PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια για ρυθμιστες - ροοστατες



Maz00nga
08-07-05, 03:05
Γεια!
Καταστρεφοντας (λιγακι :P) ενα ρυθμιστικο ανεμιστηρων στον υπολογιστη μου, ηθελα να ρωτησω ποιος ο ρολος των τρανζιστορ στο κυκλωμα ρυθμισης. Απ οτι ξερω ολη η κατασκευη ρυθμιζει το βολταζ που φτανει στον ανεμιστηρα. Μηπως το τρανζιστορ "υποφερει" με τα βολτ που δεν πανε στον ανεμιστηρα αντι της μεταβλητης αντιστασης (του ροοστατη) ? Και μηπως μπορω να μαθω πως γινεται να φτιαξω μονος μου μερικους ροοστατες? :) Ευχαριστω!

electron
08-07-05, 10:08
Το τρανζίστορ αν φυσικά είναι κάτι τέτοιο παίζει τον ρόλο του ρυθμιστή τάσης,φυσικά αυτό θα μπορούσε να γίνει με κάποιο ολοκληρωμένο τύπου regulator όπως είναι το πολύ γνωστό lm317.Πρόσεχε όμως μην μπερδεύεις την εννοια του ροοστάστη που στην ουσία είναι μια κοινή μεταβλητή αντίσταση με ένα τέτοιο κύκλωμα.Στο συννημένο που έχω ανεβάσει θα δεις ένα τέτοιο κύκλωμα ρύθμισης στροφών με το lm317.Πρακτικά δεν διαφέρει από ένα κύκλωμα απλού τροφοδοτικού.

Maz00nga
08-07-05, 12:33
Α ωραια, θα θελα να δω μια τετοια διαταξη, εχω ενα LM317T ομως. Μπορω με ενα τρανζιστορ να ελεγξω περισσοτερους απο ενα ανεμιστηρες? Για τα αλλα στοιχεια (αντιστασεις, μεταβλητες και μη) λογικα θα πρεπει να ξερω την αντισταση του ανεμιστηρα για να ξερω τι θα χρειαστω? Κατι ακομη τωρα που ειδα το κυκλωμα, to u ειναι μικρα ετσι? Oπoτε Ia=100μA ?.. Οι πυκνωτες χρησιμευουν στην εξομαλυνση της τασης?

gsmaster
08-07-05, 12:50
Το LM317T μπορεί να δώσει απροβλημάτιστα, κάτι περισσότερο από 1Α στην έξοδό του. Άρα μπορείς να βάλεις πάνω απο 5 ανεμιστήρια άφοβα (τα περισσότερα τραβάνε γύρω στα 200-250mΑ.

Ναι οι πυκνωτές κάθαρίζουν τον θόρυβο για σταθερότερη έξοδο. Παραλλαγές τέτοιου κυκλώματος με το 317 κυκλοφορούν άπειρες στο νετ

Maz00nga
08-07-05, 13:20
Οποτε να κατασκευασω το κυκλωματακι, με ταση εισοδου 12V και μπορω να βαλω μεχρι 5 ανεμιστηρες, αυτο εινια ωραιο!Μπορω ομως να ελεγχω τις στροφες του καθενος ξεχωριστα?

electron
08-07-05, 17:17
Οποτε να κατασκευασω το κυκλωματακι, με ταση εισοδου 12V και μπορω να βαλω μεχρι 5 ανεμιστηρες, αυτο εινια ωραιο!Μπορω ομως να ελεγχω τις στροφες του καθενος ξεχωριστα?
Με το παρόν κυκλωμα δεν μπορεις να το κάνεις αυτό.

Maz00nga
08-07-05, 17:28
Με καποιο αλλο κυκλωματακι? ΓΙνεται μονο με ενα τρανζιστορ? Εχω μερικα BD139 και BD140 χρησιμευουν πουθενα? Κατι αλλο, το Ia τι εκφραζει? Εχοντας μεταβλητη αντισταση 4.8KΩ μπορω να δουλεψω?

electron
08-07-05, 17:46
Tο Ia ειναι το ρευμα που διέρχεται μέσα από την R2.H μεταβλητή αντίσταση R1 προκυπτει από τον τον τυπό που υπάρχει και η τιμή της εξαρτάται από το πόσο θα μεταβάλεται η τάση εξόδου του κυκλώματος.Τώρα με ένα τρανζίστορ δεν νομίζω ότι θα κάνεις αυτό που θέλεις.

Maz00nga
08-07-05, 17:59
A, ωστε ο τυπος δινεται ωστε αναλογα με την ταση εξοδου που επιθυμω να καθορισω και τους αντιστατες μου? Γιατι εγω πηρα δεδομενες τις εικονιζομενες τιμες των αντιστατων και στην περιπτωση που ο μεταβλητος προσεγγιζε το 1Ω η ταση τιναζοταν στα 300V!

electron
08-07-05, 19:07
Ναι,ανάλογα με το βολταζ που θελεις να έχεις βάζεις και τις ανάλογες τιμές στην R1.Για μεταβολή της τάσης από 1.25 ως 12βολτ η R1 θα πρέπει να ειναι περίπου 2Κ.

