PDA

Επιστροφή στο Forum : μήκος καλωδίου ανάμεσα απο pll-linear-bridge-conector



amiga
19-06-05, 11:57
Μέσα σε ένα exciter το καλώδιο από το pll στο linear , από το linear στην γέφυρα και από τη γέφυρα στον κονέκτορα πρέπει να έχουν συγκεκριμένο μήκος;;;

Εγώ βάζω RG58 σε ότι μήκος να ναι μιας και 50Ω είναι όλες οι συσκευές, και δουλεύουν τέλεια , αλλά πάντα είχα την απορία…

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
19-06-05, 12:36
Φιλε amiga το μηκος του καλωδιου πρεπει να ειναι σε λ/4, της συχνοτητας επι το v.f. Του καλωδιου
Απο το linear μεχρι και την γεφυρα 1/λ επι το v.f. του καλωδιου .
Απο την γεφυρα στην κεραια λ επι v.f. Επι 1,2,3,4...... Μεχρι να φτασεις το μηκος της καθoδου που θελεις. Οταν τα βαζεις ετσι και να βγαλεις την γεφυρα τα στασιμα ειναι τα ιδια. Έτσι βλεπεις και τα σωστα s.w.r. ,power ,reflection.
Μακρια απο rg58 είναι καλωδιο αναγκης.

_ab
19-06-05, 13:41
Φιλε amiga το μηκος του καλωδιου πρεπει να ειναι σε λ/4, της συχνοτητας επι το v.f. Του καλωδιου
Απο το linear μεχρι και την γεφυρα 1/λ επι το v.f. του καλωδιου .
Απο την γεφυρα στην κεραια λ επι v.f. Επι 1,2,3,4...... Μεχρι να φτασεις το μηκος της καθoδου που θελεις. Οταν τα βαζεις ετσι και να βγαλεις την γεφυρα τα στασιμα ειναι τα ιδια. Έτσι βλεπεις και τα σωστα s.w.r. ,power ,reflection.
Μακρια απο rg58 είναι καλωδιο αναγκης..

Και τι τυπο προτεινεις?Εσυ τι χρησιμοποιεις?

amiga
19-06-05, 14:59
Μα μιλάμε για broaband pll 87-110 τι λ να βάλω;;;; να πάρω το κέντρο της μπάντας;
Και αν δεν βάλω RG58 τι να βάλω; Το 213 είναι τόσο χοντρό που δεν κολλάει στις επαφές , και μιλάμε για μερικά εκατοστά … δεν νομίζω να επηρεάζει και τόσο πολύ.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
19-06-05, 15:46
Βroadband είναι τo pll. Η κεραια σε ποια συχνοτητα δουλευει ?
Τι καλωδιο εχεις?
Πες μου τι συχνοτητα να σου πω λεπτομεριες.

electron
19-06-05, 16:42
Η παραπάνω διαδικασία που περιέγραψε ο Γιάννης είναι η σωστή και η απόλυτα ιδανική ωστόσο εχώ κάνει δοκιμές σχετικά με το μήκος και τον τύπο του καλώδιου από το μηχάνημα μέχρι την γέφυρα και αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι διαφορές ήταν από ελάχιστες ως μηδαμινές.

amiga
19-06-05, 16:56
Μάλλον δεν κατάλαβες.
Δεν με ενδιαφέρει η κεραία και το καλώδιό της.
Μιλάω για τα καλώδια που βρίσκονται μέσα στο κουτί του exciter. Και η γέφυρα και ένα pll/vco 500mW και ένα linear 100W είναι μέσα στο ίδιο κουτί. Λέω για τα καλώδια που ενώνουν αυτά μεταξύ τους.
Για το καλώδιο από RF-OUT μέχρι κεραία το ξέρω και εγώ…
Και όπως καταλαβαίνεις το exciter είναι broadband δεν μπορώ να υπολογίσω τα πάντα σε μια συχνότητα γιατί δεν ξέρω μελλοντικά σε πια θα παίξει.

