PDA

Επιστροφή στο Forum : πως να κοψω την κεραια??



billos1989
26-06-05, 22:04
προς το παρων εχω ενα διπολο gamma match επαγγελματικου τυπου κομμενο κ συντονισμενο για τους 92mhz,κ παρολο που το παιζω στους 93,4 δεν εχει σχεδον καθολου στασιμα.αλλα επειδη η συχνοτητα ειναι σκ...α θα αλλαξω γιατι με "ξυνουν" δυο πανισχυροι αθηναιοι( κοσμος 93,6 κ ο orange 93,2)oσοι ειστε βοιωτια-αττικη θα τους ξερετε.καλα αυτος ο κοσμος θα σηκωνει πανω απο 20kw.σε ολη τη βοιωτια παιζει τ ε ζ α!!λοιπον, στο θεμα μας,θελω να κοψω την κεραια για τους 98,5.τι κανω??ενταξει τα στοιχεια που ειναι λ/4 τα κοβω κανονικα(ποιος ειναι ο συντελεστης βραχ. για στοιχεια διαμετρου 2cm??)με το gamma match τι κανω???ευχαριστω εκ των προτερων....Βασίλης :D

AKIS
27-06-05, 00:17
η συχνοτητα ειναι μια χαρα !!!με λιγα λογια η μπαντα οσο παει και γεμιζει

electron
27-06-05, 07:33
Βασίλη εγώ δεν θα σου υποδείξω κάποιον τυπο γιατι αυτά ειναι πολυ σχετικά στην πράξη,πρόσφατα με μια κεραία που έφτιαξα θα εσκιζα τα πτυχεια μου :hammer: :head: γιατι αλλου την ειχα υπολογίσει με κάθε λεπτομέρια και αλλου μου βγήκε.Το καλυτερο θα ήταν να κόβεις σιγά σιγά την κεραία,2 ποντους π.χ κάθε φορά και να κοιτάς τα στάσιμα μέχρι να την φέρεις εκεί που θες.Οσον αφορά τον Κοσμο να ξερεις ότι είναι κρατικός βγαίνει από Πάρνηθα και καλυπτει την περιοχη βοιωτίας ευβοιας και ανατολικής αττικής εδώ και πολλά χρόνια.Θα ήταν λοιπόν προτιμότερο να μην ενοχλείς κρατικους όπως αυτόν.

billos1989
27-06-05, 10:15
ok!περιμενω τους τυπους!ακη για ποια συχνοτητα λες οτι ειναι μια χαρα??

AKIS
27-06-05, 14:04
98.5 γιατι στην αλλη πεφτουν κατι ξυσηματα οταν παιζεις χαμηλη ισχυ

billos1989
28-06-05, 13:08
παιδια κανα τυπο κανεις??????ειναι τεραστια αναγκη!!!!τουλαχιστον πειτε μου τα μηκη των στοιχειων(gamma match-ψυχα 213)η συχνοτητα ειναι 98,5!!!α και το βραχ. συντελεστη για στοιχειο διαμ. 2 ποντους!!ευχαριστω....

billos1989
28-06-05, 13:13
ακυρο,απαντηθηκαν τα ερωτηματα μου απο αλλο θεμα!!!ευχαριστω τον φιλο tzitzika