PDA

Επιστροφή στο Forum : Δέκτης VHF-FM



Killo_Watt
21-08-05, 23:43
Έχει κανένας δοκιμάσει τον δέκτη VHF-FM της smartkit 1013. Του δούλεψε καλά η είχε προβλήματα στο συντονισμό???

gRooV
22-08-05, 18:19
Παλιά ακουγόταν ότι ήταν ένα άσκοπο kit, δηλαδή ότι δεν δούλευε σωστά εώς καθόλου. Δεν γνωρίζω αν το έχουν εξελίξει/βελτιώσει.

Chris Valis
22-08-05, 19:25
Το έχω φτιάξει αυτό και κάπου το έχω ακόμα, πολύ κρίσιμο κύκλωμα... μακριαααααααααααααααααααααα

cafe_demek
22-08-05, 22:52
Υπάρχει κάποιο άλλο κιτ που προτείνετε;

NUKE
22-08-05, 23:45
Το εχω φτιαξει και εγω και ειναι για τα σκουπιδια.

Chris Valis
23-08-05, 01:55
Τι διαμόρφωση και εύρος συχνοτήτων; ευαισθησία;

Killo_Watt
23-08-05, 12:05
Παιδιά το έχω φτιάξει και εγώ και έχω σπαταλήσει ώρες δοκιμών αλλά τίποτα τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά και νόμιζα ότι ήταν δικό μου λάθος… ](*,)

moutoulos
23-08-05, 15:07
Έχει κανένας δοκιμάσει τον δέκτη VHF-FM της smartkit 1013. Του δούλεψε καλά η είχε προβλήματα στο συντονισμό???

Αν και ποτέ δεν συμπάθησα την smart kit, παρόλα αυτά το συγκεκριμένο ειναι για :head: :hammer: [-X.

Zener_
16-11-08, 16:54
Ούτε σε εμένα δούλεψε κι αναρωτιέμαι αν και τί κάνω λάθος....
Μόνο θόρυβο βγάζει. Με δίπολο στα fm έπιασα 1 σταθμο! κι αυτόν όχι καλά.
Έλεος δηλαδή.

Τρελός Επιστήμονας
16-11-08, 17:49
Μάλοον εννοείτε το δέκτη με υπερανάδραση. Η υπερανάδραση είναι δύσκολη και θέλει πολύ πειραματισμό (βλέπε και το αντίστοιχο άρθρο στα e-Articles). Εγώ κάποτε όταν ήμουν φοιτητής είχα φτιάξει ένα stereo tone control της Smart και ποτέ δεν είχε δουλέψει σωστά. Όταν απέκτησα αξιοπρεπές εργαστήριο, το έλεγξα και διαπίστωσα ότι όλα ήταν λάθος (πολώσεις, σημείο λειτουργίας του τρανζίστορ, τιμές εξαρτημάτων στο κύκλωμα του τόνου κλπ) Το πέταξα στα σκουπίδια αφού πρώτα κράτησα τα ποτενσιόμετρα για κάποια μελλοντική κατασκευή. Αν θέλετε να χάσετε την αυτοπεποίθησή σας ως ηλεκτρονικοί, τότε οι δρόμοι είναι πολλοί και ένας από αυτούς γράφει: Smart Kit!

Zener_
16-11-08, 23:19
Συμφωνώ τρελέ επιστήμονα, πολύ παίδεμα τα smart.
Ναι αυτό λέω regen αν δεν κάνω λάθος.
Όταν λες πειραματισμό; Το vr1 που έχει για την πόλωση του t1 το έχω ρυθμίσει βέλτιστα αλλά τπτ.
Βάζω δίπλα τον πομπό 1W ο οποίος είναι από τα λίγα λειτουργικά κιτ, και λαμβάνω αλλά πάλι με θόρυβο. Σημειωτέον έχω αλλάξει όλα τα τρανζίστορ με καινούρια αλλά καμία βελτίωση.!

Τρελός Επιστήμονας
16-11-08, 23:23
Δεν έχω πείρα από δέκτες με υπερανάδραση (superregens) αλλά πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του άρθρου από το QEX στα e-Articles θα σου πετύχει. Όσο για τη Smart-Kit, τα είπα προηγουμένως...

gep58
16-11-08, 23:51
zener_ ,
να διορθώσω κάτι.

Συμφωνώ τρελέ επιστήμονα, πολύ παίδεμα τα smart.
Ο Δημήτρης είναι Τρελός Επιστήμονας με (Τ) και (Ε) κεφαλαία. :001_smile:

Τώρα με τη σειρά μου, αν και δεν ασχολούμαι με kit κλπ, να τολμήσω να ρωτήσω αν έχεις τοποθετήσει σωστά τα υλικά; :wiink:

Δεν ξέρω... λέω...
gep58

Zener_
16-11-08, 23:57
χαχα πήρες φόβο από το τροφοδοτικό ε?:lool::lool::lool:

Ναι διπλοτσεκαρισμένα...

gep58
17-11-08, 00:08
Τι λες τώρα;... :lool:
Όμως πες και το όνομά σου, να το ξέρω, γιατί τα Ζener καμιά φορά καίγονται... :wiink:

gep58

Pefres
26-11-08, 21:46
Τονσυγκεκριμενο δεκτη αγορασα πριν απο ενα μηνα για μια εργασια πανω στη ραδιοφωνια στο σχολειο και ειναι πραγματικα πεταμενα λεφτα!
θορυβος σε ολες τις μπαντες και στα FM επιανε δυσκολα σταθμο και με πολλα παρασιτα !
τσαμπα τα 20 Ευρα δηλαδη!

kx5
30-11-08, 12:51
...και τόσα χρόνια πίστευα ότι εγώ ήμουν άχρηστος :laugh: Ότι και αν έκανα ποτέ δεν έπιασε έστω ένα σταθμό.

Αλήθεια η smart kit έκλεισε?

Τρελός Επιστήμονας
30-11-08, 18:22
Με τέτοια που πουλάει, όπου να' ναι θα κλείσει εκτός αν βελτιωθεί. Πάντως οι δέκτες υπερανάδρασης μπορεί να έχουν προβλήματα αλλά αν κατασκευαστούν σωστά έχουν καλή ευαισθησία της τάξης του 1μV και κάνουν καλή λήψη ΑΜ. Δοκιμάστε το σχέδιο που σας πρότεινα με τα JFETS, είναι από αξιόπιστη πηγή.

Dhmhtrhs Oikonomou
02-03-12, 10:52
το εχω φτιαξει κι εγω,20 ευρο για το τιποτα

ασχοληθηκα πολυ με αυτο αλλαξα και πηνιο και επιανα σιμπι, αλλα με πολυ θορυβο

Killo_Watt
04-03-12, 23:01
Οχι απλα εχει μεταφερθει και πλεον πουλαει μονο κιτ και οχι εξαρτήματα... Το εν λογο κιτ το εχω φτιαξει εδω και χρονια οντως μαπα αλλα με πολλες δοκιμές ειχα καταφερει να ακουσω πολεμικη και πολιτική αεροπορια και μια φορα τους ασυρματους της δεη αυτα... αλλα δεν αξιζει γενικος ειναι μπελας!

Panoss
05-03-12, 10:28
Η Σμαρτ κιτ, Χάλια κιτ πρέπει να μετονομαστεί.
Να μη μιλήσουμε για συμπεριφορά υπάλλήλων.
Φυσικά, έχω κάτι αιώνες να πατήσω. Και ΔΕΝ πρόκειται.

maouna
05-03-12, 11:36
γιατι δεν ασχολεισαι με κατι σαν το tda7000?30169