PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια!!!



Killo_Watt
18-07-05, 00:46
Έπεσε στα χέρια μου ένα αυτοταλαντοτο με el34 όμως έχει ασφαλειοθικη από την οποία έλειπε η ασφάλεια έβαλα και εγώ μια 1A… που είχα μερικές πρόχειρες και το αποτέλεσμα είναι μόλις άνοιξα τον διακόπτη προθέρμανσης να την κάψει αμέσως έβαλα και δεύτερη και τρίτη αλλά τα ιδία μετά από ψάξιμο είδα ότι αν αποσύνδεα τον ηλεκτρολυτικό (είναι πριν τον διακόπτη εκπομπής τον οποίο και είχα κατά τη διάρκεια τον δοκιμών κλειστό) να μην μου καίει της ασφάλειες

Φταίει ο πυκνωτής η μέχρι να φορτιστεί τραβάει τόσο ρεύμα που να καίει 1A ασφάλεια

Υ.Γ ο μετασχηματιστής είναι 250ma 300V δηλαδή πρέπει να τραβάει κατά την εκκίνηση ο ηλεκτρολυτικός πάνω από 733ma[μόνος του γιατί ήταν κλειστός ο διακόπτης ανόδου) (483+ πάνω από την αντοχή του μετασχηματιστή)

Υ.Γ2 έγινε δοκιμή πριν βγει ο ηλεκτρολυτικός και χωρίς λυχνία (εστία και αλλιώς τα νήματα καίνε μόνο 12W ) και πάλι έκαιγε την ασφάλεια

electron
18-07-05, 01:37
Δοκίμασε να βάλεις μια ασφάλεια 2Α.Αν πρόκειται για απόλυτο βραχυκυκλωμα θα σου την κάψει και αυτή αμέσως,αλλά όπως την περιγράφεις την βλάβη μάλλον ο πυκνωτής έχει πρόβλημα.

_ab
18-07-05, 15:54
Δεν ξερω εαν ειναι σωστο αυτο που θα πω......αλλα μηπως θελει 1Α βραδειας?

tzitzikas
18-07-05, 20:33
εγω πιστευω καπου γινεται βραχυκυκλωμα.δοκιμασε να βραχυκυκλωσεις την ασφαλαια να δεις πεφτει ο γενικος σου?η βαλε ασφαλεια μετα τον ηλεκτρολυτικο.εγω σε μηχανημα ελ-504 εχω βαλει 0.5 Α ασφαλεια και ποτε δε την εκαψε.

Killo_Watt
18-07-05, 22:16
Η ασφάλεια βραδείας ήταν αλλά αφού δεν την καίει χωρίς το ηλεκτρολυτικό εκεί είναι το πρόβλημα και βάση της απάντησης του tzitzika. Σήμερα κατεβικα στον pop22 να πάρω αλλά είχε κλειστό το μαγαζί με τα εξαρτήματα και θα πάω αύριο. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια..