PDA

Επιστροφή στο Forum : Pure frequency VS channels



orestis1987
17-07-05, 21:11
Γειά σας.

Εχω ενα φορητό πομποδεκτη της KENWOOD, τον THF7E.

Χτες ενας φίλος μου ναυαγοσώστης μου εδωσε τον δικό του ασύρματο που χρησιμοποιεί
στη παραπάνω δουλεια. Ο δικος του πομποδεκτης ειναι της TASCO model No:SP3381 και εχει 8 κανάλια.

Ο δικός μου εχει καθαρες συχνότητες ενω ο TASCO μονο καναλια εμφανιζει.

Πως μπορώ να τα συντονιζω να συνομιλουμε με τον φιλο μου πχ στο κανάλι 7?

Κατα τυχη βρηκα οτι με τον δικό μου της KENWOOD τον λαμβανω στους 151.040 μεγακυκλους για το
καναλι 7 αλλα πατωντας το press απο τον δικο μου αυτος δεν με ακουει.

Τι συμβαινει και δεν με ακουει?
Επισης πως λειτουργουν αυτοι οι απλοι πομποδεκτες με τα καναλια?
Εχουν αλλη συχνοτητα για ληψη και αλλη για εκπομπη?

Killo_Watt
18-07-05, 00:52
Έχει ctcss h dcs τόνους και κλειδώνει την ακρόαση (όπως η είσοδος τον repeater) ψάξε να τον βρεις… :? :wink:

orestis1987
26-07-05, 09:30
πως θα το βρω ακριβως.Ξερεις κανενα σαιτ που να εξηγει τους τονους

Killo_Watt
26-07-05, 15:41
κανε δοκιμες εκτος αν εχεις κανα μηχανιμα που να εχει tone scanner

fireball
31-07-05, 02:10
Ή μπορεί να λαμβάνει σε άλλη συχνότητα και να εκπέμπει σε άλλη.

Killo_Watt
31-07-05, 15:36
με τιποτα!!!! :wink:

fireball
01-08-05, 14:04
Γιατί με τίποτα; Κάποια κανάλια μαρίν είναι έτσι και αρκετά φορητά το κάνουν αυτό. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ρυθμιστεί έτσι; :?

Killo_Watt
01-08-05, 15:19
Χμμμ μου φαίνεται έχεις δίκιο σε κάποια marine είναι έτσι αλλά γενικός δεν συνηθίζετε σε simplex επικοινωνίες άλλωστε τα marine είναι standard (και έχει γίνει η δηλοποίηση πριν πολλά χρόνια) ενώ εδώ πρέπει να πάρουν άδεια για δυο συχνότητες….

fireball
01-08-05, 17:14
Το λέω γιατί είχαν πέσει στα χέρια μου δυο φορητά vhf για βιομηχανική χρήση της motorola συγκεκριμένα που είχαν διαφορετική συχνότητα tx-rx για να επικοινωνούν μεταξύ τους αλλά είχαν και υπότονους. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πατάω συνέχεια το press και να κάνω scan στο icom. Μόλις βρήκα την συχνότητα που εκπέμπει βρήκα και τον τόνο. Μετά άρχισα με το icom να εκπέμπω ανα λίγα khz ώστε να βρώ που θα λάβει το άλλο και μετά άλλαξα το βήμα και το βρήκα ακριβός. Παντώς δεν είναι marine συχνότητα. Εκεί γύρω στους 150-151 εκμπέμπουν διάφορες κρατικές και δημόσιες υπηρεσίες.

orestis1987
04-08-05, 14:07
Οι ναυαγωσωστες που εκπεμπουν ξερει κανείς?