PDA

Επιστροφή στο Forum : στοιχεια διπολου



AKIS
25-06-05, 17:22
εχουμε αναφερει σε παλιοτερα θεματα οτι αν βαλουμε σε ενα διπολο στοιχεια απο χαλκο μετα απο λιγο καιρο θα εχουμε προβληματα λογω οξειδοσεων και η κεραια μας δεν θα ακτινοβολει

ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ??

σκεφτομαι να βαλω 2 στοιχεια Φ16 χαλκινα γιατι αυτα που εχω τωρα ειναι απο κεραια vhf tv και ως γνωστον ειναι για τα κλαματα αν και μου διναν περιπου 20 χιλιομετρα στα 40 βατ χωρις καλη οπτικη επαφη και σε οχι και πολυ καθαρη συχνοτητα σε υψος περιπου 15 μετρα απο την γη :roll:
:roll: :roll: :roll:

ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ

electron
25-06-05, 17:53
Ακη αν σκέφτεσαι να βάλεις τα χάλκινα στοιχεία θα πρέπει να τα περάσεις με κάποιο ειδικό βερνίκι προκειμένου να μην έχεις πρόβλημα με την σκουριά,απ'την άλλη θα πρέπει να γνωρίζεις ότι όσο χοντρότερα στοιχεία χρησιμοποιουμε τόσο εντονότερο γίνεται το επιδερμικο φαινόμενο.Κατά συνέπεια δεν θα πρέπει αυτά να ειναι μασίφ.Γνώμη μου ειναι να βάλεις αντί για χάλκινα στοιχεια τέτοιας διατομής,αλουμινίου.
Επίσης κάτι άλλο που βλέπω από την φωτό,ειναι ότι δεν χρησιμοποιεις ballun,έτσι έχεις ένα ασυμετρο δίπολο ως προς την προσαρμογή του και μια κάθοδο που ακτινοβολει.

radioamateur
25-06-05, 21:11
Πολύ σωστα παρατήρησε ο φίλτατος electron.Μάλλον λειπει το balun.Η γνωμη μου είναι να κατασκευάζεις την κεραια όσο ποιο ελαφρυα γίνεται.Δεν γνωρίζω αν όντως αυτο επιρρεάζει την ακτινοβολία της,αλλά ξερω ότι 2 και 4 δίπολα σηκώνονται σχετικά εύκολα αν δεν είναι βαρεος τύπου, διευκολύνεται ο συντονισμός, αυξάνεται η απολαβή της εκπομπής με τη χρήση περισσοτέρων από ένα στοιχείων κτλ. Αρα σε κάθε περιπτωση θα είσαι κερδισμενος.Στο boon μπορεις να χρησιμοπεις τετράγωνο σωληνακι αλουμινιου έως και 1,8 cm χωρις πρόβλημα σαν αυτο που χρησιμοποιείται στις κεραιες ληψεως TV τύπου (YAGI-ΧΕΛΙΔΩΝΑ) του εμποριου αρκει να στερεωθει σωστα στον ιστο.Έχε υπόψιν ότι για κυκλικη εκπομπή το δίπολο πρεπει να απέχει απο τον ιστο >λ/4.Απο τη φωτογραφια μπορω να υποθέσω ότι κανεις κυκλική εκπομπή φίλε Ακη.

Καλές εκπομπές-κατασκευές!

AKIS
25-06-05, 22:14
τα εβαλα τελικα τα ειχα κοψει ακριβως ιδια με αυτα που βλεπεται στην φωτο και το αποτελεσμα ειναι να εχω ακριβως τα ιδια στασιμα στην συχνοτητα που θελω(1.2 καλα δεν ειναι??)
ειναι χοντροτερα κατα διαμετρο σχεση με τα αλλα.
το boom einai περιπου 70 ποντους αλλα δεν θυμαμε ακριβως και ειναι απο κεραια τv , το εβαλα γιατι ειναι πολυ ελαφρυ
με τα προηγουμενα στοιχεια ειχα προσεξει οτι ειχα περισσοτερη κατευθυνση μπρος και πισω και οχι τοσο δεξια και αριστερα
για τον αν υπαρχει διαφορα στην αποδοση που κατα την γνωμη μου θα υπαρχει θα ξερω σε λιγες μερες
επειδη τα προηγουμενα στοιχια δεν ηταν οτι καλυτερο γιατι φοβομουν οτι ααν σηκωνα 100-200 watt το αποτελεσμα θα ηταν αστα να πανε!
θα ανεβασω οποτε μπορω μια φωτο
μπορει η υγρασια να επηρεασει την εμβελεια ενος σταθμου ??
ευχαριστω!!


