PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας



aliengoa
18-07-05, 02:59
Διάβασα πρόσφατα σε ένα περιοδικό ενα μικρό αρθρο για τις κεραίες κινητης τηλεφωνιας και τα κινητα τηλέφωνα.
Αυτα που με απασχολούν είναι η (υποτιθέμενη) εμπεριστατωμένη και έγκυρη αποψη του περιοδικού, αν και δεν δημοσίευσε ούτε ένα στοιχείο!

Υποστηρίζει πως τα κινητα τηλέφωνα είναι μεγαλύτερης εντάσεως απο τις κεραίες και ως εκ τούτο προκαλεί μεγαλύτερη "βλάβη" στον άνθρωπο. Τονιζει μαλιστα την περιπτωση όπου ο χρήστης δεν εχει δυνατο σημα με αποτελεσμα το κινητό να χρησιμοποιεί όλη την διαθεσιμη ισχύ του.
Επακριβώς ρωτούσε στους αναγνώστες τι πιστέυουν πως είναι πιο βλαβερό, η κεραίες ή το τηλέφωνο. "οι κεραίες.Λάθος! το τηλέφωνο" έτσι έγραφε.

Επίσης υποστηρίζει πως το σήμα επειδή εκπέμπεται οριζόντια αν πας να κατσεις κατω απο την κεραια έχεις πολύ μικροτερο κίνδυνο απο ότι αν πας να κάτσεις 1 χλμ. μακρια εκεί ακριβώς που χτυπάει η κεραία.

electron
18-07-05, 04:04
Όλα όσα διάβασες έχουν όντως βάση.Μην ξεχνας ότι το κινητο το έχουμε σε επαφή με το κεφάλι μας και όταν αυτό <ζορίζεται> για να βρει δυκτιο ανεβάζει την ισχυς εκπομπής του.Όλα αυτά σε αντίθεση με την κεραία που ειναι σε σταθερό σημειο και με στανταρ ισχυς εκπομπής.Ο λοβός εκπομπής ακριβώς κάτω από μια κεραία κατευθυντική όπως ειναι συνηθως μια τέτοια κεραία ειναι αρκετα εξασθενισμένος όσο να εισαι ακριβώς απέναντι από αυτή.

aliengoa
18-07-05, 04:44
Κι εγω που νόμιζα πως η κεραία έχει πάντα πολύ μεγαλυτερη ένταση σε σχέση με τα τηλέφωνα!

machine22
18-07-05, 08:18
Σε κάθε περίπτωση η ισχύ των κεραιών κινητής τηλεφωνίας είναι μεγαλύτερη από αυτήν των κινητών τηλεφώνων. Η ισχύ που φτάνει στον εγκέφαλο όμως είναι μεγαλύτερη από το κινητό το οποίο βρίσκετε μερικά εκατοστά μακριά από τα κύτταρα παρά από την κεραία (εκτός αν κοιμάσαι δίπλα της).
Ααα, και γενικά κάτω από οποιαδήποτε κεραία δεν κινδυνεύεις.
Πάντως οι έρευνες σε αυτά το θέματα δεν επιβεβαιώνουν ούτε απορρίπτουν τίποτα!!!!

Killo_Watt
18-07-05, 16:21
24/24 :evil: :evil: :evil: power: ~8* mobile :evil: :x

Killo_Watt
18-07-05, 16:37
plus link :twisted: :twisted: :twisted: :hammer:

aliengoa
18-07-05, 17:27
τι ακριβώς είναι αυτά που έγραψες???

Killo_Watt
18-07-05, 23:20
Ότι λειτουργεί όλο το εικοσιτετράωρο!!! Ότι εκπέμπει τουλάχιστον οκταπλάσια ακτινοβολία από ένα κινητό και ότι εκπέμπει και ακτινοβολία για την επικοινωνία με την εταιρία κινητής. Και μην ξεχνάμε ότι άμα είμαστε γείτονες δεν είμαστε από κάτω… :shock:

Killo_Watt
18-07-05, 23:28
Οι εταιρίες προωθούν φυσικά με κάθε τρόπο τέτοια άρθρα και έρευνες και προσπαθούν να πείσουν το κοινό έλα όμως που εγώ μπορεί να μην έχω κινητό οπότε δεν γουστάρω να τροω την ακτινοβολία η οποία με προστατεύει δήθεν από την ακτινοβολία του δικού μου…

