τις συζιτήσεις σας κ θα τις χαρακτήριζα αξιόλογες. Με λένε Δημήτρη κ ασχολούμαι πολύ με ραδιοερασυτεχνισμό.
Στο θέμα μας τώρα, Θέλω να συμπληρώσω αυτό που είπε ο Γιάννης: η απόσταση ανάμεσα στα δίπολα (από BOOM σε ΒΟΟΜ) πρέπει να είναι 3/4λ, επήσεις το μήκος της καθόδου από το δίπολο εώς το cavity πρέπει να είναι 3/4λ.
Κάποια στιγμή (μιας κ τώρα δεν έχω πολυ χρόνο) θα ανεβάσω σχέδια για cavity και divider για 4 δίπολα.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
23-06-05, 10:48
φιλε ΝΟΕ το μηκος της καθοδου ειναι 3/4 οταν γινετε καλωδιακο χωρισ splitter
η αποσταση δεν ειναι 3/4 αλλα διαφορετικη αναλογα το λοβο που θελεις καθετο και οριζοντιο
και μετριετε απο την κατω ακρη του πανω διπολου εως την πανω ακρη του κατω διπολου

lazyman
23-06-05, 14:04
παιδια μειωθηκε λιγο ο θορυβος διοτι το καλωδιο για την κεραια εκανε επιδερμικο φαινομενο με το καλωδιο απο τον υπολογιστη στο aux του ενυσχητη. αλλα το προβλημα παραμενει αν και πιο λιγο απο οτι στην αρχη.

σε σχεση με το αλλο προβλημα με το τροφοδοτικο (?) του η/υ μπορει να φταιει το οτι δεν του εχω το καπακι στα πλαινα?

electron
23-06-05, 15:20
παιδια μειωθηκε λιγο ο θορυβος διοτι το καλωδιο για την κεραια εκανε επιδερμικο φαινομενο με το καλωδιο απο τον υπολογιστη στο aux του ενυσχητη. αλλα το προβλημα παραμενει αν και πιο λιγο απο οτι στην αρχη.

σε σχεση με το αλλο προβλημα με το τροφοδοτικο (?) του η/υ μπορει να φταιει το οτι δεν του εχω το καπακι στα πλαινα?Eπιδερμικό φαινόμενο ε;Μήπως έχεις στάσιμα περισσότερα του 1.5;Γιατί΄το φαινόμενο που περιγράφεις μου έχει τύχει όταν τα στάσιμα ξεπερνάν αυτό το ορίο.Όσο για το καπάκι σίγουρα θα βοηθούσε αν το έβαζες.

_ab
23-06-05, 18:41
ρε παιδια sorry αλλα δεν τα καταφερνω καλα σε αυτα
299.7925/103.5=2.8965458 αν τωρα βαλεις π.χ. RG213 που εχει V.F. 0.66 2.8965458X0.66=1.9117202 αυτο ειναι το μηκος του καθε καλωδιου για καθε κεραια
το μηκος της καθοδου ειναι π.χ. 1.9197202 Χ 8 =15.293761 δηλαδη ειναι αναλογα ποση καθοδο θελεις σε μετρα
αν επιλεξεις π.χ D 30 η d οπως βλεπεις απο τον πινακα ειναι 18 και ειναι ακριβως στο κεντρο της D
η μια σωληνα μπαινει μεσα στην αλλη αν θελεις η εξωτερικη μπορει να ειναι και τετραγωνη αλλα καλυτερα για εμενα στρογγυλη
ab εσυ το σχεδιο το βλεπεις καθαρα?
τα διπολα πρεπει να ειναι σε ορισμενη αποσταση το ενα απο το αλλο

Τα βλεπω ολα τα σχεδια καθαρα!!!!Βεβαια λιγο μπερδεμενος στην κατασκευη του σπλιτερ ετσι?????? :oops: :oops: :oops: :oops:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
23-06-05, 19:02
o χ ι εκει που γραφεις 1 διπολο μπαινει η καδοδος
και εκει που λες απο πομπο μπαινει το 1 διπολο, το διπολο 2 ειναι σωστο ,το splitter το εχεις βαλει αναποδα ο μοναχικος κονεκτορας κατω και οι 2 πανω
τους πινακες τους βλεπεις και αυτους καθαρα?

_ab
24-06-05, 18:47
Οκ φιλε μου και συγνωμη για τις αρχαριες ερωτησεις μου...... :oops: :oops: :oops: Ετσι???????
Ναι τα βλεπω πεντακαθαρα....

NOE
26-06-05, 02:47
Φίλε Γιάννη έχεις δίκιο, το ξέρω ότι η απόσταση βγαίνει ανάλογα με την απολαβή που θέλουμε να πετύχουμε. Η απολαβή που πετυχαίνουμε με τα νούμερα που έδωσα είναι 5db(για 2 δίπολα). Όσο για το μήκος των καλωδίων από τα δίπολα ως το Cavity έχω δοκιμάσει αρκετούς συνδιασμούς, ευκολότερο συντονισμό είχα με καλώδιο 3/4.

ΥΓ. όταν λέω η απόσταση των διπόλων είναι D = 3/4, εννοώ από BOOM σε BOOM. Εάν είναι γνωστή η συχνότητα, υπόλογίζεις το μήκος L του διπόλου και το αφαιρείς από την απόσταση D (d = D-L), έτσι βρήσκεις την απόσταση d από το κάτω άκρο του πάνω διπόλου εως το πάνω άκρο του κάτω διπόλου, όπως πολύ σωστά είπε ο Γιάννης.

lazyman
26-06-05, 15:26
σε σχεση με το διπολο μου.επειδη το υψος του ειναι σχεδον ισο με το υψος του σπιτιου μου και δεν το εχω σε λοφο. καλυτερη δεν θα ηταν η οριζοντια διαταξη?

πως μεταφερονται τα κυματα στο διπολο??

electron
26-06-05, 17:13
σε σχεση με το διπολο μου.επειδη το υψος του ειναι σχεδον ισο με το υψος του σπιτιου μου και δεν το εχω σε λοφο. καλυτερη δεν θα ηταν η οριζοντια διαταξη?

πως μεταφερονται τα κυματα στο διπολο??
Αλλάζοντας την πόλωση του διπόλου από κάθετη σε οριζόντια,ταυτόχραν αλλάζεις και τον τρόπο διάδοσης του σήματος αυτό βέβαια θεωρητικά γιατί στην πράξη δεν μετράει και τόσο μιας και το σήμα ταξιδεύοντας στον ορίζοντα συναντά διαφορά φυσικά και μη εμπόδια τα οποία του αλλαζουν συνεχώς την πόλωση.Αυτός είναι και ο λόγος που ένας ραδιοφωνικός δέκτης λαμβάνει έναν σταθμό είτε έχοντας την κεραία του κάθετα είτε οριζόντια.Το καλύτερο πάντως για σενα θα ήταν να έβαζες το δίπολο σε ένα σωλήνα με αρκετό ύψος αφού φροντίσεις φυσικά να τον στερεώσεις καλά.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
26-06-05, 21:45
φιλε NOE οι υπολογισμοι που κανεις ειναι λαθος αλλα δεν εχω χρονο τωρα να τα γραψω