PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιούς μικροελεγκτές χρησιμοποιείτε?



gsmaster
09-08-05, 00:35
Τι μικροελεγκτές προτιμάτε να χρησιμοποιείτε? Ψηφίστε, γράψτε και κάτι παραπάνω αν θέλετε.

:)


ΥΓ. Όποιον άλλο θέλετε να προσθέσω στο δημοψήφισμα, απλά πείτε το :? 8)

PiCBuRn3r
09-08-05, 01:00
Microchip γιατί δίνει και τζάμπα samples.

electron
09-08-05, 14:25
Για τον ίδιο λόγο που ανέφερε και ο picburner1 αλλα και γιατί με αυτούς έκανα την αρχή να ασχοληθώ οπότε μου είναι πλέον οικείοι.

Lykos1986
10-08-05, 15:08
Και για τους δύο παραπάνω λόγους!!! Την αρχή την έκανε με ένα βιβλίο που μιλούσε για PIC και πιο συγκεκριμένα για τον PIC 16F84. Το αποτέλεσμα ήταν να πιάσω τον πρώτο μC στα χέρια μου και να αρχίσω τα πειράματα.

Αυτό που θέλω όμως είναι να δουλέψω με AVR. Για την ώρα όμως θα συνεχίσω με τους PIC αφού σε αυτό το εξάμηνο θα κάνω και το αντίστοιχο μάθημα στην σχολή μου. Μετά όμως AVR…

Αυτούς που δεν συμπάθησα καθόλου είναι της Motorola. Δεν τους έχω δουλέψει βασικά αλλά από ότι διαβάζω σε περιοδικά…

gsmaster
10-08-05, 16:19
Να πώ και γώ ότι ψήφισα Microchip, λόγω του ότι ξεκινήσαμε στη σχολή, (όχι ότι μάθαμε και πολλά εκεί) αλλά ασχολήθηκα μόνος μου, και έκανα κάνα δυό κατασκευούλες με 16f84 και 16f628.

Ο πρώτος μΕ που προγραμμάτισα όμως ήταν ένας Αtmel AVR 8515 και με οδηγίες από ένα tutorial που είχα βρεί είχα κάνει 8 ledakia να αναβοσβήνουν με διάφορους τρόπους, ανάλογα με ποιό κουμπί πατάς, και κάτι τέτοια.

Στη σχολή επίσης κάναμε και τον motorola HC08 ο οποίος έχει καλές δυνατότητες αλλά δεν μπορώ να πώ ότι τον συμπάθησα.

PiCBuRn3r
10-08-05, 19:52
Εμένα ο πρώτος μου ήταν ο AT90S2313. Και με ένα basic compiler έιχα φτιάξει ένα τηλεχειρηστήριο τηλεόρασης sony αφού ο compiler είχε έτοιμες τις υπορουτίνες...

MHTSOS
16-08-05, 23:40
Και εγώ PIC γιατί δίνει SAMPLES αλλά γλυκοκοιτάζω και τους ATMEL γιατί είναι πραγματικά πολύ γρήγοροι. 1 MIPS/MHz ενάντια στο 1 MIPS/4 MHz του PIC. Μιλάμε για ταχύτητα κρυστάλου πάντα.

Frank
29-08-05, 11:04
Εγω Silabs C8051F γιατι δινουν απο 25 εως 100 MIPS !!!
Και τα εχουν ολα embedded SPI/UART/I2C/ADC/CRYSTAL/PCA

aliengoa
05-09-05, 01:57
Εγω παλι πολυ τουσ συμπαθησα τους Motorola ειδικα τον HC08GP908 που τον εμαθα στην σχολή. Και επειδη το προηγούμενο μαθημα με τον PIC δεν λεω ηταν επισης καλο, αλλα δεν μου αρεσε τοσο πολυ οι εντολες του. Για τον Μοτορολα (Freescale πλεον) μου φαίνεται πολυ πιο εύκολο να κανω πρόγραμμα. anyway, περι ορέξεως.

