PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης κεραιας TV για αυτοκινητο



lefteris
29-06-05, 19:20
Εχω βαλει στο αυτοκινητο μου μια τηλεοραση 7" μπορουμε να εχουμε εναν ενισχυτης σηματος 12V για το αυτοκινητο?
Εχω συνδεσει μια κεραια σαν αυτη που δινουν μαζι με της 14αρες τηλεορασης (διπολο) ποιανει σχεδον καλα. Αν εχουμε εναν ενισχυτη σηματος θα ειμαι ποιο ευτυχισμενος...

amiga
29-06-05, 23:46
Βάλε αυτόν της smartkit αν και μην περιμένεις και τα τρομερά αποτελέσματα σε αυτοκίνητο που συνεχώς αλλάζει κατευθύνσεις και μπαίνει ανάμεσα από κτήρια…
Αν ενδιαφέρεσαι για το κύκλωμα να ψάξω να το βρω και να στο στείλω.

Killo_Watt
30-06-05, 00:33
Οι κλασικοί ενισχυτές 12V τροφοδοτικό δεν έχουν η 18V?

amiga
01-07-05, 01:05
Συνήθως 18 ή 24 αλλά δουλεύουν και με 12 με μειωμένες επιδόσεις. Αν θες 25 DB πάρε έναν 36DB και από τα 18 volt βάλτον στα 12 και κάνεις την δουλειά σου. Αλλά θέλουν τροφοδοσία μέσω του ομοαξονικού καλωδίου.

gsmaster
01-07-05, 01:25
Συνήθως 18 ή 24 αλλά δουλεύουν και με 12 με μειωμένες επιδόσεις. Αν θες 25 DB πάρε έναν 36DB και από τα 18 volt βάλτον στα 12 και κάνεις την δουλειά σου. Αλλά θέλουν τροφοδοσία μέσω του ομοαξονικού καλωδίου.

Όχι έτσι απλά χρειάζεται και κάποια πηνία-πηνία για να μην κόβονται τα RF. καλύτερα πάρε το τροφοδοτικό του ενισχυτή (το κουτί που μπαίνει δίπλα απο την TV) και βγάλτου τον μετασχηματιστή και βάλτου τα 12V.

Με τέτοιο ενισχτυτή όμως, άμα έχεις δυνατό σήμα στην κεραία και κοντά καλώδια, πάλι δεν θα πιάνεις, λόγω υπερβολοκής ενίσχυσης. Μερικοί ενισχυτές έχουν και ένα ρυθμιστικό πάντως, που ρυθμίζεις την ενίσχυση.

Καλά πειράματα!

eebabs2000
14-07-05, 20:56
Φίλε lefteri, εγώ έχω ένα κύκλωμα προενισχυτή κατάλληλο πιο πολύ για UHF συχνότητες. Δε μπορώ όμως να καταφέρω να βάλω την εικόνα. Θα το περιγράψω και ελπίζω να το καταλάβεις. Θα χρησιμοποιήσεις ένα τρανζίστορ, το MPSH10 σαν ενισχυτή κοινής βάσης. Ο εκπομπός του συνδέεται μέσω αντίστασης 1ΚΩ στη γη. Η βάση με πυκνωτή 1nF και παράλληλα σ' αυτόν αντίσταση 10ΚΩ στη γη. Επίσης με μια αντίσταση 27ΚΩ συνδέεις τη βάση με την τάση. Από τη τάση στο συλλέκτη, παρεμβάλεις ένα κύκλωμα πηνίου - πυκνωτή παράλληλα μεταξύ τους, με πηνίο 15nH και πυκνωτή 2.2pF. Το σήμα το βάζεις στον εκπομπό του τρανζίστορ μέσω πυκνωτή 22pF και στη γη και το παίρνεις ενισχυμένο στο συλλέκτη πάλι μέσω πυκνωτή 22pF και γης. Τέλος μεταξύ τάσης και γης συνδέεις πυκνωτή 2.2nF. To κύκλωμα λειτουργεί με τάση 9V. Μπορείς μέσω σταθεροποιητή να πάρεις αυτή τη τάση από τα 12V.