PDA

Επιστροφή στο Forum : κουφο???ή βλακεια δικια μου!!



billos1989
30-06-05, 21:50
σημερα το μεσημερι δεν ειχα τι να κανω και καθησα και εφτιαξα μια (ο θεος να την κανει) κεραια!!κοβω και ραβω τα παντα για τους 98,5.<<α η κεραια ειναι απλο διπολο με εναν ανακλαστηρα απο πισω,στα 6μετρα απο το εδαφος -για δοκιμη>>βαζω το pll 98,5 και αρχιζω να ανεβαζω ισχυ και μετα τα 18w μου εκλεινε απο την προστασια.αλλαζω συχνοτητα και το παω στους 93,4 και ακουσον ακουσον το pll πηγενε 47w και τα στασιμα ηταν περιπου στα 1,2!!!!!!!!! :shock: :shock: και η κεραια εκπεμπε κανονικα και κατευθηνομενα!!!βεβαια δεν ειχε την ιδια αποδοση με το κανονικο μου διπολο που ειναι στα 14μετρα.αλλα επαιζε!!!! :shock: :D υπαρχει καποια λογικη σε αυτο???

amiga
01-07-05, 01:01
Απλώς υπολόγισες λάθος την κεραία ή την αντίσταση της!
(αλλά μάλλον το μήκος)

radioamateur
01-07-05, 10:54
Billo η κεραια σου είναι τύπου gamma match ή απλό ανοιχτό κλασσικό δίπολο του εμποριου;

electron
01-07-05, 12:48
Το πιθανότερο είναι να μην υπολόγισες κάτι σωστά.Κάτι που είναι πολύ σημαντικό και την έχουμε <πατήσει> όλοι μας φαντάζομαι είναι με ποιον συντελεστή βραχύνσεως θα πολλαπλασιάσουμε τα στοιχεία της κεραίας.Το καλύτερο θα ήταν να έχουμε ένα παχύμετρο για να δούμε ακριβώς ποσο προκύπτει.Σε παλιότερο ποστ είχα ανεβάσει το διάγραμμα με το οποίο προκύπτει ο συντελεστης βραχύνσεως καθώς και όλη την διαδικαδία υπολογισμού του.Αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.Εστω ότι θέλουμε να υπολογισούμε τα στοιχεία ενός διπόλου για τους 98.5.Αυτό προκύπτει ως εξής:
300/98.5=3.04/4=0.76 μέτρα θα είναι το κάθε στοιχείο του διπόλου.Τώρα αν τα στοιχεία μας έχουν πάχος π.χ 7χιλιοστά τότε ο συντελεστής βραχύνσεως είναι 0.95 και το τελικό μήκος των στοιχείων είναι 0.72 μέτρα.Σκεφτήτε αν στην περίπτωση αυτή έβαζα τυχαία συντελεστή βραχύνσεως 0.94 ή 0.96 πόσο θα ήταν το λάθος κοπής των στοιχείων

billos1989
01-07-05, 15:27
η κεραια για την οποια γινεται λογος ειναι απλο κλασσικο διπολο.elecktron ετσι την πατησα εβαλα λαθος συντελεστη....αλλα για να μου παιζει χαμηλα(93,4) κ οχι ψηλα σημαινει οτι θα θελει κοψιμο λιγο.πιστευω....

radioamateur
01-07-05, 23:32
Αξιότιμε φιλε Billo σου προτείνω μια λυση για να παίζεις σε ένα αρκετα μεγαλο ευρος συχνοτητων με κοινό δίπολο του εμπορίου.Δοκίμασε να κατασκευάσεις την κεραια σου με μεταβλητα στοιχεια δηλ. σωληνάκι μεσα σε σωληνάκι.Επίσης χρησιμοποίησε ένα μεταβλητο balun oπως ο φίλος στο δικτυακό τόπο http://www.qsl.net/sv1bsx/3EL-VHF/3EL_VHF_gr.html
και μετα συντονίσου σε όποια συχνότητα εντός μπαντας επιθυμεις.Ελπίζω να κατάλαβες τι πρεπει να προσέξεις.
Αρα τόσο η κεραια και το balun είναι μεταβλητά.
Το boon να είναι >λ/4
όπου λ το μήκος που αντιστοιει στους 87,5 MHZ.Με αυτό το τρόπο ελπιζω να συντονίζεσαι σε όλη την μπάντα για full κυκλικη εκπομπή!
Πιθανόν το ballun να περιορίζει την εκπομπή με στάσιμα 1:1 σε ορισμενο ευρος συχνοτητων.