Οσο πιο πολλα ξέρεις, τοσο το καλύτερο.

johnpan
14-09-05, 17:01
Προσπαθώ να μάθω AVR.

gsmaster
τι χρησιμοποιείς για τον προγραμματισμό των chip? Ψάχνω για κανένα κύκλωμα προγραμματιστή...

gsmaster
14-09-05, 18:06
Προσπαθώ να μάθω AVR.

gsmaster
τι χρησιμοποιείς για τον προγραμματισμό των chip? Ψάχνω για κανένα κύκλωμα προγραμματιστή...

Έχω έναν P16PRO και έναν JDM. Προγραμματιστές θα βρείς εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=23)

johnpan
14-09-05, 23:41
μα δεν είπες ότι είχες ξεκινήσεις με AVR? Αυτοί οι προγραμματειστές είναι για PIC ή κάνω λάθος?

gsmaster
14-09-05, 23:45
Ναι ο πρώτος μικροελεκτής που προγραμμάτισα ήταν AVR, για την ακρίβεια, έκανα μερικά led να αναβοσβήνουν. Μετά δεν ασχολήθηκα ξανά. Μετά απο καιρό ξεκίνησα τους PIC και συνεχίζω.

ο προγραμματιστής που είχα για AVR ήταν μέσω σειριακής με κάτι αντιστάσεις-ζενερ και ένα τρανζίστορ, δεν τον είχα κανει σε κατασκευή, αλλά μόνο δοκιμαστικά στο ραστερ.

gsmaster
19-09-05, 17:04
Παιδιά, καλό είναι να μην ξεφέυγουμε απο το θέμα. Τα μηνύματα για την μνήμη του PIC μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1846)

Kraig
13-01-06, 21:02
Κ εγω με τους freescale προτιμω.

Ειχα μαθει στην αρψη με τον 05 αλλα τωρα καταργηθηκε κ ασχολουμε με τον 908GP32.

Επισης περιμενω απο αμερικη το pick start plus για να εμβαθυνω κ σε αυτους μιας κ δεν βρηκα freescale με ενωματομενο can

leosedf
28-01-06, 20:10
Εγώ ξεκίνησα στο σχολείο PIC σε assembly, δεν υπήρχε και πολύ βιβλιογραφία και εκτός αυτου υπήρχαν λιγοστα basic και C compilers(και δεν καναν και τέλεια δουλειά σε μέγεθος κώδικα) οπότε ο καθηγητής μου μου έβαζε διάφορα project σε assembly.
Κατα περίεργο τρόπο πιό οικεία μου φένεται η assembly (αν και χρονοβόρα) παρά η C, βέβαια πιό σίγουρος για το αποτέλεσμα είμαι σε assembly.
Τα samples δεν με ενδιέφεραν γιατί πάντα κατάφερνα να αγοράζω κάπου κάπου (οχι οτι δεν παίρνω samples ομως)

Πολύ καλοί και αποτελεσματικοί μου φένονται ομως οι MOTOROLA

Αναξαγορας
09-02-06, 21:14
Δεν νομιζω να υπαρχουν σταθεροτεροι επεξεργαστες απο τους pic.

_ab
09-02-06, 21:24
Δεν νομιζω να υπαρχουν σταθεροτεροι επεξεργαστες απο τους pic.

Με ποια κριτιρια στηριζεις αυτην την αποψη?????

aliengoa
11-02-06, 01:42
Για σκεφτείτε και τους Atmel. Έχω ακουσει τα καλύτερα. Ειδικα όταν είδα οτι το BIOS chip του παλιού μου P5 133MHz ειναι Atmel μικροεπεξεργαστής!!! Αλήθεια, ποιο μοντέλο να είναι;

Αναξαγορας
11-02-06, 19:31
Τα κριτηρια ειναι:
H εμπειρια απο την παρακολουθηση λειτουργειας σε βιομηχανικους χωρους
οπου τα σπαρκς, ρυπαροτης χωρου (καπνα,υγρασια,κλπ), σπανεια δημιουργουν προβλημα
σε μια κατασκευη με pic παρα σε atmel για motorola δεν συζητω διοτι π.χ. ο 6808 εχει συμβαλει
στο να ασπρισουν τα μαλλια μου προωρα.