Βλέπετε οι μηνίσεις αυξάνουν και πληθήνουν και αυτό συνεπάγετε κόστος και χρήμα…

electron
19-07-05, 01:01
Η πολιτική των εταιριων να γεμίζουν κεραιες σε κάθε οροφή κτηρίου σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο,γιατί μπορεί αυτός που έχει μια τέτοια κεραία πάνω από το κεφάλι του να μην <τρώει> όλο το ποσοστό της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας,αλλα τι γίνεται με αυτούς που την έχουν απέναντί τους και πάντα σε κοντινή απόσταση των μερικών εκατιντάδων μέτρων ή και λιγότερο;

vagos
28-07-05, 11:28
Για τις μεγαλες πολις δεν ξερω τι γινετε παντος σε πολα σημία η ησχης τους ειναι πολύ μεγάλη και το σημα μπορεί να πάει 40 με 50 μίλια μακρια .Στην Ροδο π.χ μεσα στην πόλη οι γείτονες Τούρκοι έχουν ποιό δινατο σήμα απο τις δικές μας εταιρίες

leosedf
12-08-05, 16:03
Επειδή είναι και δουλειά μου ας πώ κι εγώ τη γνώμη μου.

Τι προτιμάτε? 8-10 βάττ σε μια κεραία Η 30.000 κινητά σε ένα ποδοσφαιρικό στάδιο? Η 100 άτομα σε ένα αστικό λεοφωρίο?

Αυτό που ανησυχεί τους επιστήμονες δέν είναι οι κεραίες (καθ' 'οτι η ισχύς είναι στα νόμιμα όρια μέσα στα 10 μέτρα) παρά τα χιλιάδες τηλέφωνα μαζί τα οποία αυξάνουν κατα πολύ τα V/m2 σε κάθε περιοχή.

Ενα σχετικό ΜΕΓΑΛΟ άρθρο στο αγγλικό Ελεκτορ τα καλύπτει ολα αυτά.

Βασικά το πρόβλημα δεν βρίσκεται στις κεραίες απλώς στην μαζική εκπομπη τηλεφώνων και στο συνωστισμό.

Το πρόβλημα δεν είναι επίσης η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία η οποία καταναλώνεται με μορφή θερμότητας αλλα ισως να υπάρχουν διάφορες παρενέργειες.

Πληροφοριακά και ο εγκέφαλος παράγει ηλεκτρισμό (αρκετα mV/m2) ενώ οταν μιλάμε στο τηλέφωνο οι μετρήσεις δείχνουν οτι το κινητό παράγει 800V/m2 στο κεφάλι. Κάντε εσείς τα μαθηματικά να μου πείτε ποιός νικάει....

Οι επόμενες παρενέργειες είναι αυτές που δεν ξέρουμε, ο εγκέφαλοσ παράγει ηλεκτρομαγνητικά κύμματα (alpha waves) τα οποία μοιάζουν κατα πολύ στο TCS protocol το οποίο χρησιμοποιείται κατα την διαρκεια της ΟΜΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο κινητό.
Αυτό σημαίνει οτι εφ όσον έχουμε παρόμοια ηλεκτρομαγνητικά κύμματα ισως με την υπερίσχυση του κινητου να παρουσιαστεί πρόβλημα λειτουργίας στον εγκέφαλο. (κάτι παρόμοιο με την επιληψια οταν οι αναλαμπές συντονίζονται με τον εγκέφαλο και προκαλούν πρόβλημα)

Αλλα όσο και να χοροπηδάμε δεν υπάρχουν αρκετά στατιστικά στοιχεία για τέτοιες έρευνες ακόμα. Ουτε επίσης έχει αναφερθεί ΕΠΙΣΗΜΑ οτι εμφανίστηκε κρουσμα καρκίνου η θανάτου εξ αιτίας κινητού.

