PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση κάμερας σε κινητό 2ης γενιάς



BMXakias
21-08-05, 12:50
Γεια σας, όλα καλά?
Μόλις τωρα ανακάλυψα το site σας και εχω παθεί πλάκα!

Θα ήθελα να μου πείτε με τις γνώσεις που έχετε και φτιάχνετε τόσο τρελά πράγματα αν είναι δυνατόν να γίνει το εξης:
Ένα κινητό τηλέφωνο δέχεται ήχο και βγάζει ήχο σε ενα άλλο που έχει κάνει κλήση. Μπορεί να γίνει καμιά κατάλληλη μετατροπή και να δέχεται εικόνα αντί για ήχο και στη συνέχεια να βγάζει εικόνα στο άλλο? Αν και το ξέρω οτι είναι σχεδον αδύνατον να γίνει εγω δοκίμασα τον πιο απλό τροπο, να συνδέσω κάμερα με RCA αντί για μικρόφωνο στο ένα hands free και το καλωδιάκι του άλλου του κινητού που θα πήγαινε στο ακουστικό σε εισοδο RCA σε TV! Όπως το περιμενα τίποτα! Please γίνεται άραγε αυτό ή όχι? Ευχαριστώ πολυ για την προσοχή σας!

Πάντος αν με τη βοήθειά σας γίνει κάτι, εγώ θα βάλω κάμερα μπροστά στο αυτοκίνητό μου με κινητό που να έχει ΤΙΜ non stop και όποιος και να το οδηγεί θα μπορώ να τον βλέπω όποτε θέλω απο το σπίτι μου, όπου και να πάει! Καλό ε? ...αλλά νομίζω αδύνατο!

gourtz
21-08-05, 13:25
μπααααααααα δεν νομιζω παρε 2 κινητα 3g

gsmaster
21-08-05, 15:44
Δεν γίνεται αυτό γιατί το ακουστικό φάσμα έχει εύρος συχνότητας μέχρι 20kHz ενώ το σήμα video κάποια MHz. Αν προσπαθήσεις να μεταδώσεις σήμα video μέσω τηλεφωνικής γραμμής με τον τρόπο που προανέφερες, είναι σαν να προσπαθείς να τροφοδοτήσεις μια πόλη με νερό, μέσα απο αγωγό διατομής όσο ένα καλαμάκι του φραπέ!

BMXakias
21-08-05, 19:38
Δεν μπορεί να δημιουργηθεί ένα κυκλωματάκι που να μετατρέπει το σήμα της εικόνας σε σήμα ήχου το οποίο θα μπορεί να περάσει μέσα απο την τηλεφωνική γραμμή και άλλο ένα παρόμοιο να κάνει την αντίστροφη δουλειά για την άλλη συσκευή! Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο, έτσι δεν είναι?

Chris Valis
21-08-05, 19:47
Ναι μπορεί να γίνει αυτό που λες αλλά δεν αξίζει τον κόπο...

BMXakias
21-08-05, 20:12
Please, ας μου πει κάποιος πως μπορώ να το κανω αυτό! Ξέρω τα βασικά από πλακέτες και έχω φτιάξει αρκετές! Νομίζω οτι κάτι θα κάνω, μόνο κάποιες οδηγίες θέλω, γίνεται?

Α, έχω να προτείνω κάτι που έφτιαξα πρόσφατα απο http://www.smartkit.gr το 1164, ρίξτε μια ματια από περιέργεια αν θέλετε!

Chris Valis
21-08-05, 20:16
Άσε αυτά που χρειάζονται για να κάνεις αυτό που θέλεις, ξεφεύγουν πολύ από αυτά που χρειάζεσαι για να κάνεις αυτό το kit:) Μπορεις να στέλνεις βασικά καρέ καρέ την εικόνα με μια κλήση data

gsmaster
22-08-05, 00:05
Άσε αυτά που χρειάζονται για να κάνεις αυτό που θέλεις, ξεφεύγουν πολύ από αυτά που χρειάζεσαι για να κάνεις αυτό το kit:) Μπορεις να στέλνεις βασικά καρέ καρέ την εικόνα με μια κλήση data

Και πάλι η ταχύτητα μετάδοσης δεν είναι και ικανοποιητική για να πείς ότι έχεις video-κλήση. Απλά θα έχεις ένα καρέ ανα κάποιο χρονικό διάστημα. Η ΝΟΚΙΑ έχει βγάλει γι αυτή την δουλειά μια συσκεύή (Nokia observation camera νομίζω λέγεται) η οποία στέλνει MMS τις φωτογραφίες που τραβάει.

Chris Valis
22-08-05, 01:12
Ναι εντάξει, είπα και εγώ, καρέ καρέ! Νομίζω πως η κάμερα που λες μπορεί να στείλει και stream μέσω GPRS για καλλίτερα αποτελέσματα.

BMXakias
22-08-05, 14:44
ΟΚ παιδιά, θα το ξεχάσω τότε. Ευχαριστώ πάντος!