Panoss
16-02-06, 16:28
Πήγα να ψηφίσω για το ποιούς μικροελεγκτές χρησιμοποιώ.
Βασικά, ο πρώτος-πρώτος που χρησιμοποίησα ήταν AVR μετά, 8051 compatible της Maxim-Dallas (λόγω του ότι δίνει δείγματα δωρεάν), και τώρα τελευταία PIC (επίσης λόγω του ότι δίνει δείγματα δωρεάν).
Προσπάθησα λοιπόν να ψηφίσω και τους 3, αλλά δεν τα κατάφερα. Μπόρεσα να ψηφίσω μόνο τους PIC.
Οπότε μάστερ, βάλε και εναν ψήφο για AVR και ένα για Maxim-Dallas.
Επί τη ευκαιρία, νομίζω οι AVR είναι οι ταχύτεροι (αν συγκρίνουμε με επεξεργαστές της ίδιας τιμής).

gsmaster
16-02-06, 16:33
Βασικά το σύστημα δεν υποστηρίζει να επιλέξεις περισσότερο απο έναν. Θα ήταν καλύτερο αν η ερώτηση ήταν:
Τι μικροελεγκτές χρησιμοποιείτε περισσότερο? Αλλά δεν πειράζει ας είναι κι έτσι.

binary
18-02-06, 03:26
Εγώ πάλι ξεκίνησα με pic ... και προγραμματίζω βασικά με pic-basic αλλά τώρα τελευταία άρχισα να καταλαβαίνω και την c ...
Θα ήθελα να βρω τρόπο να προγραμματίζω ότι προγραμματίζεται :D
Βρήκα και κάτι datasheets για 8086,8088 (intel,amd) .. μέχρι και για 486DX :twisted: και κάτι ψιλά για pentium/pro ... αλλά αυτά, πολύ μετά.
Είναι ωραίο να ξέρεις πως λειτουργεί το κάθε τι και ακόμα καλύτερο να μπορείς να το κάνεις εσύ να λειτουργεί όπως θες
:( το μόνο κακό είναι ότι δεν ξέρω καλά αγγλικά :( (και τα για ελληνικα ακομα, χρισιμοπιω το open-office :oops: )

aliengoa
21-05-06, 05:07
Για πόσο καιρό ακόμα θα έχουμε αυτήν την ψηφοφορία; Μήπως πρέπει να βάλουμε και καμία άλλη;; Λέω εγώ τώρα....

gsmaster
21-05-06, 13:19
Ναι όντως παρατράβηξε, προτείνετε κανα θέμα...

aliengoa
21-05-06, 13:32
1. Πιστευετε ότι εκμεταλευόμαστε πλήρως την χρήση της DSL τεχνολογίας;
2. τα κινητά θα γίνουν "φορητοί" υπολογιστές στο πολύ άμεσο μέλλον;
αργοτερα τα υπόλοιπ[α γιατι δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα

leosedf
21-05-06, 23:02
1) Ναι ήδη τις ξεζουμίζει πολύς κόσμος.
2) Είναι ήδη και πάντα ήταν, κάθε κινητό έχει CPU,RAM,Flash, keyboard, display κλπ. Απλά τώρα τελευταία (εδώ και 3 χρόνια) εμφανίστηκαν και τα smart phones...
Θυμάμαι ένα φίλο μου στην ΤΙΜ που δουλεύαμε παλιότερα που μου έλεγε " Σε λίγο καιρό σταθερή, κινητή και ιντερνετ θα είναι ολα ενα"

aliengoa
26-05-06, 00:52
Εαν δεν δω στα κινητα να υποστηρίζονται τα ελληνικά άψογα και απροβλημάτιστα δεν θα τα πω ποτέ υπολογιστές.......

