PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονοπολο



Killo_Watt
20-06-05, 09:55
Έχω ακούσει ότι το μονοπολο στα am θα πρέπει από την μια μεριά να είναι πιο ψηλό και από την άλλη πιο χαμηλό ισχύει και γιατί διαφορά μιλάμε (ακόμα οποιαδήποτε πληροφορία για το μονοπολο ευπρόσδεκτη)

kostas30
21-06-05, 21:21
οσο πιο ψηλα τοσο πιο καλα

Killo_Watt
21-06-05, 23:14
Ναι όμως έχω ακούσει ότι το σύρμα πρέπει να έχει μια κλίση σε σχέση με το έδαφος η οποία ευνοεί την διάδοση λόγω της γωνίας πρόσκρουσης της rf με την ατμόσφαιρα…. Ακόμα στο μήκος σύρματος συνυπολογίζετε κανένας άλλος παράγοντας η μόνο η συχνότητα???

Killo_Watt
26-09-05, 18:55
Ποιος είναι ο τύπος για το υψος και μήκος του μονοπολου ακόμα πια η διαφορά ύψους των δυο στύλων για καλύτερη ιονοσφαιρικη διάδοση??? :roll: :shock:

807
26-09-05, 21:53
ο τυπος ειναι λ/4 δηλαδη αν θες να βγεις στο 50 θα βαλεις μηκος 46μετρα περιπου,ωποσδηποτε υψος πανω η ισο με δεκα μετρα,εγω το δοκιμασα βεβαια και απο 4 μετρα χτες και εβγαλε επαρχια,μια μικρη κλιση στο οριζοντιο και το καθετο να ειναι οσο πιο πολυ γινεται,ειναι κουφο αλλα το 70τοις εκατο εκπεμπει το καθετο.αυτα...

Killo_Watt
27-09-05, 15:45
Στο κάθετο διστιχος δεν το είχα προβλέψει και λίγο δύσκολο… αλλά στο οριζόντιο έχω περιθώρια μεγάλα άμα την έχω από το σημείο τροφοδοσίας 10 μέτρα στο άλλη άκρη πόσο λες να την αφήσω??
Πάντως έχω ένα σχέδιο που λέει ότι το οριζόντιο πρέπει να είναι λ/4 και το κάθετο 173/συχνότητα σε Mhz αλλά πρακτικά δεν είναι εφαρμόσιμο…
Περίπου τη κλίση προτείνεις στον κάθετο να δω τη μπορώ να κάνω???

807
28-09-05, 09:36
αυτο που ειπες για τα 10 μετρα δεν μπορεσα να το καταλαβω,αν εννοουσες το καθετο να ειναι 10μ καλως,απλα το καθετο να ειναι οσο πιο μεγαλο γινεται,αυτο εκπεμπει,το οριζοντιο ειναι η χωρ-τα κορυφης,κλιση ανεβα απο τα 13μ π.χ και κατεβα στα11-12μ,μην δινεις τοση σημασια στην κλιση αμα δουλευεις μονοπολο,να εδινες αν δουλευες λ/2 με ληψη καθοδου στο 1/3 η αλλιως κεραια ουιντομ,δεσ σχετικα στο βιβλιο του παπακων-νου,διοτι η ουιντομ εκμπεμπει το οριζοντιο,,,,αλλη λυση,,αν δεν εχεις προβλημα χωρου..διπολο και τελειωσες,,,αλλη λυση.. βαλε οριζοντιο 45μετρα λ/4 παλι και μισο μετρο αποσταση πριν τον μονωτηρα εννοειται πανω στο συρμα της κεραιας ε? κατεβασε ενα καλωδιο 2,5μμ πολυκλωνο μονωμενο,αυτο ειναι η καθοδος σου. αν το εκανες συγχαρητηρια εφτιαξες μια ιονοσφαιρικη κεραια που εκπεμπει το οριζοντιο,αλλα μην ξεχνας..οσο πιο ψηλα απο την γη,,α!βαλε και γερες γειωσεις σε σωληνες.πετα και κανα ραντιαλ και εδω ειμαστε παλι..

Killo_Watt
28-09-05, 13:37
Ευχαριστώ για την βοήθεια σου!!!!!!!!
Όσον αφορά τα 10 μέτρα δεν το διατύπωσα σωστά εννοούσα αν το κάθετο είναι δέκα μέτρα τη κλίση να δώσω στο οριζόντιο η απάντηση σου με κάλυψε πλήρως… Θα ξεσκονίσω και αρκετά σχέδια που έχω για κεραίες λήψεις και άμα έχω πρόβλημα τα λεμέ. (λογικά θα λειτουργούνε και σαν εκπομπής στο περίπου)

Killo_Watt
28-09-05, 15:26
Για κολόνα σωλήνες χρησιμοποιείτε και αν ναι πώς τις σηκώνετε γιατί σε 10 μέτρα στύλο με σωλήνες είναι αρκετά βαρύς και επικίνδυνο μέχρι να το σηκώσεις….

Killo_Watt
29-09-05, 15:37
Τελικά βρήκα έναν φίλο που έχει πιρούνια και θα την σηκώσουμε

807
29-09-05, 17:53
δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, κανα φιλο σου παρε για βοηθο και ο.κ, να ναι μακρια το ολο συστημα απο τα ντουβαρια ,ε? καλη επιτυχια....