PDA

Επιστροφή στο Forum : Δέκτης 430 ΜHz



amiga
14-07-05, 18:15
Θέλω να φτιάξω ένα link στους 430 ή 450 MHz.Έχει κανείς σχέδιο για δέκτη σε αυτές τις συχνότητες; (μιλάμε για διαμόρφωση FM και ένα κανάλι ήχου)

radiodj105
22-10-05, 10:39
Δεν θέλεις έναν απλό πομπό, αλλά ένα PLL. Βλέπεις φίλε μου, σε αυτές τις συχνότητες... ακόμα και η παραμικρή ολίσθηση που μπορεί να κάνει ένα VCO μπορεί να είναι ολέθρια για την λήψη. Εφόσον κατασκευάσεις τον πομπό... ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις έναν δέκτη από το περιοδικό ΕΛΕΚΤΟΡ. 'Οχι απλά τσουλάει... αλλά χορεύει "σάμπα". Καθώς συντονίζεσαι με το VCO και ακούς "κάτι" σε μερικά δευτερόλεπτα έχει "φύγει" και ακούς κάτι άλλο.
Συμπέρασμα...= Ακόμα και για την λήψη επιβάλλεται να έχεις δέκτη με PLL.

savnik
22-10-05, 13:16
Δεν θέλεις έναν απλό πομπό, αλλά ένα PLL. Βλέπεις φίλε μου, σε αυτές τις συχνότητες... ακόμα και η παραμικρή ολίσθηση που μπορεί να κάνει ένα VCO μπορεί να είναι ολέθρια για την λήψη. Εφόσον κατασκευάσεις τον πομπό... ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις έναν δέκτη από το περιοδικό ΕΛΕΚΤΟΡ. 'Οχι απλά τσουλάει... αλλά χορεύει "σάμπα". Καθώς συντονίζεσαι με το VCO και ακούς "κάτι" σε μερικά δευτερόλεπτα έχει "φύγει" και ακούς κάτι άλλο.
Συμπέρασμα...= Ακόμα και για την λήψη επιβάλλεται να έχεις δέκτη με PLL.
ολα αυτα που λες ειναι αυτονοητα
χωρις PLL δεν γινετε δουλεια

radiodj105
22-10-05, 18:22
Πράγματι είναι αυτονόητα φίλε... για κάποιον ηλεκτρονικό ή ίσως για κάποιον χομπίστα. Υπάρχουν (από ότι καταλαβαίνω αφού είμαι πολύ νέος σε αυτό το φόρουμ) και άτομα που δυστυχώς δεν έχουν το επίπεδο γνώσης και καλό είναι να του εξηγούμε πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να κατασκευάσει κάποιος ένα υψίσυχνο λίνκ.
Προς Θεού... δεν εναντιώνομαι μαζί σου. 'Ισα-ίσα... με το μέρος σου είμαι.

amiga
22-10-05, 19:17
Και εγώ για pll σκεφτόμουν…
Εγώ σχέδιο ζήτησα , το αν τσουλάει ή όχι το ξέρω πολύ κολλά.

radiodj105
22-10-05, 19:20
Και εγώ για pll σκεφτόμουν…
Εγώ σχέδιο ζήτησα , το αν τσουλάει ή όχι το ξέρω πολύ κολλά.
Λοιπόν... σχέδιο έχω (αυτό του Ελέκτορ) αλλά θα σου τσουλάει (στάνταρ). Θέλεις να το σκανάρω και να στο στείλω με e-mail; Δυστυχώς είναι καμμιά 7-8 σελίδες. Αν και προτείνω βασικά αν θέλεις... να σου χαρίσω την πλακέτα (μαζί και το tuner) και όλα τα υλικά. Πραγματικά μου είναι άχρηστο (αν και είχε καλό ήχο).
Δεν κάνω πλάκα για το "χαρίζω". Τόπο μου πιάνει και κάποτε θα το πέταγα.

amiga
23-10-05, 02:00
Ευχαριστώ! Δεν σου λέω να μου το χαρίσεις για να μην σε βάζω και σε κόπο! Και ίσος το μετανιώσεις και κάποτε. Αλλά θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις το σχέδιο. Δεν έχω σκοπό να φτιάξω το ίδιο αφού λες ότι τσουλάει αλλά θέλω να πάρω μια ιδέα για να κάνω μια δικιά μου κατασκευή με pll.
Ευχαριστώ!

radiodj105
23-10-05, 13:27
Θα στο στείλω το σχέδιο απο Δευτέρα.
'Οσο για να το μετανιώσω... ρε φίλε.. προς Θεού....
Μπορεί να μην σε ξέρω... αλλά όταν σου λέω να στο χαρίσω... το εννοώ. Δεν είμαι τύπος να μετανιώνω (όταν χαρίζω κάτι που κανονικά θα το πέταγα). Είμαι σοβαρός άνθρωπος!

amiga
23-10-05, 14:34
Τι να σου πω. Αν πραγματικά το έχεις για πέταμα εδώ είμαι!
Όσο για το σχέδιο όταν μπορέσεις το mail μου είναι: amigaelectronics@yahoo.gr
Ευχαριστώ πολύ.