Σου στέλνω σκίτσο. Μιλάω για τα 3 καλώδια που ζωγράφισα

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
19-06-05, 19:20
Ενταξει εκει τωρα αυτο που κανεις ειναι στο καλωδιο της καθοδου αφερεις το μηκος του κοματιου απο την γεφυρα στον κονεκτορα.
Απο το pll στο linear κανονικα θελει λ/4.
Καθε 1/λ ο συντονισμος παραμενει ο ιδιος στο θεμα της γεφυρας γιατι και το κοματι αυτο ειναι ενα μερος της καθοδου

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
19-06-05, 19:25
Παιδια συγνωμη απο το linear στον κονεκτορα. Αφερεις στο μηκος της καθοδου οσο ειναι το αναλογο μηκος ο. Κ.

19-06-05, 19:52
Ρε παιδια οταν συνδεονται ιδιας Ζ πραγματα τοτε το μηκος του ομοαξονικου καλωδιου που τα συνδεει ΔΕΝ παιζει κανεναν ρολο!!!
amiga κανε το οπως το εκανες μεχρι τωρα αφου δεν χρειαζεται να υπολογισεις τιποτα οταν ολα οσα συνδεεις ειναι 50Ω!
Σκεψου οταν θα επαιρνες ενα επαγγελματικο μηχανημα να επρεπε να το ανοξεις και να μετρησεις το εσωτερικο μηκος του καλωδιου που πιθανον να συνδεει το κοννεκτορ εξοδου με ενα εσωτερικο κυκλωμα, ωστε μετα να αφαιρεσεις αυτο το μηκος απο την καθοδο που θα συνδεσεις στον πομπο για την κεραια σου :hammer: :P
Αστεια λεμε τωρα :?:
Γραμμες μεταφορας ειναι και ΟΧΙ γραμμες προσαρμογης :!:
Το αυτο ισχυει και για την καθοδο της κεραιας οταν αυτη ειναι ιδου Ζ με την εξοδο του πομπου μας.
Τωρα για τις απωλειες του καθε καλωδιου αναλογα με τα μετρα που χρησιμοποιουμε και την συχνοτητα λειτουργειας, αυτο ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!

amiga
19-06-05, 20:39
Αυτό πιστεύω και εγώ , και έτσι κάνω χρόνια χωρίς προβλήματα.
Αλλά ρώτησα γιατί μου είπε ένας φίλος μου ότι του είχε πει παλιά ο cdm όταν είχε πάρει πλακέτες ότι το καλώδιο από το pll στο linear να είναι από 10 έως 30 cm. Και νόμισα μήπως έχει κάποια σημασία.

electron
19-06-05, 23:30
Θεωρητικά όλα παίζουν ρόλο όμως η πράξη πολλές φορές διαφέρει.

AKIS
20-06-05, 00:30
και ποσο θα διαφερει?ελαχιστα και με 1-2 wat επιπλεον κατα την εκπομπη δεν γινονται αντιληπτα με τιποτα οποτε τοσος κοπος και μηδαμηνο αποτελεσμα

electron
20-06-05, 01:20
Ακριβως

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
20-06-05, 09:28
Ρε παιδια εσεις θα ανατρεψετε τους νομους. Και τοτε γιατι υπαρχει το v.f.??????
Εχετε δουλεψει και δει αυτα που λετε με analyzer???????
Μια κεραια εχει 2 αντιστασεις η αντισταση ακτινοβολιας και η αντισταση εισοδου, για βαλτε με τυχαιο μηκος μια συντονισμένη κεραια σε ενα analyzer και τα λεμε
το μήκος δεν παιζει ρολο οταν εχεις τοποθετησει spliter ή divider,
δηλαδη παραπανω απο μια κεραια .
Αλλο το θεμα των απωλειων

