PDA

Επιστροφή στο Forum : Digital Channels.



Antonisjr
26-06-05, 13:57
Καλησπέρα σε όλους,
Κάτι άκουσα ότι σε μερικά χρονάκια θα γίνουν όλα τα επίγεια κανάλια ψηφιακά.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

electron
26-06-05, 14:17
Προφανώς εννοείς και δορυφορικά.Κάτι τέτοιο έχω ακουσει και γω.Μάλιστα λένε ότι ειιναι οδηγεια της ΕΕ και θα πρέπει να εφαρμοστει ως το 2012.Η ληψη των τηλεοπτικων καναλιων θα γίνεται μεσω αποκωδικοποιητή και τα περισσότερα κανάλια θα ειναι συνδρομιτικά με εξαίρεση των κρατικών.Τώρα κατά πόσο αυτά ευσταθουν και τι θα γινει στην πραξη μένει να το δουμε μέχρι τότε.

Antonisjr
26-06-05, 16:06
Για δορυφορικά δεν γνωρίζω. Πάντος προχθές που πήγα να αγοράσω μια κεραία UHF, μου πρότειναν μια η οποία είναι σχεδιασμένη για να πιάνει και τα μελλοντικά ψηφιακά κανάλια.
Άρα η εκπομπή θα γίνεται επίγεια.

http://www.b2b12.com/company.asp?m=8&cid=520&pid=193

electron
26-06-05, 17:56
Προφανώς η κεραία αυτή έχει μεγαλύτερο εύρος ζώνης.Αυτό καταλαβαίνω όταν λέει ότι μπορεί να λάβει και τα μελλοντικά ψηφιακά κανάλια.

gRooV
27-06-05, 00:29
Νομίζω η Ελλάδα πήρε αναβολή μέχρι το 2010 ή 2012 ώστε να γίνει η μετατροπή των επίγειων αναλογικών εκπομπών τηλεοπτικών σταθμών σε ψηφιακών. (Ως συνήθως τελευταίοι σε όλα) Τα πλεονεκτήματα ψηφιακής εκπομπής είναι πάρα πολλά. Το βασικότερο είναι ότι σε 1 συχνότητα θα μπορούν να προβάλονται ως και 4-5 διαφορετικά κανάλια. Ετσι θα έχουμε εξοικονόμηση του φάσματος για νέα κανάλια, υπηρεσίες ψυχαγωγίας, καλύτερη ποιότητα εικόνας και ήχου και χωρίς παρεμβολές!

ΥΓ. Φανταστείτε πόσα κανάλια παραπάνω με gallery και ηλίθια τηλεπαιχνίδια 9011... θα έχουμε σε 5 χρόνια!!! :D :D

Antonisjr
27-06-05, 14:31
Εφόσον όμως αλλάζει η διαμόρφωση τότε η λήψη των τηλεοπτικών καναλιών θα γίνεται μέσω αποκωδικοποιητή. Σωστά;;;

ok1gr
27-06-05, 14:42
Οποσδήποτε, αν και κάτι άκουσα ότι οι μελοντικές τηλεοράσεις θα είναι έτοιμες!