PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέφυρα



Killo_Watt
29-06-05, 00:39
Έχω μια γέφυρα η οποία έχει ένα ποτενσιόμετρο και ανάλογα ρυθμίζεις την ευαισθησία του οργάνου σε στάσιμα το πρόβλημα όμως είναι που πρέπει να το έχω για να βλέπω τα πραγματικά στάσιμα???

electron
29-06-05, 07:30
Λογικά θα πρέπει να έχει και ένα διακοπτάκι forward reversed.Bάζεις αρχικά αυτό στο frw και ρυθμίζεις το ποτενσιόμετρο ώστε η βελόνα των στασίμων να πάει στο full τις κλίμακας.Στη συνέχεια βάζεις τον διακόπτη στο rev και βλέπεις τελικά ποια ειναι τα στάσιμά σου.

radioamateur
29-06-05, 09:26
Ποια γέφυρα έχεις;

Killo_Watt
29-06-05, 09:42
Λοιπόν έχω μια γέφυρα της ALAN τώρα πρέπει να πάω στο εργαστήριο για να κοιτάξω το μοντέλο. Έχει διακόπτη αλλά είναι power-swr και μόνο όταν το έχω στο swr το ποτενσιόμετρο επηρεάζει την ένδειξη. Το όργανο έχει σήμανση για στάσιμα οπότε το swr μετράει στάσιμα και όχι reversed power (έτσι το κατάλαβε εγώ δηλαδή)…

electron
29-06-05, 17:09
Και γω μια allan k 155 έχω αλλά έχει 2 διακόπτες.Ο ένας για την αλλαγή της κλίμακας των watts από 10 σε 100 και ο άλλος για τα στάσιμα.

Killo_Watt
29-06-05, 17:56
Εγώ έχω την Κ145 και εκτός από τους δύο διακόπτες που αναφέρεις έχει και το ποτενσιόμετρο που περιγράφω…

electron
29-06-05, 18:00
Kαι η δικιά μου έχει το ποτενσιόμετρο και ο χειρισμός της είναι αυτός που σου περιέγραψα.

Killo_Watt
29-06-05, 22:59
Εμένα πάντως όταν έχω τον διακόπτη στο forward δεν έχει καμία επίδραση το ποτενσιόμετρο

electron
30-06-05, 08:00
Να σου πω την αλήθεια και η δικιά μου μου κάνει κατι κόλπα.Π.χ όταν την έχω σε μηχάνημα εν λειτουργία μετά από κάποια ώρα ενώ δειχνει κανονικά,αρχίζουν και μηδενίζουν τα στάσιμα εντελώς.Πιθανών να υπάρχει διαρροή σε κάποια από τις διόδους που έχει μέσα.Τις ειχα μετρήσει παλιότερα αλλα δεν βρήκα κατι,πιθανών να τρελένονται με την rf.

kostas2005
24-07-05, 20:56
Καλισπερα παιδια.θελω να βαλω σε λειτουργεια ενα λινερ. μπορω να το λειτουργησω χωρις κεραια? διλαδη να βαλο σημα στιν εισοδο και στιν εξοδο να βαλο ενα συρματακι ετσι εστω να το ρυθμισω στι συχνοτητα που θελω. ή θα χρειστω γεφιρα πρωτα για να δω τα στασιμα και μετα να το βαλο μπρος??

radioamateur
24-07-05, 21:53
Σε καμια περιπτωση δεν θα βάλεις το μηχάνημα να λειτουργήσει χωρις κεραια.Υπάρχει κίνδυνος καταστροφής του σταδίου εξόδου είτε είναι λάμπα είτε τρανσίστορ ή mosfet.Αν μελετήσεις την κατασκευή κάποιου επαγγελματικού μηχανήματος εκπομπής θα παρατηρήσεις ότι για το λογο αυτό υπάρχει η προστασια στασίμων.Στις περισσότερες ιδιοκατασκευές αυτή η προστασια δεν υπάρχει.
Στον ενισχυτή linear ως ισχύ εισόδου θα βάλεις στο ελαχιστο το exciter και θα ανεβάζεις την ισχύ "σιγά σιγά" & δεν θα βιάζεσαι.Αν δεν θελεις να χρησιμοποιήσεις κεραια πρέπει να χρησιμοποιήσεις τεχνητο φορτιο και συνήθως στην αγορα αυτα που κυκλοφορούν αφορούν μεν μικρες ισχείς και ενδεικνυται για μικρό χρονικό δίαστημα συνήθως ελαχίστων λεπτων.Αν θες κάτι πιο αξιοπιστο θα πας σε τεχνητο φορτιου τύπου BIRD.
Σου συνιστω να εγκαταστήσεις μια κεραια προ-συντονισμένη που να αντέχει σε ισχύ τουλάχιστον 1KW (έστω και ένα απλό δίπολο με gamma match ή μια grounplane). Οπωσδηποτε χρησιμοποιησε γέφυρα στασιμων και μετα πειραματίσου με τον linear προς αποφυγή καψίματος και με μεγάλη προσοχή "αργά αργά" θα ανεβάζεις την ισχύ & θα συντονίζεις για να βλέπεις στη γέφυρα τα ελάχιστα στάσιμα με την μέγιστη ισχύ.Αυτη είναι η σωστη οδός.
Πιθανόν μια κοινή γέφυρα στασιμων με τυπωμένο κύκλωμα μετά από καποια ωρα λειτουγίας να μην αντέξει σε ισχύ >500 watts.Σε αυτή την περίπτωση πρεπει να ψάξεις να βρεις ή να κατασκευάσεις καποια γέφυρα με σωληνάκια.Εχει γίνει εκτενής αναφορά σε κατασκευή swr bridge σε άλλο post.
Αν μπορείς ανέφερε μας την ισχύ εξόδου του linear αν είναι ιδιοκατασκευή ή επώνυμο (λαμπάτο ή τρανζίστορ - mosfet) και αν είναι δοκιμασμένο.