ξεχασα!καλωδιο καθοδου rg 214

ακουω γνωμες

electron
26-06-05, 07:42
Όσον αφορά το μήκος των στοιχειων τα πράγματα εκει ειναι λίγο θολά.Τι θέλω να πώ.Η θεωρία λέει ότι ανάλογα με την διατομή των στοιχειων αλλάζει και ο συντελεστής βραχυνσεως τους και ο οποίος πολλαπλασιάζεται με το μήκος του κάθε στοιχειου.Τωρα εσενα Ακη κόβοντας τα νεα στοιχεια στο ίδιο μηκος για καλη σου τυχη ειχες τα ίδια στάσιμα.Μου έχει τυχει και εμένα κάτι ανάλογο.Τα στασιμα που έχεις ειναι μια χαρά πάντως.Δεν μας διευκρινίζεις όμως αν έβαλες τα χάλκινα στοιχεια γιατι αν ειναι έτσι θα πρέπει σίγουρα να τα περάσεις με καποιο βερνίκι.Θα πρέπει ωστόσο να γνωρίζεις ότι και τα προηγουμενα στοιχεια που ειχες αντέχαν στην μελλοντική ισχυς που θέλεις να ρίξεις.Σχετικά μετο τελευταίο ερώτημα σου που έχει να κανει μετην υγρασία,αυτή μπόρει να τρελάνει στην κυριολεξία την εκπομπή σου,κάποιες φορές θετικά και κάποιες αρνητικά, αν εισχωρήσει στο κουτί του διπόλου,δεν μιλάμε να περάσει στην κάθοδο γιατί τότε ειναι καλυτερα να την πετάξεις και να βάλεις καινουργια.Επίσης όσον αφορά την δημιουργία μιας σχετικής τόνωσης της κατευθυνσης εκπομπής προς τα εμπρός, μπορεις αντι να έχεις το πάνω στοιχειο του διπόλου να εξέχει από τον ιστό να τον έχει πλάτη απο πίσω.

radioamateur
26-06-05, 10:23
Νομιζω ότι το RG214 είναι σαφως ανώτερο απο το RG213 λόγω περαιτέρω θωράκισης αν δεν κάνω λάθος αρα κανεις πολυ καλα που το χρησιμοποιείς.Balun όμως χρησιμοποιείς;Διαφορετικά τα στασια θα έπρεπε να ήταν 1:1.Προσεξε το τελευταιο που ανέφερε ο electron, όσον αφορα την τοποθετηση του διπόλου ως προς τον ιστο.Η υγρασια μπορεί να ανεβάσει στάσιμα.

Καλες κατασκευές,βελτιώσεις στο όλο κεραιοσύστημα φιλε Ακη.

AKIS
26-06-05, 13:28
το κουτι του διπολου εδω και κατι μηνες το εχω ανοιχτο απο την μια πλευρα ποτε δεν ειχα προβλημα
τα στοιχια σεν τα περασα με καποιο βερνικη αλλα στον καιρο θα δειξει,το μονο που εκανα ειναι οτι καθαρισα το σημειο επαφης του καλωδιου με καθαριστικο χαλκοσωληνων αυτο που χρησιμοποιουμε στις κολλησεις και κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερα
οσο αναφορα το μηκος ισος υπαρχουν ελαχιστα χιλιοστα διαφορα(1-2 το πολυ)

δν νομιζω να ειχε ιδια αντοχη το αλουμινιο 4-5 χιλιοστων που ειναι φυσοκαλαμο! σε σχεση με το Φ15
σε εναν δεκτη με VU meter που βρισκεται περιπου 4 χμ απο την κεραια ειδα 10% διαφορα!

radioamateur
26-06-05, 15:28
Δεν αντικρουω το επιχείρημα σου φίλε Ακη έχε όμως υπόψιν ότι κατα το καλοκαίρι ορισμένες μερες η διάδοση ανεβαίνει κατα πολυ ακόμα και στα FM.Αν επισκεφθείς περιοχές του Ιονίου οι Ιταλικοι ραδιοφωνικοί σταθμοί,όπου υπάρχει κενή συχνότητα πλέον,παλαιότερα πολυ περισσότερο περνανε άνετα.Φαντάζομαι ότι οι όποιες μετρήσεις έγιναν με βάση την ίδια ισχύ αναφορας.
Πολυ πιθανόν κατι να προσαρμόζει καλυτερα!Δεν έχεις παρα να δοκιμάσεις και 2 δίπολα στο επόμενο βήμα και να μας αναφέρεις διαφορες.Αν πραγματικα θέλεις να έχεις οπτικη απεικόνιση της ακτινοβολίας καλο θα ήταν να χρησιμοποιείς και καποιο πεδιόμετρο σε σταθερη απόσταση σε κάποιο σταθερό σημείο απο την κεραια σου.Παρε για παραδειγμα μια κεραια broadband.Υποτιθεται ότι διατηρει τα στάσιμα χαμηλα σε μεγάλο ευρος συχνοτητων.Ομως η ακτινοβολια δεν παραμενει σταθερη απ'όσο γνωριζω.
Κανεις πολυ καλα που πειραματιζεσαι με την κεραια σου διότι ειναι το Α & το Ω για τη σωστή εκπομπή.Πιθανόν να δεις ακόμα μεγαλυτερη διαφορα στο σημα σηκώνοντας την ακόμα πιο ψηλα εφόσον βεβαια αυτο ειναι εφικτο χωρις να υπάρχει κίνδυνος ελεύθερης πτωσης σε σημεια που μπορει να δημιουργησει προβληματα.
Η επιλογή του όποιου τύπου κεραιας είναι συνάρτηση της γεωγραφικής περιοχής.Αυτο σημαίνει ότι δεν πρεπει να απορρίπτεις μια απλη Ground Plane ή μια 5/8 ή κάποιο αλλο τύπο κεραιας VHF.Απλες μεν αλλα σε όρισμενες περιπτωσεις αποδίδουν καλυτερα.Τα πάντα εξαρτώνται από τη γεωγραφικη περιοχη που θέλεις να καλυψεις.

