PDA

Επιστροφή στο Forum : Link για μεταδοση δεδομένων σε απόσταση 5-6 χλμ



aliengoa
08-07-05, 18:27
Θα ήθελα, μια και δεν εχω καθόλου εμπειρία με κεραίες, να μου εξηγήσετε πώς μπορώ να στείλω σήμα απο access point συνδεδεμένω με PC (έχει ομοαξονική έξοδο) σε μια απόσταση 5 με 6 χλμ. Τί κεραία χρείαζομαι για αμφίδρομη επικοινωνία; Τί ταχύτητες μπορώ να πιάσω με αυτόν τον τρόπο; Ουσιαστικά θέλω να κάνω ενα WAN. Βρήκα κατευθυντική κεραία της LevelOne αλλα συνίστατε εώς 5χλμ το πολύ κατι που για μένα ίσως να μην είναι αρκετο. Ευχαριστώ

gRooV
08-07-05, 21:16
Το πρώτο που πρέπει να ελέγξεις είναι αν υπάρχει καθαρή οπτική επαφή χωρίς εμπόδια. Λογικά θα θες να το κάνεις στους 2.4GHz το link. Καταρχήν για κεραία απαιτείται πιάτο 80άρι ή 1μέτρο με feeder ή κεραία grid 24dbi (όχι λιγότερο). Το καλώδιο που θα συνδέει την κεραία με τις συσκευές θα πρέπει να είναι καλής ποιότητας με λίγες απώλειες (πχ Aircom+) με μήκος το πολύ 10-12 μέτρα. Η ενεργός ακτινοβολούμενη ισχύς (ΕIRP) που βγαίνει από την κεραία σου θα πρέπει να είναι κάτω από 100mW για να είσαι νόμιμος.


Βρήκα κατευθυντική κεραία της LevelOne αλλα συνίστατε εώς 5χλμ
Αυτό είναι λάθος, η κεραία έχει μία απολαβή. Η απόσταση που θα καλύψει εξαρτάται από την ισχύ που την οδηγεί συν την απολαβή της. Οσο πιο μεγάλο πιάτο ή grid με μεγάλη απολαβή βάλεις τόσο μικρότερη δέσμη θα εχεις, άρα και μεγαλύτερη απόσταση θα καλύψεις χωρίς να "μολύνεις" το υπόλοιπο ραδιοφάσμα (=διπλανά κανάλια) με χαμηλή ισχύ.

Οι ταχύτητες που θα έχεις θα είναι αναλόγως τον εξοπλισμό που διαθέτεις. Μπορείς να έχεις από 1ΜΒps ώς και 54ΜΒps με μικρό κόστος.

aliengoa
09-07-05, 00:32
Ευχαριστώ για την απάντηση. Την καθαρή οπτική επαφή αλήθεια πώς την ελέγχουμε; Με κύαλια; :D Και εν τελει αφου στησω τις κεραίες, πως βρίσκουμε επακριβώς τον προσανατολισμό; Πχ. πρεπει νομίζω να είμαι μεσα στις 20 μοίρες, σωστά;

Και τέλος, αφού βρω τις κατάλληλες κεραίες πώς μπορώ να είμαι σίγουρος οτι θα συνεργαστούν σωστά με τα Access Point; πρέπει και οι κεραίες να ακολουθούν κάποια πρότυπα;

Η κατευθυντική κεραία LevelOne 18dBi Directional Yagi Outdoor Antenna πρόκειται να συνδυαστεί με ένα access point δικό της. Για κάποιο λόγο (προφάνως για αυτό που λες εσύ) η διαφήμιση έλεγε πως ενδύκνειται για αποστάσεις μέχρι και 5 χλμ. Ίσως να δουλέυει και για πιο μακρία. ορίστε τα χαρακτηριστικά της:

# Description: Direktional yagi
# Enviroment: Outdoor
# Gain: 18 dBi
# Appr. range at 1 Mbps*: 5km
# Appr. range at 54 Mbps*: 1,5m
# Frequency range: 2.4 ?2.5 GHz
# VSWR: 1.5 Max
# Polarization: Linear vertical
# HPBW/H-plane: 15?
# HPBWE-plane: 15?
# Impedence: 50 Ohm
# Dimension(LxWxH): 89 Ø x 1000 mm
# Extension cable UL168: 1m
# Low Loss cable: 3m
# Weight: 3250 g

gRooV
09-07-05, 02:14
Την καθαρή οπτική επαφή την υπολογίζεις περίπου. Αν είσαι κλεισμένος από πολυκατοικίες θα το καταλάβεις! :wink: Καλό θα ήταν να το κοιτάξεις πριν αγοράσεις τον εξοπλισμό.

Η κεραία που έχεις είναι κάπως "μικρή" σε gain. Θα μπορούσες να πάρεις μία με 21 ή ακόμα καλύτερα με 24dbi. Συνήθως yagi δεν χρησιμοποιούνται για link. Φρόντισε τουλάχιστον στο άλλο άκρο να πάρεις μία "μεγαλύτερη".

Ρίξε και μία ματιά στο www.twmn.gr και στο www.awmn.gr να πάρεις ιδέες για εξοπλισμό και οτιδήποτε άλλο.

del_gr
09-07-05, 02:28
Δες και εδώ:
http://ngia.rootforge.org/content/Tutorials/PlugMeIn/
Πολυ καλός και πλήρης οδηγός απο μέλος του awmn.

Επίσης συμφωνώ με τον gRooV, για να συνδέσεις 2 σημεία προτίμησε 24+ db κεραία. Είναι καλύτερα και για σένα και για τους υπόλοιπους στην μπάντα.

ta03
09-07-05, 06:40
οπως ειπαν πριν και τα αλλα παιδια η κεραια πρεπει να ειναι 24αρα οχι μικροτερη.Θα παιζει καλυτερα η ζευξη σου και θα προκαλεις λιγοτερη ρυπανση του φασματος(προσεξε επισης η καρτα σου να κατεβαζει ισχη).Η ταχυτητα εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Το http://ngia.rootforge.org/content/Tutorials/PlugMeIn/ ειναι εξαιρετικο,διαβασε το.

^Active^
11-07-05, 11:10
Βλεπω πολυ AWMN παιζει εδω :lol: :wink:

gRooV
11-07-05, 17:22
Βλεπω πολυ AWMN παιζει εδω :lol: :wink:

Και η κουτσή Μαρία έχει συνδεθεί πλέον στο awmn :D

ta03
11-07-05, 22:56
LOL

aliengoa
13-07-05, 04:18
Αφου διαβασα τις σελίδες με τις πληροφορίες που μου δώσατε αύριο θα πάω στα μαγαζιά για να δω ποιά και τί απο όλα αυτά που διαβασα υπάρχουν, καθώς και τις τιμές τους. Να διευκρινίσω ότι το link επρόκειτο να συνδέσει 2 PC σε 2 διαφορετικά χωριά. Όσο για την οπτική επαφή ας ελπίσω να μην χρειαστεί να πετάξουμε φωτοβολίδα :)

ta03
13-07-05, 05:40
Με λιγο ψαξιμο ολα θα τα βρεις!Και αν δεν βρισκεις κατι εδω ειμαστε εμεις.