Και στην τελική... τόσες ακτινοβολίες διαπερνούν το σώμα σας στα κινητά κολλήσατε με τα 2 βάττ?

leosedf
12-08-05, 16:05
Α επίσης ξέχασα να υπογραμμίσω οτι το να τοποθετούμε πολλές κεραίες στισ πολεις κλπ είναι ακόμα καλύτερο γιατι μειώνει την ισχύ που χρειάζεται ενα κινητό για να επικοινωνήσει.
Οι μετρήσεις έχουν δείξει οτι ακόμα και δυο μέτρα μακριά απο μια κεραία κινητής οι ενδείξεις βρίσκονται σε νόμιμότατα όρια

NUKE
12-08-05, 16:52
Εγω συμφωνω με τον leosedf αλλα θα ηθλα να τον ρωτησω αν εχει σκεφτει οτι οι κεραιες μας ακτινοβολουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ ενω τα κινητα μονο οσο τα χρησιμοποιουμε?
Και εγω μαλιστα εχω μια κεραια πανω απο το κεφαλι μου σε λιγοτερα απο 10 μετρα αποσταση.

leosedf
12-08-05, 17:39
Δέν έχει σημασία. Και οι ραδιοσταθμοί που είναι κιλοβάττ κλπ κλπ κλπ ειναι 24 ώρες.
Σημασία δεν έχει η ωρα της έκθεσης αλλα η ποσότητα της ακτινοβολίας.

Εχει διαπιστωθεί οτι ακόμα και κάτω απ την κεραία η ακτινοβολία είναι κατα πολύ λιγότερο κατώ απ τα επιτρεπτά όρια..

Μόλις ξαναπάρω στα χέρια μου την έρευνα θα επιστρέψω.

Και τα κινητά απο το πρωί μέχρι το βράδυ μας ακτινοβολούν, δέν τίθεται θέμα. δεν το λειτουργείς εσυ το λειτουργεί ο διπλανός σου, άσε που το κινητό και stand by να είναι πάλι εκπέμπει ανα τακτά χρονικά διαστήματα για να είναι συγχρονισμένο και να δηλώνει την παρουσία του στο δίκτυο.

electron
12-08-05, 20:03
Όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά αυτό που λέμε συνεχώς και συμπερασματικά από τέτοιες συζητήσεις είναι ότι ακόμα δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε το μέγεθος της ζημιάς που μπορεί να προκαλέσουν τέτοιου είδους ακτινοβολίες.Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν είναι και ότι το καλύτερο που μας βομβαρδίζουν όλο το 24ωρο.

aliengoa
04-09-05, 00:15
εγω πάντως ενδιαφερομουνα να μαθω κατα πόσο τα λεγομενα του περιοδικου ηταν ακριβη. Εν τελει εχεις δικιο και θα χρειαστουμε αρκετα χρονια ακομα για να καταλαβουμε τις συνεπειες της ακτινοβολίας των κινητων.

aliengoa
05-09-05, 03:27
Κατι που βρήκα:

Μία μελέτη που πραγματοποιήθηκε τον προηγούμενο χρόνο από μία ομάδα ιατρών στην Γερμανική πόλη της Naila, προκάλεσε αρκετή αναστάτωση. Οι συγκεκριμένοι ιατροί ερεύνησαν τους φακέλων μίας ομάδας ασθενών που ζούσαν κοντά σε σταθμούς βάσης δικτύων κινητής τηλεφωνίας και τους σύγκριναν με τους φακέλους ασθενών που δεν είχαν καμία σχέση με σταθμούς. Τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο ευχάριστα: οι περιπτώσεις καρκίνου στους ασθενείς που διαβίωναν κοντά σε πύργους εκπομπής βρέθηκαν να είναι σχεδόν διπλάσιες σε σχέση με τους άλλους.
Η μελέτη “Reflex” που πραγματοποιήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή [1] και κόστισε περισσότερο από 3 εκατομμύρια Ευρώ, προξένησε επίσης μεγάλη αναστάτωση. Σύμφωνα με τα συμπεράσματα της έρευνας η υψίσυχνη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στις συχνότητες των UMTS και GSM προκαλεί ένα αυξημένο πλήθος ρωγμών στην αλυσίδα του DNA. Ανεπιθύμητες γενετικές μεταβολές και αλλοίωση των γενετικών χαρακτηριστικών.

electron
05-09-05, 11:09
Κάθε σοβαρή έρευνα αναφέρει και το όνομα-τα των επικεφαλής ερευνητών.Κατά καιρούς έχουν διαδωθεί διάφορες τέτοιες ανυπόστατες έρευνες που σκοπό έχουν περρισσότερο να πανικοβάλουν παρά να ενημερώσουν τον κόσμο.
Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η μελέτη που ανέφερες στο τέλος σχετικά με το dna.Ας είμαστε λοιπόν προσεχτικοί σε αυτά που διαβαζουμε και από που προέρχονται και φυσικά να κάνουμε λελογισμένη χρήση των κινητών μας γιατί ακόμα το τοπίο είναι θολό ως προς τις συνέπειες της κάθε μορφής ακτινοβολίας.