20-06-05, 10:38
Καλα ντε μην φωναζεις!!! :lol:
Και με Network Analyzer και με RF/Antenna Analyzer... Αλλα και με μετρηση ακτινοβολιας EMF. Τωρα αν δεν ειναι η Χ κεραια καλα φτιαγμενη ωστε να εχει Zin 50Ω (και η οποια θα ειναι η αντισταση που θα "βλεπει" σαν τερματισμο η γραμμη μεταφορας) στη συχνοτητα λειτουργειας αλλα ειναι κατι αλλο τοτε φυσικα αλλαζει το πραγμα αφου η ΟΜΟΑΞΟΝΙΚΗ γραμμη μεταφορας θα παιξει το ρολο και του μετασχηματισμου της αντιστασης εισοδου εξοδου που εφαρμοζεται... Σε καθε αλλη περιπτωση οπου χρησιμοποιουντε γραμμες μεταφορας αλλου τυπου τοτε το μηκος αυτων πρεπει ΝΑ ΕΙΝΑΙ συντονισμενο...
Και γιατι αν πουμε οτι εχεις δικιο, το μηκος δεν παιζει ρολο με κατανεμητη ενδιαμεσα? Ισχυει αλλη θεωρια εκει? Ή ειναι καθαρα ωμικο φορτιο ο κατανεμητης? Απ'οσο ξερω η θεωρια για τις γραμμες μεταφορας ειναι μια και αυτη! Αν Zin=Zout τοτε το λ ομοαξωνικης γραμμης ΔΕΝ παιζει κανενα ρολο. Απωλειες (που ειναι και το ζητουμενο)εμφανιζονται μονο απο τις την ιδια την ομοαξωνικη γραμμη αναλογως την εξασθενηση που προκαλειται ανα μετρο... Οχι ομως λογω κακης προσαρμογης... !
Για αυτο το λογω σε μικρα μηκη καλωδιων μπορουμε να χρησιμοποιουμε και καλωδια με λιγες απωλειες αφου ακομα και αν "χασουμε" 1db σηματος δεν ειναι σημαντικο. Οταν ομως βαλουμε πχ 33μετρα και το ενα καλωδιο εχει 17db/100ΜHz ενω ενα αλλο θα εχει 7db/100MHz προτιμαμε (αν η τσεπη μας το επιτρεπει) το δευτερο αφου θα εχουμε στην εισοδο της κεραιας μας δεκαπλασια ισχυ...
Τωρα αν το παμε απολυτως μετρητικα, θα διαπιστωσουμε οτι αρκετες φορες ακομα και οργανα εκατομμυριων εχουν πολυ "ελαφρες" αποκλισεις απο Ζ 50Ω +0J ειδικα ως προς το δευτερο... και για αυτο και μονο το λογο σε μετρησεις μεγαλης ακριβειας (με μεγιστο αποδεκτο σφαλμα <0.1db) χρησιμοποιουνται συντονισμενα καλωδια στην συχνοτητα μετρησεων. Αλλα σε συστηματα οπως αυτα που μιλαμε εδω δεν πιστευω οτι διαφορα ακομα και 0.8db ή 1db θα παιξει κανενα ρολο :wink: Αλλωστε ουτε επιπεδο NF προσπαθουμε να μετρησουμε εδω ουτε παραμορφωση λογω delay μας ενδιαφερει...
Σε ποιους νομους αναφερεσαι που θα ανατραπουν??? Η θεωρια ειναι απολυτη η πρακτικη εφαρμοφη της μεταβαλλεται απο διαφορους συντελεστες που ομως μπορουν να υπολογιστουν κατα την εφαρμογη. Τωρα αν πιστευουμε οτι εκπεμποντας 100W αντι για 99.5W ή ακομα και 95W θα δουμε καμμια τρελλη διαφορα ή εστω καποια διαφορα στην εμβελεια του σηματος μας, τοτε...

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
20-06-05, 12:12
Φιλε fmradio σε βλεπω ενημερο στα σχετικα θεματα αλλα στα παιδια πρεπει να τους λεμε τα σωστα για να εχουν οσο το δηνατον καλυτερα αποτελεσματα. Παντος μου αρεσει που επιτελους βρισκω καποιον τοσο ενημερομενο.

AKIS
20-06-05, 16:32
Καλα ντε μην φωναζεις!!! :lol:

Σε ποιους νομους αναφερεσαι που θα ανατραπουν??? Η θεωρια ειναι απολυτη η πρακτικη εφαρμοφη της μεταβαλλεται απο διαφορους συντελεστες που ομως μπορουν να υπολογιστουν κατα την εφαρμογη. Τωρα αν πιστευουμε οτι εκπεμποντας 100W αντι για 99.5W ή ακομα και 95W θα δουμε καμμια τρελλη διαφορα ή εστω καποια διαφορα στην εμβελεια του σηματος μας, τοτε...


αυτο εννουσα εγω

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
20-06-05, 22:57
παιδια ενταξει οπως νομιζετε, απλος προσπαθεις να πιασεις το τελειο.