MHTSOS
26-05-06, 18:51
Γιατί στους υπολογιστές υποστηρίζονται απροβλημάτιστα τα ελληνικά? :head:

aliengoa
26-05-06, 22:03
Στον δικό μου ΝΑΙ! ¨Εκτος αν έχεις κανένα παλιό προγραμμα. Και μονο που υπάρχουν τα Unicode είναι καλά

MHTSOS
27-05-06, 10:37
Αν είναι έτσι και στο δικό μου το κινητό ένα MOTOROLA MPx220 (Windows Mobile) που είχα, τα ελληνικά δούλευαν άψογα. Σε κινητά που δεν είναι Smartphone μάλιστα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα ελληνικά. Και πίστεψέ με έχω αλλάξει ΠΟΛΛΑ κινητά. Αυτό δεν σημαίνει οτι όλα τα κινητά θα δουλεύουν το ίδιο καλά, όπως δεν σημαίνει οτι θα δουλέυουν όλοι οι υπολογιστές καλά επιδή δουλεύει ο δικός σου. Σε πολλούς υπολογιστές που μου ζητάνε να φτιάξω έχουν πρόβλημα με την εγκατάσταση των ελληνικών ή με τα Fonts με αποτέλεσμα να βλέπεις κινέζικα.

aliengoa
27-05-06, 12:06
Κοίτ, θυμάσαι κάποτε που αν έκανες το λάθος στα 95 να διαλέξεις άλλη γραμματοσειρα εκτος απο την ελληνικη - κανονικη ότι εβλεπες αλαμπουρνέζικα? τοτε μαλιστα επρεπε να κανεις ξανα φορματ μια και δεν μπορουσες να την αλλαξεις. τοτε ειχαμε να επιλεξουμε τρεις διαφορετικες γραμματοσειρες. θυμισου επισης τα προβληματα με τους εκτυπωτες, με τα προγραμματα επεξεργασιας κειμένου κλπ. η Microsoft καταφερε να λύσει τα περισσότερα. Τέλος μην ξεχνας την τεράστια αυμβατότητα που χωριζει τα κινητα ιδίως στις εφαρμογές τους. Ακόμα και η Sony με την Nokia που χρησιμοποιουν το Symbian OS αλλα με διαφορετική υλοποίηση έχουν πρόβλημα με τα ελληνικα. Δηλαδή αν φορτώσεις απο το νοκια στο σονυ καποια ελληνικα ονοματα μέσω συγχορνισμου εχεις προβλημα! Το προβλημα με τα mms δεν σου λέει κάτι? Φανάζεσαι να στέλναμε e-mail και να έπρεπε να έχει και ο αλλος παρόμοιο για να μην βλέπει αλαμπουρνέζικα? Μην ξεχνάς οτι τα mms ο πάροχος τα μετατρέπει στην πορεία. Αυτά τα προβληματα υλοποίησης φορμάτ τα έχουν λύσει στους υπολογιστές απο την βάση τους - υποστήριξη και απο το hardware και απο το OS. Κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει και στα κινητα.
Στείλε μια επαφή απο κινητό σε άλλη μαρκα κινητου να δεις ποσο αμφίβολα ειναι τα αποτελέσματα.
Α, και εγω είχα (και έχω) πάρα πολλούς υπολογιστές (έχω στήσει πάνω απο 50 μηχανήματα για φροντηστήριο) και παλια που δεν υπήρχε το ghost φαντάσου τί γινόταν με τις ρυθμίσεις...

mpoumplis
08-06-06, 07:54
καλησπερα . ξερει κανεις κανενα βιβλιο ελληνικο αν γινεται για 8051 εκτος απο του predko!??