electron
02-07-05, 13:39
Eνδιαφέρουσα η κατασκευή αυτού του balun φίλε radioamateur και πρακτικά είναι όπως αυτό που είχα ανεβάσει και γω εδώ.Βασίλη όταν θες να πας χαμηλά το μήκος των στοιχείων αυξάνει.Πρόσεξε,το μήκος κύματος καθώς μικραίνει η σύχνότητα αυτό αυξάνει.

radioamateur
03-07-05, 19:30
Ακριβώς φίλε electron.Επειδή όμως με τη χρηση καλωδίου ως balun θα πρέπει να είναι κανεις βέβαιος απο πριν για τη συχνότητα εκπομπής του, καλο θα ειναι να είναι η κεραια μας να είναι μεταβλητη και προσαρμόσιμη με την πραγματική έννοια.Με αυτο τον τρόπο και τα λαθη διορθωνονται και μεταβολή συχνότητας επιτρέπεται ανα πάσα στιγή.Ωστόσο θα πρεπει να επισημάνουμε οτι η διαδιακασια συντονισμού θα πρέπει να γίνεται ακριβώς κάτω απο την κεραια για να εχουμε την καλυτερη δυνατη απεικόνιση στασίμων κατ'επέκταση προσαρμογή.

electron
03-07-05, 22:34
Ωστόσο και γω μετην χρήση καλωδιου για balun πάντα αφήνω μεγαλυτερο μηκος καλωδίου απο αυτό που προκθπτει απ΄τον τυπο και το κοβω λίγο λίγο μεχρι να επιτυχω τα επιθυμητά στάσιμα.

radioamateur
04-07-05, 01:26
Κατάλαβα την διαδικασια που ακολουθείς και είναι σωστή.Ξερεις αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιούσα για την κατασκεύή της 5/8 απο τις Ηλεκτρονικες Κατασκευές με τη βοήθεια ενός κομματιού RG58 το οποίο έκοβα σιγά σιγά.Kαι οι δυο λυσεις είναι σωστες για το συντονισμού του διπόλου.Προσωπικά πιστεύω ότι μόνο υπό ιδανικές συνθήκες εκπομπής οι τύποι μπορούν να εχουν εφαρμογή και βέβαια με την προϋπόθεση ότι χρησιμοποιούνται τα υλικά που αναφέρονται στο .Σου λενε ότι 4 μέτρα γύρω απο την κεραια δεν πρεπει να υπάρχει μεταλλικό αγωγός για να συντονίζει για παράδειγμα όπως προβλέπει ο Χ κατασκευαστης η όποια κεραία.Να απέχει κάποια πολλαπλάσια του λ αν δεν κάνω λάθος το κάτω διπολο απο το έδαφος κτλ.Οι κοινόχρηστες ταράτσες ή η όποια προσωπική ταράτσα, μην μου πει κανείς ότι έχουν κατασκευαστεί με προδιαγραφές σημείου εκπομπής με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτο.Τα τελευταία 10 χρόνια πειραματιζόμενος σε σταθερη ισχυ εκπομπής έχω παρατηρήσει μια πολυ χαρακτηριστική αλλοίωση της όλης ακτινοβολιας στην περιοχή μου λόγω δόμισης φαντάσου τι θα γινεται ποιο μακρια.I'll take the mountain φίλε electron για να έχω ιδανικές συνθήκες...
Αρα η μεταβλητη κεραία λύνει το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό.

electron
04-07-05, 10:17
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Αυτό έχω καταλάβει και γω.Ότι δηλαδή οι τύποι και γενικότερα η θεωρία προκύπτουν στην πράξη μόνο σε ιδανικές συνθήκες.

ReFas
30-08-05, 02:32
Μη ξεχνας οτι βαζοντας ενα στοιχειο(ανακλαστηρα) κοντα στο διπολο το κανεις να κατεβει στη συχνοτητα.
οποτε κανονικα σου πηγε καλυτερα ποιο κατω.