Καλές κατασκευές εκπομπές!!!

kostas2005
25-07-05, 17:58
H ισχυς εξοδου που εχει το λινερ ειναι γυρο στα 50W . λειτουργει με το BLY94 ως τελικη ενισχηση και για οδηγο θα βαλω το 2Ν3553! και ειναι ιδιοκατασκευη! αν θες μπορεις να πας στην ενοτητα ΓΕΝΙΚΑ που θα δεις για πιο μηχανιμα μιλαω για να σε βοιθησω καλητερα! εχω κοψει δυο σολινακια αλουμινιου Φ16 διαμετρο στα 0.75 cm το καθενα. αν βαλω τα σολινακια αυτα σαν ανοιχτο δυπολο και ενα BULLON με το RG 213, και αλλα 10 μετρα καλωδιο παλι με το RG 213 προς την κεραια και τα βαλω στην εξοδο θα ειμαι ενταξει?

radioamateur
26-07-05, 10:53
Αξιότιμε φίλε Κωστα ως γνωστο πρέπει πρωτα να συντονίσεις την κεραία σου.Αν δεν προβεις σε αυτη την διαδικασια μην δοκιμάσεις το linear για να μην τον κάψεις.Λογικά βάσει του γεωμετρικού μήκους των στοιχειων του διπόλου που ανέφερες, σε κάποιο σημείο της μπάντας θα συντονίζει η κεραία σου.Δεν μπορω να σου πω συχνότητα διότι τόσο το balun όσο και άλλα μεταλλικά αντικείμενα που πιθανόν να βρισκονται γύρω απο την κεραια σου μπορουν να μεταβάλλουν την ιδιοσυχνότητα της.
Συντόνισε το exciter κεραια-μέσω καλής γεφυρας- σου για στάσιμα 1:1.Το BLY94 σε παλιό τεύχος περιοδικού με τροφοδοσία και οδήγηση κατάλληλη μπορει να δώσει εως και 100 watts.Μιλάμε ομως για κατασκευή η οποία απαιτει προστασιες, ψήξη στο 100% και τροφοδοσια ακραια κατι που δεν σου το συνιστω γιατι πολυ απλα με λάθος συντονισμό το τρανζιστορ θα καει.
Αρα τα 50 watts θα ελεγα ότι ειναι οι ιδανικές συνθηκες λειτουργιας.Οπωσδήποτε θα βάλεις ψηξη στην κατασκευή σου.
Καλες κατασκευες!

kostas2005
26-07-05, 15:39
Δυσκολα τα πραγματα φιλε μου βλεπω!!δεν εχω exciter, ενα pll εχω και μια βαθμιδα στα 1W. αν θελω να εκπεμψω στους 93Mhz ποσο πρεπει να κοψω τα στοιχεια και ποσο το bulon? πιος ειναι ο τυπος υπολογισμου? και κατι αλλο, εφτιαξα το τροφοδοτικο που εχει στις κατασκευες (30V, 10Α).εχω βαλει 28V στα 8A Μ/Σ αλλα ζεστενε μετα απο καποια ωρα και χωρις φορτιο!! εχεις ιδεα τι να φταιει? ευχαριστω και το χρονο σου!!

electron
27-07-05, 18:51
Kώστα ότι αφορά το δίπολο και τον υπλογισμό του balun τα είχαμε πει προ ημερών εδώ. http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=448&postdays=0&postorder=asc&start=60

kostas2005
27-07-05, 23:26
Α ναι, συγνωμη elektron. ευχαριστω .