PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραια Fm με balloun



^Active^
27-06-05, 13:25
Χεραιτω το forum

Mια απορεια σχετικα με το balloun στα διπολα , ποιος ειναι ο τυπος που υπολογιζουμε το μηκος του και που θα επρεπε να το στηριξουμε ;;; Για Fm μιλαμε παντα.

Ευχαριστω.

electron
27-06-05, 14:30
O τυπος ειναι λ/4 επι 0.66 που ειναι ο συντελεστής βραχυνσεως του καλωδίου του ballun.Πρακτικά όμως θα σου έλεγα να μην το κόψεις όσο προκυψει από τον τυπο αλλά μακρυτερο,δηλαδή λ/4και το κόβεις λίγο λίγο μεχρι να φέρεις τα στάσιμα εκει που θές

^Active^
27-06-05, 14:39
Και που το στηριζεις; Επανω στο boom????

billos1989
27-06-05, 15:14
πιστευω οτι απο εδω θα βοηθηθεις.εγω που το ειχα δοκιμασει μηδενισα τα στασιμα!!!!

electron
27-06-05, 17:16
Να είμαι καλά και....γω ε Βασιλάκη :)

27-06-05, 17:55
Διαφωνω με οτι γραφεται τελευταια για την χρηση Balun Transformer (BAL_anced to UN_balanced transformers). Αλλα τι να γινει? :twisted:

Killo_Watt
27-06-05, 18:16
Εγώ πάντως το balun το είχα αλλιώς στο μυαλό μου σαν μετασχηματιστή με φεριτη… :roll:

electron
27-06-05, 18:40
Κillo watt υπάρχουν διάφοροι τύποι ballun όπως και αυτό που περιγράφεις.Φίλε fmradio φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος να συμφωνείς μαζί μου όμως αν ήθελες μας έγραφες και τους λόγους που σε κάνουν να διαφωνείς με αυτή την κατασκευή κεραίας.Προσωπικα το σχέδιο αυτό το έχω φτιάξει από διάφορες σημειώσεις και βιβλία που είτε τα είχα όταν ημουν φοιτητής ακόμα και τα οποία εφάρμοσα με επιτυχία στην πράξη.Οπως φένεται όμως είναι ικανοποιημένοι και αλλοι φίλοι εδώ στο forum που τους το έχω προτείνει.

billos1989
28-06-05, 13:04
σωστος ο electron!!!!!!!!

billos1989
17-01-06, 16:22
γεια χαρα σε ολους!!θα ηθελα καποιος να μου πει τον βραχυντικο συντελεστη για στοιχεια διαμετρου 1 εκατοστο..!!ευχαριστω!!

electron
17-01-06, 17:35
Bασίλη εδώ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=745 θα δεις τον πίνακα αλλά και πως υπολογίζεται ο συντελεστής για την διάμετρο που θες.Υποθέτο βέβαια ότι τα στοιχεια σου ειναι από καθαρό αλουμίνιο γιατί αν έχουμε να κάνουμε με κάποιο κράμα τα πράγματα μπερδευονται.

aeonios
18-01-06, 13:33
Τουλάχιστον με όσα ήξερα μέχρι τώρα μπαλούν είναι ο μετατροπέας της γραμμής από unbalanced σε balanced. Αν υποθέταμε πως από η έξοδος του πομπού μας είναι unbalanced δηλαδή η ροή της rf γίνεται μόνο στο εσωτερικό τμήμα του ομοαξονικού καλωδίου τότε χωρίς την χρήση balun θα ακτινοβολεί μόνο το ένα σκέλος του διπόλου δίνοντας ένα πολύ περίεργο λοβό τελικά. Αν βάλουμε balun προσαρμόζουμε τη ροή και στο άλλο σκέλος. Εδώ θέλει προσοχή ...τα μπαλούν με φερίτη/τύλιγμα (και όχι μόνο) δεν επιτρέπουν στην rf να ξεφύγει προς τα πίσω (με αποτέλεσμα να ακτινοβολεί και η κάθοδος!!)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/7/7a/Dipolefeedrad.jpg/300px-Dipolefeedrad.jpg



To matching που είπε ο άλλος φίλος Billos απλά προσαρμόζει το Z της κεραίας στην γραμμή μεταφοράς βάζοντας τμήματα καλωδίου με συγκεκριμένο μήκος.Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω πως ακτινοβολεί πάλι και η κάθοδος και όχι μόνο το δίπολο.Θα το ψάξω πάντως για σιγουριά απο βιβλιογραφία....

electron
18-01-06, 18:17
Ακριβώς aeonios το μπαλουν αντισταθμίζει το επιδερμικό φαινόμενο κατά το οποίο το ρευμα γενικά έχει την τάση να ρεει στην επιφάνεια ενός αγωγου και όχι στο κέντρο του.

Giannis511
20-06-06, 18:10
Παιδιά το μπαλούν που στηρίζεται μηχανικά?Το αφήνουμε να κρέμμεται ή πρέπει να ακολουθεί πχ τη γραμμή?

electron
20-06-06, 22:42
To μπαλουν που έχω επισυνάψει παραπάνω θα πρέπει να εφάπτεται με την κάθοδο.