PDA

Επιστροφή στο Forum : κυμματομορφη 100hz 5v p-p



Antogeo
14-07-05, 11:00
Γεια σας ,μηπως εχει καποιος κατα νου καποιο κυκλωμα που να παραγει κυμματομορφη 100hz 5v p-p.Αν το πλατος μπορεινα ειναι μεταβλητο ακομα καλυτερα

Ευχαριστωωω

gsmaster
14-07-05, 11:15
Αν θέλεις τετραγωνικό παλμό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις 555, για κάτι άλλο δυσκολεύουν τα πράγματα.

Antogeo
15-07-05, 11:51
Δυστυχως για ημιτονο μιλαω ...μηπως με καποιο σιπλασιαστη συχνοτητας η με WIEN???Kατι τετοιο έχω βρει αλλα δεν είναι ξεκαθαρα τα πραγματα.Ευχαριστω παντως

nikoskourtis
21-07-05, 02:56
Αν εχεις ή μπορεις να βρεις το βιβλιο -"ΜΙΚΡΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ" SEDRA/SMITH Β' τομος- θα βρεις διαφορους τροπους δημιουργιας ημιτονου. Μπορει να ειναι καθαρα θεωρητικο βιβλιο, ομως εχω φτιαξει τετραγωνικους παλμους με διαφορους τροπους που λεει το βιβλιο.

xampos
24-12-05, 23:16
πανε και δε την πρωτη εργασια υου αμοιριδη στο www.el.teithe.gr στισ ανακιονωσεισ καθηγητων στηνεννατη σελιδα το κυκλωμα το εχω αλλα δεν ξερω πωσ να το εμφανισω

Lykos1986
26-12-05, 19:19
Δυστυχως για ημιτονο μιλαω ...μηπως με καποιο σιπλασιαστη συχνοτητας η με WIEN???Kατι τετοιο έχω βρει αλλα δεν είναι ξεκαθαρα τα πραγματα.Ευχαριστω παντως


Με wien!!!;;;!!!;;; Θα δυσκολευτείς να δουλέψεις τέτοια κυκλώματα στην πράξη αφού θα πάρεις με δυσκολία σταθερή συχνότητα και ακριβός εκεί που την θες και ειδικά αν θες και μεταβλητό πλάτος. Στην θεωρία είναι όλα εύκολα. Συνήθως χρησιμοποιούν έτοιμα chip. Δες το MAX038, αν δεν κάνω λάθος, θα σε βοηθήσει πιστεύω. Ειδικά να θες μόνο μια συχνότητα το κύκλωμα μπορεί να απλοποιηθεί πάρα πολύ.