Καλες δοκιμες κατασκευές!

electron
26-06-05, 17:05
το κουτι του διπολου εδω και κατι μηνες το εχω ανοιχτο απο την μια πλευρα ποτε δεν ειχα προβλημα
τα στοιχια σεν τα περασα με καποιο βερνικη αλλα στον καιρο θα δειξει,
Ακη κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη το να έχεις ανοιχτό το κουτί του διπόλου είναι το λιγότερο <εγκληματικό>.Γέμισε το κουτί με σιλικονη και κλείστο.Με μια βροχή όπως το έχεις τώρα θα σου παρει νερα και η κάθοδος και τα χάλκινα στοιχεία αφού δεν τα έβαψες θα σου γίνουν πράσινα από την σκουριά.Το αποτέλεσμα είναι τα στάσιμα να χορεύουν πάνω απ το κεφάλι σου και δεν αστεύομαι.Το χειρότερο θα ήταν έτσι να πάρεις το τρανζίστορ εξόδου στο χέρι.

Killo_Watt
26-06-05, 17:26
Η σιλικόνη δεν έχει επίδραση στην συμπεριφορά της κεραία???

electron
26-06-05, 17:56
Η σιλικόνη δεν έχει επίδραση στην συμπεριφορά της κεραία???
Καμία

billos1989
26-06-05, 21:52
εχω ακουσει οτι η σιλικονη γινεται αγωγος κατα καποιο τροπο στις υψηλες συχνοτητες.παντως που το δοκιμασα δεν ειδα καμια διαφορα.καλα η υγρασια μπορει να σου μειωσει αρκετα το σημα.και εμεις ακη εχουμε αρκετη!!!!!ειδικα εσυ κατω αλλα και εγω το πρωι.... :(

AKIS
27-06-05, 00:15
απο υγρασια αστα να πανε ας ειναι καλα ο καμπος!
οσο αναφορα το κουτι ποτε δεν ειχα προβλημα ουτε με βροχες ουτε με χιονια και το εχω ετσι 6 μηνες ,το παραμικρο προβλημα δεν ειχα

ξεχασα να πω οτι την σωληνα που εχω στα στοιχια την ειχα πολυ καιρο στο cb kai επισης δεν ειχε προβλημα σκουριας και στασιμων απλα μαυρισε λιγο επιφανιακα

electron
27-06-05, 07:24
Χρησιμοποιώ την σιλικόνη χρόνια τώρα και ποτεδεν ειχα κάποιο πρόβλημα.Δεν ξέρω Άκη πάντως εγώ δεν θα άφηνα σε καμια περίπτωση εκτεθημένη έτσι την κεραία.Όπου και να το πεις αυτό σίγουρα θα σου πουν ότι δεν ειναι σωστό.

27-06-05, 18:32
Η οξυδοση προκαλει κρυσταλλικα στοιχεια. Αυτα με την σειρα τους παραγουν προιοντα μιξεως και δημιουργουν ανεπιθυμητες παραγωγες διακροτηματων (ή προιοντων μιξεως) σε τυχαιες και μη συχνοτητες... Τωρα αν αυτο ισχυει στους πομπους (αφου στους δεκτες ειναι απολυτως σιγουρο οτι ισχυει) ειναι ενα ερωτημα... αλλα γιατι οχι?

AKIS
28-06-05, 23:08
αυτα ειναι τα στασιμα που εχω με την καινουργια κεραια στην συχνοτητα που θελω :roll: :roll: :roll: :wink: :wink: :wink:


πολλα ή λιγα????

Killo_Watt
29-06-05, 00:33
Από πού μετράει στάσιμα από τις πάνω ενδείξεις η τις κάτω? Αν είναι από της κάτω είναι μάλλον πολλά αλλά όχι και υπερβολικά…

AKIS
29-06-05, 01:11
το σωστο ειναι η πανω κλιμακα δηλαδη περιπου 1.2

electron
29-06-05, 07:25
Aκη μια χαρά είναι.