PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με συναγερμο αυτοκινητου



giorgos
08-08-05, 16:33
θα ηθελα μια βοηθεια εχω εναν συναγερμο στο αυτοκινητο τησ cobra ειναι αρκετα παλιος και εχει το εξης προβλημα για να τον ενεργοποιησω η να τον απενεργοποιησω πρεπει να ειμαι το πολυ στα 2 μετρα,οταν ειχα παει στην εταιρια να μοθ φτιαξουν το control γιατι αγορασα το αυτοκινητο και ειχε επανω το συναγερμο χωρις να εχω ontrol μου ειπαν οτι επειδη ειναι παλιος δεν πιανει απο αποσταση και οτι θελει μεγαλη διαδικασι να αλλαξει αυτο που με συμφερει να παρω καινουργιο.μπορω να επεμβω καπως?ειχα δει ενα κυκλωμα με ενα πομπο και ενα δεκτη που ενεργοποιουσε και απενεργοποιουσε 2 ρελε μποορω να προσαρμοσω κατι τετοιο?

gsmaster
08-08-05, 19:27
Κάτι τέτοιο (http://www.serasidis.gr/circuits/RF_remote_control/RF_remote_control.htm) πρέπει να σου κάνει.

Σιγά την μεγάλη διαδικασία... Μάλλον προσπαθούσε να σου πουλήσει καινούριο συναγερμό.

giorgos
10-08-05, 01:16
Αυτο ειχα υποψιν ?τα 2 ρελε πρεπει να τα προσαρμοσω επανω στο συναγερμο καπου?πρεπει να βρω καποια ρελε που εχει τωρα επανω?στο πομπο και το δεκτη εχει στο κυκλωμα κατι που ειναι 4ΜΗΖ τι εξαρτημα ειναι αυτο δεν το καταλαβαινω?αυτα ευχαριστω

gsmaster
10-08-05, 01:35
Θα πρέπει να ψάξεις άν ο συναγερμός έχει κάποια είσοδο ενεργοποίησης (ή δεν ξέρω τι άλλο) όπου μπορείς να συνδέσεις το ρελέ, ή μπορείς να βάλεις το ρελέ να βραχυκυκλώνει το κουμπί του τηλεχειστηρίου σου και ΄το τηλεχειριστήριο με την σειρά του να ενεργοποιείτ ον συναγερμό. Λίγο μπακάλικος τρόπος αλλά θα πιάσει.

Αυτό που είναι 4ΜΗΖ αν είναι μεταλλικό, μάλλον είναι κρύσταλλος που δίνει χρονισμό στον μικροελεκτή. Δεν νομίζω το τηλεχειριστήριο να εκπέμπει τόσο χαμηλά.

MHTSOS
30-08-05, 23:15
Έχω και εγώ συναγερμό Cobra του '91 και το τηλεκοντρολ του εκπέμπει στα 301MHz Δυστηχώς ή ευτυχώς το τηλεκοντρόλ δεν αντιγράφεται και έτσι αν χρειαστείς καινούργιο πας στην αντιπροσωπία.