ALAMAN
14-10-06, 11:52
AVR
Θα ήθελα βέβαια να ασχοληθώ με pic, αλλα τί να κάνουμε είναι ακριβός ο προγραμματιστής.
Εξάλου έχω αγοράσει ήδη έναν προγραμματιστή για AVR

chip
14-10-06, 13:36
AVR καλά κάνεις!
Όσο για τη σταθερότητα... αυτό είναι μεγάλο θέμα!
πχ.. Πολλοι βιομηχανικοί αυτοματισμοί βασίζονται σε παλαιές σειρές τις microchip (Pic16c5x) οι οποίοι είναι OTP (eprom τεχνολογία) με αποτέλεσμα να είναι σαφώς πιο σταθεροί (δεν χάνου το πρόγραμμά τους εύκολα) από οποιοδήποτε flash εξαρτημα!
Κατά τα άλλα όταν κάποιος δεν τηρεί αυτά που ζητά ο κατασκευαστής του mcu δεν θα έχει και σταθερό προιον.
Αν έκανε αυτά που λέει στα datasheet και application note η atmel δεν θα αντιμετώπιζε ποτέ! πρόβλημα. Πχ δεν νοείτε βιομηχανικός αυτοματισμός που να μην έχει κύκλωμα επιτήρησης τροφοδοσίας! Όπως δεν νοείτε βιομηχανικός αυτοματισμός που δεν εκμεταλεύεται το κύκλωμα watchdog του μικροελεγκτή! Αν κάποιος τηρήσει αυτά τα δύο δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα!
Φυσικά για καθημερινή χρήση δεν απαιτούνται αυτά ...οπως επίσης...δεν κολά και ο μικροελεγκτής!
Αλλωστε μικροελεγκτές και της microchip και της Atmel βρίσκει κανείς σε πολλά προιόντα μαζικής παραγωγής (πέριφερειακά υπολογιστών, κινητα τηλέφωνα, τηλεχειριστήρια κλπ) που φυσικά δεν έχουν κανένα πρόβλημα!

eebabs2000
14-10-06, 20:55
Και 'γω ΑVR ψήφισα. Έμαθα στη σχολή λίγο assemply των AVR ειδικά τώρα που κατάφερα να φτιάξω και τον προγραμματιστή σχεδόν σε κάθε ψηφιακή κατασκευή, ένας τους, είναι μέσα!!!

niknik
12-11-06, 11:10
Εγώ που χρησιμοποιώ Atmel του τύπου 8051 πώς ψηφίζω; :roll:

Όταν, το χίλια ενιακόσια τόσο, διάλεγα ποιον μC να βάλω στο εργαστήριο, κατέληξα στον 8051 γιατί ήταν τότε που είχε θυμώσει η μαμά Intel με τον μπαμπά Philips και έβγαλε τα πάντα open source. Ήταν ο μόνος τότε που είχε τα πάντα στο internet και δωρεάν. Αν έστηνα τώρα το εργαστήριο, θα διάλεγα AVR.

pet
24-11-06, 10:05
avr για πολλούς λόγους, απο το documentation που πυροβολάει μέχρι την εσωτ. οργάνωση
που είναι πεντακάθαρη (registers κλπ)

artistz_99
24-09-07, 20:07
atmel 8051

billtech
24-07-08, 18:45
maxim 8051..ds89cxx

Nemmesis
24-07-08, 19:07
χαχα.. ακομα και στους μΕ υπαρχουν φανατικοι... χαχαχα
εγω ξεκινησα με πικ(η microchip ηταν η μονη που μου εστειλε τα δειγματα :P ) και οσο με ικανοποιουν θα τους εχω...