aliengoa
10-09-05, 04:15
Το προβλημα φιλε μου ομως ειναι οτι πλεον οι περισσοτεροι τις πιστευουν αυτες τις ερευνες. Οχι, γιατι ειναι αφελης ή χαζοί αλλα απλα επειδή δεν γνωρίζουν πολλα και κυρίως επιστημονικα για αυτο το θέμα, ούτε μπορουν να φανταστούν οτι οι περισσοτεροι βγαζουν ημιτελης έρευνες. Ομως περιοδικά υπολογιστών θα επρεπε να δημοσιέυουν τετοιες έρευνες? Θα επρεπε να είναι τοσο σιγουροι για τα αποτελεσματα? Με λίγα λογια θα επρεπε και τα περιοδικα να είναι πιο συγκρατημένα και όχι μονο εμεις οι απλοι ανθρωποι...

electron
10-09-05, 04:28
Τα περιοδικά φίλε μου εξυπηρετουν με την σειρά τους-αν οχι ολα ίσως κάποια-συμφέροντα.Επομένως ειναι καλο να έχουμετα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά και πρώτα απ'όλα να διασταυρώνουμε έρευνες και απόψεις.Το σίγουρο πάντως ειναι και σε αυτό πρέπει να σταθουμε,ότι τίποτα ακόμα δεν έχει αποδειχθει πρακτικά για αυτου του ειδους τις ακτινιβολίες,χωρίς φυσικά αυτό να λειτουργει ως άλλοθι για να πιστευουμε ότι ειναι απόλυτα αθώες.

d.r soutras
07-01-06, 17:51
Μετρήσεις έχουν δείξει ότι κάτω απο την κεραία δεν έχεις πρόβλημα λόγω της ιδιομορφίας του λοβού ακτινοβολίας και μάλιστα στο ρετιρέ εαν βρίσκεσαι υπάρχει μεγάλη εξασθένηση λόγω των τοιχωμάτων (τσιμέντο-μπετό) που δεν θα έχεις πρόβλημα, τώρα αν πας να απλώσεις τα ρούχα σου στην ταράτσα και βρίσκεσαι στο επίπεδο της κεραίας τότε σε συμβουλεύω να μην κάτσεις πολύ ώρα! Επίσης το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει αυτός που κατοικεί απέναντι απο αυτήν την πολυκατοικία που είναι τοποθετημενη η κεραία κινητής και πιο συγκεκριμένα το μπαλκόνι που βρίσκεται απέναντι έναν όροφο κάτω απο τον τελευταίο όροφο. Εκεί συσσωρεύεται η ακτινιβολία (max ακτινοβολία του λοβού)! Αλλά σε πυκνωκατοικημένες περιοχές οι σταθμοί (κεραίες) αυξάνωνται για την εξυπηρέτηση των πελατών με άμεση συνέπεια την μείωση της έντασης της ακτινοβολίας τους!
ηθικό δίδαγμα: μάθετε να αναγνωρίζεται τις καμουφλαρισμένες κεραίες της κινητής τηλεφωνίας και όσο μπορείτε να αποφεύγεται την αγορά η την ενοικίαση διαμερίσματος απέναντι απο αυτές!
γιατί πολύ σωστά προαναφέρατε ότι η μόνιμη έκθεση στην ακτινοβολία βλάπτει!

leosedf
07-01-06, 18:03
Κέντρο θεσσαλονίκης και κάτω βαρδάρη να δείς τι γίνεται.
Τις αναγνωρίσεις απο τισ αποτυχημένες διαφιμήσεις που έχουν επάνω (ενα βαρέλι με γράμματα που πρέπει να πάς στο ένα μέτρο για να τα δείς)
Ασε που φένονται και απο τα αλουμινένια κουτια παραδίπλα η το μάτσο με τα καλώδια σε κάποιες πεσριπτώσεις

d.r soutras
08-01-06, 14:13
και η συνηθέστερη αμφίεση τους είναι το μπόιλερ,βλέπεις έναν όρθιο θερμοσίφωνα απο πλαστικό συνήθως και δίπλα ένα ορθογώνιο ασπρο κουτί (ο σταθμός) που δεν χρησιμεύει πουθενά,κάνει μπαμ! Επίσης μερικές φορές τις βάζουν μέσα σε καμινάδες αλλα το αποφεύγουν λόγω εξασθένησης, ένα πολύ καλό κόλπο είναι η τοποθέτηση τους στον σωλήνα για τις αναθυμιάσεις (W.C) που βγαίνουν επάνω στην ταράτσα!
leosedf αυτό με τις διαφημίσεις δεν το έχω δεί, αλλά όπως μας λές θα κ αυτό θα βγάζει μάτι!

