PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακολουθώντας τον ήλιο



fry
31-07-05, 16:44
Υπαρχει κύκλωμα που να μπορεί να ακολουθεί τον ήλιο δηλ. να δίνει εντολή σε κάποιο κινητήρα και να μετακινεί το κύκλωμα αυτό π.χ. τα φωτοκύτταρα ή φωτοαντιστάσεις?

deksterr
31-07-05, 20:39
Για κάτι έτυμο δεν ξέρω.
Μπορείς να το κάνεις ώμος με μικροελεκτή
και φωτοαντιστάσεις και στη συνέχεια από τον
μικροελεκτή να οδηγείς τον κινητήρα.
Γώμη μου να χρησιμοποιήσεις AVR 2313 ( :D 3 ευρώπουλα :D ).
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

genesis
31-07-05, 21:05
Βεβαίως και υπάρχει. Χρησιμοποιούνται σε φωτοβολταϊκά συστήματα για μεγιστοποίηση της απόδοσής τους.
Ρίξε μια ματιά εδώ www.lorentz.de .
Θα βρείς πολλά αν κάνεις μια αναζήτηση σαν "solar trackers".

Lykos1986
01-08-05, 20:42
Αυτό το θέμα είχε η εργασία μου στο μάθημα Οπτο-ηλεκτρονικής το εξάμηνο που πέρασε. Αυτό που κατάλαβα είναι πως όση ενέργεια κερδίζεις από το ηλιακό κάτοπτρο την χάνεις για να θέσεις σε κίνηση τον κινητήρα. Τέλος πάντων με αρκετή ρύθμιση μπορείς να πετύχεις καλά αποτελέσματα. Δεν χρησιμοποίησα καθόλου μC για τον λόγο ότι ήθελα να την κάνω πολύ απλή και να μην μπλέξω με κώδικες κτλ.

Αυτό που έκανα ήταν να βάλω έναν συγκριτή παραθύρου, TCA965, και σαν αισθητήρες δυο απλές LDR μαζί με δύο αντιστάσεις για προστασία από τον πολύ φωτισμό, και όλα αυτά σε συνδεσμολογία διαιρέτη τάσης. Από εκεί και πέρα δημιουργείς τα όρια τάσης που θέλεις και όλα είναι έτοιμα. Φυσικά προμηθεύτηκα μοτέρ με μειωτήρες στροφών, τοποθέτησα ένα μικρό φωτοβολαταικό και γενικότερα έκανα μια μικρή κατασκευή. Θα σου έστελνα όλα τα σχέδια αλλά είμαι στην πόλη μου αυτόν τον καιρό και έτσι δεν έχω τίποτα μαζί μου. Θα μπορούσα όμως να σου τα ανεβάσω σε κανένα μήνα.

Αν θέλεις κατέβασε το datasheet του ολοκληρωμένου και θα βρεις πολλές ιδέες.

dimxanthi
01-08-05, 21:20
Μάγκες τέτοιο σύστημα έχω δει σε κάποιο site το οποίο τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ και το οποίο χρησιμοποιούνταν για την περιστροφή στουσ άξονεσ χ,y και z ενός συστήματος αποτελούμενο από 4 φωτοβολταϊκές πλάκες.


Πάντως για ακόμη μία φορά θέλω να προτείνω την δημιουργία μιας ξεχωριστής κατηγορίας σε αυτό το Forum για ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και ειδικά για φωτοβολταϊκά στοιχεία.

genesis
03-08-05, 14:36
Ένα κύκλωμα solar tracking εννοείται ότι καταναλώνει κάποια ενέργεια για τον εαυτό του και για τους κινητήρες που θα πρέπει τελικά να κινήσουν τη κατασκευή με τα φωτοβολταικά.
Για μεγάλες εγκαταστάσεις όμως το συνολικό κέρδος σε ενέργεια και σε ετήσια βάση είναι σαφώς μεγαλύτερο (μπορεί να ξεπεράσει και το +30% σε σχέση με τα ίδια πάνελ ακίνητα).

Νομίζω ότι μπορούμε να συζητάμε θέματα για φωτοβολταικά στη κατηγορία "τροφοδοτικά" που έτσι και αλλιώς περιλαμβάνει και πηγές ενέργειας.