billtech
24-07-08, 20:27
φιλε nemmesis εγω ξεκινησα με ds89c4xx και τωρα αν και δεν ειμαι και καλος σε αυτους..θελω να μαθω και τους πικ...αναλογα τι θες να κανεις βαζεις και τον αναλογο...ο πικ ας πουμε δεν εχει οσες πορτες εχει ο αλλος....
ειναι και γουστα για καπιους...
α και οι ds89 δειγματα τζαμπα ειναι.

dalai
24-07-08, 20:44
cypress . Ειναι ιβρυδικοι μικροεπεξεργαστες και εχω παθει πλακα με τα αναλογικα που ενσωματωνουν μεσα τους.
Δυστηχως ειμαι στο ξεκινιμα και δυσκολευομαι πολυ.
Ποιος αλλος ασχολητε με cypress ?

Nemmesis
24-07-08, 21:15
δλδ ο PIC18F8680 που ερχεται τζαμπα δεν σου φτανουν τα 69 I/O που εχει? :P
φιλε dalai τα cypress που λες τι αναλογικα εχουν?
απο maxim παντος που μου στελνει samples οταν ζητησα να μου στειλουν κατι ds μου εστειλα εμαιλ οτι δεν γιναιτε και ετσι ξεκινησα με pic...
παντος θελω να δω πως ειναι και με avr... τωρα που ειδα καποια πραγματα ξερω οτι θα ασχοληθω μονο με αυτες τις 2 μαρκες μονο και μονο για το οτι μπορεις να βρεις βοηθεια παρα πολυ ευκολα απο ολο το internet..

dalai
24-07-08, 21:48
Για την βοηθεια εχεις πολυ δικιο νεμεσις.
Η cypress exei διαφορα που με αλλους επεξεργαστες χρειαζεται να βαζεις εξωτερικα κυκλωματα. Π.χ. DTMF decoder , eprom(αν και μικρη), φιλτρα (χαμηλοπερατα κλπ),θερμομετρο,Τ.Ε. . Ολα αυτα ειναι onboard χωρις να χρειαζεται κατι αλλο. Πχ το θερμομετρο απλως χρειαζεται μια θερμοαντισταση και τελος.
Α και να μην ξεχασω την πολυδιαφυμιζομενη τους onboard δυνατοτητα για touch butons μεσω πυκνωτικων αισθητηρων.
Ενα σχετικο βιντεο ειναι εδω
http://www.esnips.com/doc/2fbfa4bb-f6de-42c1-9775-0f52a76dfca2/psoc_designer_module_1__introduction_to_psoc_11
Πιστευω οτι οι ιβρυδικοι ειναι το μελον ,για'υτο και ειπα να ασχοληθω με αυτον.

Nemmesis
24-07-08, 22:00
ωραια ολα αυτα που λες αλλα ποια ειναι η ψυχη απο αυτο το αναπτυξιακο που εχει? προφανως απο οτι καταλαβα μιλας για μια πλακετα που εχεις διαφορα πανω.. για επεξεργαστη ομως τι εχει?

chip
25-07-08, 09:53
Όχι μιλάει για μικροελεγκτή που έχει εσωτερικά Module που τα συνδέεις (εσωτερικά) και δημιουργούνται διάφορες λειτουργίες (Α/D converters, D/A, PWM, converters, real time clocks, DTMF decoders, MODEMS,αναλογικά φίλτρα (μεσω τεχνικής switched capacitor) έλεγχος από πληκτρολόγια αφής μέσω χωρητικότητας και πολλά άλλα ). Το αποτέλεσμα είναι να έχεις ένα μικροελεγκτή που έχει όσα θα είχε μια πλακέτα με μικροελεγκτή και άλλα εξωτερικά αναλογικά και ψηφιακά κυκλώματα. Είναι αυτό που λέμε SOC (system on chip). Οι μικροελεγκτές αυτοί έχουν πυρήνα M8 που σημαίνει πραγματικά ορθογώνιο set εντολών και συνεπώς η assembly τους είναι εξαιρετική. Το κακό είναι οτι δεν είναι τόσο γρήγοροι όσο έχουμε συνιθίσει από ATMEL και MICROCHIP. Θα εκτιμούσα οτι η ταχύτητά τους είναι ανάλογες με αυτές των κλασικών 8051, που όμως αρκεί για τις περισσότερες εφαρμογές.