Chris Valis
08-01-06, 15:40
Η μελέτη reflex είναι αυθεντική αλλά ως συνήθως άλλα γράφουνε οι επιστήμονες και άλλα διαβάζει το "κοινό".
Για να διαβάσεις ακόμα και το abstract θα πρέπει να είσαι βιολόγος! Την έχω διαβάσει μαζί με βιολόγο και δεν βρήκα πουθενά αυτά που λες φίλε aliengoa. Πάντως το σίγουρο είναι ότι βλάπτουν το θέμα είναι πόσο, το αποτέλεσμα της reflex είναι ότι οι πιθανότητες βλάβης είναι μικρές.

Φιλικά,
Χρήστος

Υ.Γ. την μελέτη θα την βρείτε εδω: http://www.stuk.fi/tutkimus/ionisoimaton_sateily/en_GB/reflex/
Υ.Γ.2. Το STUK είναι κάτι σαν τον δικό μας δημοκριτο.
Υ.Γ.3. Διαβάστε το κομμάτι "Exploitation of results"

d.r soutras
26-02-06, 21:20
αυτές τις τράβηξα μόνο απο ένα κομμάτι της μεσογείων.
μερικές είναι καμουφλαρισμένες κ άλλες όχι
επίσης σύντομα θα τραβήξω φοτό απο κεραία κινητής τύπου ηλιακού θερμοσίφωνα που μπαίνουν σε κατοικημένες περιοχές κ όχι σε λεωφόρους!

proview
27-02-06, 11:38
Το Ελληνικο ελεκτορ Σεπτεμβριου και Ιανουαριου εχουν αφιερωμα στην ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια και τροπος προστασιας απο αυτην.

hlektrologos000
27-02-06, 12:04
καλημερα θα ηθελα να θεσω μια προσωπικη εμπειρια . στο σπιτι που μενω ολες οι συσκευες ηχου ( ραδιοφωνο , ενισχυτες , ηχεια του υπολογιστη ,ηχεια του home cinema) τιτιβιζουν σχεδον ολη την ημερα απο το σημα των κεραιων κινητης τηλεφωνιας . εχω πλησιασει το κινητο μου τηλ ενω μιλαω σε ολες τις παραπανω συσκευες και δεν ακουγετε το παραμικρο(ελαχιστα μονο στα ηχεια του υπολογιστη) . το σιγουρο ειναι οτι στη ταρατσα μου δεν εχω κεραια κινητης τηλεφωνιας και ουτε και οι γειτονες μου ,αρα αν υπαρχει κεραια σιγουρα βρισκετε σε αποσταση πανω απο 30-40 μετρα . πως να πιστεψω εγω τοτε οτι το σημα του κινητου τηλεφωνου ειναι πιο ισχυρο απο αυτο των κεραιων κινητης τηλεφωνιας ? ?

d.r soutras
27-02-06, 13:21
πως να πιστεψω εγω τοτε οτι το σημα του κινητου τηλεφωνου ειναι πιο ισχυρο απο αυτο των κεραιων κινητης τηλεφωνιας ? ?
οι συνάδελφοι παραπάνω θέλουν να πούν ότι λόγω του power control που γίνεται απο τον σταθμό βάσης στο κινητό σου έχεις πρόβλημα (εάν είσαι απομακρυσμένος απο τον σταθμό βάσης τότε αυτός για να σε καλύψει σου ανεβάζει την ισχύ στο κινητό σου)

d.r soutras
02-03-06, 19:22
Τύπου Μπόιλερ σε κατοικημένη περιοχή

d.r soutras
19-07-06, 13:42
Λίγο μπακαλίστικος ο τρόπος που τα λέει αλλά με αρκετό δίκιο.
http://blog.dontkissthefrog.net/2005/10/08/%ce%ba%ce%bf%cf%85%ce%bd%ce%b7%cf%84%ce%ac%cf%85%c e%b3%ce%b5%ce%af%ce%b1/