Maz00nga
08-07-05, 19:28
Aρα η μεγιστη αντισταση του ροοστατη R1 πρεπει να ναι 2Κ ε? Οποτε την R2 δεν την αλλαζω?

electron
08-07-05, 20:08
Ακριβώς

Maz00nga
08-07-05, 20:11
Ευχαριστω :) Για μεγιστο 14 Volt ποσο να τν βαλω? Το βρηκα περιπου 2,5Ω.
(Δυστυχως βρηκα μεταβλητη αντισταση 4.8Ω. ΤΙ μπορω να κανω για να την αξιοποιησω?

electron
08-07-05, 20:28
Mε τα 4.8Κ αν δεν κάνω λάθος θα μπορεις να πάρεις περισσότερο βολταζ,αυτό όμως έχει να κάνει και με το πόση τάση δίνεις στην εισοδο του κυκλώματος.Δεν μπορεις δηλαδή να του ζητάς να δώσει π.χ 20βολτ την στιγμή που εισοδο έχει 15,κατά συνέπεια στο συγκεκριμένο παράδειγμα θα πάρεις το μέγιστο 15βολτ και στην έξοδο.

Maz00nga
08-07-05, 20:30
σιγουρα κ οχι, εγω μεχρι 14 βολτ εξοδου ζηταω. Αρα απλα τοποθετω τον ροοστατη των 4.8Ω στη θεση εκεινου των 2Ω πλεον ετσι?

electron
08-07-05, 22:16
Να σε διορθώσω.Δέν ειναι 2Ω αλλά 2ΚΩ κατά συνέπεια εσυ θα βάλεις 4.8ΚΩ

Maz00nga
08-07-05, 22:19
Εχεις δικιο, με συγχωρεις, ξεχασα το Κ :) Να ρωτησω κατι ασχετο, συγνωμη για το οφ τοπικ, αλλα τα τρανζιστορ που ανεφερα (BD139 & BD140) μπορουνα χρησιμοποιηθουν αναλογα? Που θα βρω πληροφοριες για την λειτουργια τετοιων κυκλωματων, την κατασκευη αναλογως υλικων, κτλ κτλ?

gsmaster
08-07-05, 23:43
Υπόψην, το 317 θέλει να "φάει" και κάτι. Η μέγιστη τάση εξόδου θα είναι 1-1,5V μικρότερη της τάσης εισόδου. Πχ αν έχει 12V είσοδο, η μεγαλύτερη τάση που μπορείς να πάρεις θα είναι 10,5 άντε 11V.

Αυτά τα τρανζίστορ που λές δεν έχουν καμια σχέση με το 317. Το 317 είναι ολοκληρωμένο κύκλωμα σταθεροποιητή ενώ τα BD139 και BD140 είναι απλά τρανζίστορ ισχύος. Δεν βλέπω το λόγο να βάλεις τρανζίστορ, αφού η τάση εξόδου του εξαρτάται από το φορτίο και δεν θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα με το 317

Σε αυτή (http://www.qsl.net/ok1duo/lm317.htm) την σελίδα μπορείς να υπολογίσεις τις τιμές των αντιστάσεων

Maz00nga
09-07-05, 01:17
Ευχαριστω κ με το παραπανω μεγαλε :) Αλλη μια απορια ομως... Με μια απλη μεταβλητη αντισταση δε μπορω λογικα να ριξω τα βολτ που φτανουν στον ανεμιστηρα? Αν συνδεθουν εν σειρα, μοιραζονται τα βολτ, καλα δε λεω?

electron
09-07-05, 10:55
To θέμα είναι ότι μέσα από μια μεταβλητή αντίσταση δεν μπορεί να περάσει μεγάλο ρεύμα με αποτέλεσμα μοιραία να καεί.

Maz00nga
09-07-05, 13:32
Αρα τελικα το τρανζιστορ τι κανει? Μειωνει την ενταση του ρευματος? Η μαλλον πιο σωστα, την καθοριζει? Αν ο μεταβλητος αντεχει σε μεγαλα φορτια? Πολλα Βατ, καλα τα λεω?

electron
09-07-05, 17:38
Eνα τρανζίστορ γενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ενισχυτής ρεύματος ή σαν ένας ηλεκτρονικός διακόπτης.Υπάρχουν μεταβλητές αντίστάσεις ειδικών(βιομηχανικών) εφαρμογών που είναι βατικές.Ομως φαντάσου ότι δεν έχουν το μέγεθος ενός απλού ποτενσιόμετρου,είναι αρκετά ογκώδης και το μέγεθός τους εξαρτάται από την ισχύς που προορίζονται.

gsmaster
09-07-05, 20:53
Eνα τρανζίστορ γενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ενισχυτής ρεύματος ή σαν ένας ηλεκτρονικός διακόπτης.Υπάρχουν μεταβλητές αντίστάσεις ειδικών(βιομηχανικών) εφαρμογών που είναι βατικές.Ομως φαντάσου ότι δεν έχουν το μέγεθος ενός απλού ποτενσιόμετρου,είναι αρκετά ογκώδης και το μέγεθός τους εξαρτάται από την ισχύς που προορίζονται.

Και το σημαντικότερο, είναι και πιο ακριβοί !!!

Προσωπικά την μέθοδο με το ποτενσιόμετρο σε σειρά την θεωρώ πολύ μπακάλικη λύση, αφού αν αυξηθεί το φορτίο θα βγάλει καπνούς... Άντε με σταθερή βατική αντίσταση κάτι γίνεται αλλά και πάλι δεν έχεις ρύθμιση...