Nemmesis
25-07-08, 14:48
καλο ακουγετε τοτε...

manos_3
27-07-08, 21:28
Γενικά οι ταχύτητες που προσφέρουν οι μικροελεγκτές τύπου 8051 δεν είναι άσχημες, για τις κοινές εφαρμογές.Όμως για κάτι παραπάνω είναι πολύ πίσω...

liakos_gvl
04-03-10, 02:19
Καλημέρα σε όλους..Είμαι νέος στο χώρο των μικροελεγκτών..πρόσφατα άρχισα να διαβάζω κάποια πράγματα για τη σειρά pic της microchip.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι με ποιο τύπο μικροελεγκτών αξίζει να ασχοληθώ.Φαντάζομαι ότι υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά για κάθε ένα τύπο(πχ AVR,PIC κλπ).Τι ελεγκτές όμως χρησιμοποιούνται σήμερα περισσότερο πχ σε εμπορικές εφαρμογές ή στη βιομηχανία;;

morpheas_76
04-03-10, 08:40
Και εγω Atmel δουλευω αυτον τον καιρο. Εχω περασει απο τον "αθανατο" 8051 σε αρκετες παραλλαγες του (λογω ηλικια μου) και εχω ασχοληθει και με pic, αλλα λιγο...

Πιστευω οτι η επιλογη του επεξεργαστη πρεπει να ακολουθει το moto:"ΔΕΝ ξαναεφευρισκουμε την φωτια"!! Σε καθε κατασκευη πρεπει να βαζεις αυτον τον επεξεργαστη που εχει τις δυνατοτητες που θελεις.Οτι παραπανω ειναι καλο, οτι παρακατω ειναι πολυ κακο! Απλα λογω οικονομιας χρηματων για αναπτυξιακα και χρονου εκμαθησης των οικογενειων επεξεργαστων(πολυ σημαντικος πλεον!) , προτεινω να μενουμε μετα απο λιγο σε μια.Δεν χρειαζεται να αλλαζουμε συνεχως.Ουτως ή αλλως εαν μαθεις την πρωτη σου οικογενεια και εξικοιωθεις στο τι ζητας σε μελλοντικες κατασκευες σου, τοτε πολυ ευκολα καταλαβαινεις τι παραπανω σου δινει μια αλλη οικογενεια.

Επισης το free sampling κανει κακο στα νευρα!Εαν περιμενεις να σου τα στειλουν και σου τα στελνουν με ΛΕΟΦΩΡΕΙΟ(ταχυτητα χελωνας) , τότε αστα να πανε!!Θα ξενερωσεις με την κατασκευη και την εταιρεια τους.Ακομα περιμενω μια αποστολη απο την MAXIM free sampling.Οταν την παραγγειλα ήμουν 3 εξάμηνο στο ΤΕΙ (περιπου 20 χρονων) και τωρα ειμαι 34 χρονων με 2 παιδια!Λες να μου έρθουν αυριο το πρωι????:001_tt2:

ATMEL RULES!!!

tzum
05-03-10, 18:11
Καλησπέρα και από μένα.Εγώ χρησιμοποιώ πάντα Pic.
Είχα δουλέψει παράλληλα με αυτόν και ΜΟΤΟΡΟΛΑ όσο ήμουν στο ΤΕΙ αλλά δεν με εντυπωσίασε.
Pic γιατί έχει συμβατότητα με τα μεταγενέστερα μοντέλα. Pic γιατί γιατί οι εντολές είναι ελάχιστες που έχεις να μάθεις,μιλάω για assembly γλώσσαπάντα. Pic γιατί έτσι μας αρέσει:wiink:

Haridimos
17-03-10, 02:57
Γειὰ χαρά.

Εἶχα ἀσχοληθεῖ παλιὰ μὲ τὸ ἄθλημα. Θέλω νὰ ξαναρχίσω. Σὲ πρώτη φάση θὰ ἥθελα πλακέτα ἔτοιμη. Ὄχι πὼς δὲν τὰ πάω καλὰ μὲ τὸ κολλητήρι ἀλλὰ θέλω κύκλωμα plug and play (μόλις ξεθαρρέψουμε πάμε πιο βαθιά).

Τὶ συνιστάτε;

radioel
10-10-10, 16:54
Καλησπέρα κι από μένα.
Εστω και αργά, ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Θερμά συγχαρητήρια στους εμπνευστές!!!
Η πρώτη μου επαφή με το αντικείμενο ήταν μέσα της δεκαετίας του 80, όταν μάθαμε τον 6502 στο Μεταπτυχιακό.
Αρκετά χρόνια αργότερα ως Καθηγητής του Ηλεκτρονικού Τομέα των ΤΕΕ δίδαξα τον PIC και στο ΤΕΙ τον AVR.
Στα πλαίσια του Διδακτορικού μου στράφηκα στoυς ARM.
Πώς μπορώ να παραγγείλω δωρεάν δείγματα; Θα ήθελα να πειραματιστώ λίγο και με 8051, κάποιον 16bit (MSP430?) και ίσως 68ΧΧΧ (Motorola/Freescale).

navar
11-10-10, 16:37
εγώ ακόμα κανέναν , μιάς και τώρα θα αρχίσω σιγά σιγά και δειλά να πειραματιστώ !
με AVR λέω να πιαστώ για αρχή !

JOHNY+
11-10-10, 19:19
Pic της microchip .
Τωρα θελω να ασχοληθω και με avr.

nobig
10-11-10, 09:46
Atmel γιατί με αυτούς ξεκίνησα και έχω και το STK500 να μην πάει χαμένο

Panoss
10-11-10, 13:28
Εγώ Atmel πρώτα και μετά, λίγο, PIC. Οι Atmel έχουν το πλεονέκτημα ότι μία εντολή εκτελείται σε ένα κύκλο του ρολογιού, ενώ στους PIC μία εντολή χρειάζεται 4 κύκλους. Αυτά για τις περισσότερες εντολές τους, όχι όλες) .

lakafitis
14-12-10, 20:03
Εγω ξεκίνησα με AVR και assembly πριν 6 χρόνια αλλα εδω και 2-3 χρόνια τους είχα παρατήσει τελείως . Εδω και κανα μήνα εχω πάρει ενα arduino και ψιλοπαίζω.

bigri
14-12-10, 21:52
τυπου 8051 τωρα ξεκινησα να μαθαινω και υπαρχει πολυ υλικο στο διαδικτυο

NickVanEsther
29-04-12, 04:45
Pic συνήθως και έχω και τεράστιο έρωτα με τον Ζ80! =) Το θαύμα των 70s...

mtzag
12-03-13, 23:57
να προστεθουνε οι arm ασχετως κατασκευαστη.

chip
13-03-13, 00:56
και μια κατηγορία για τους MIPS ώστε να διαχωρίζονται οι PIC από τους PIC32 που έχουν αρχιτεκτονική MIPS και λογικά χρησιμοποιεί πολύς κόσμος στην Ελλάδα (πιστεύω κυρίως λόγω της ύπαρξης του λογισμικού από την microchip)

VirusX2
09-12-14, 22:59
Στην Ελλαδα για pic32 δεν το βλέπω..

picdev
09-12-14, 23:28
Υπαρχουν πολλες εταιρεις που δουλευουν απο αρμ μεχρι fpga

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2