PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιο πομπου. υπαρχει? λαμπα 6146Β



oldholborn
23-08-05, 17:34
εχω εναν πομπο στα fm,με λαμπα 6146B/8298A. αλλα χριζει επισκευης και δεν βρισκω το σχεδιο. ειναι πολυ απλος. λυχνια-μετασχιματιστης-πυκνωτης
μπορει να με βοηθησει καποιος? ακομα στα ποσα watt ειναι η συγκεκριμενη λαμπα? γυρο στα 25 πρεπει

ο συγκεκριμενος πομπος ηταν κιτ,οχι ετοιμος 8)

ευχαριστω

ok1gr
23-08-05, 20:20
Νίκο καλωσήρθες
ίσως αυτό: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=668
σε βοηθήσει!

oldholborn
24-08-05, 00:47
ευχαριστω

billos1989
24-08-05, 08:11
φιλε μου επειδη σε καταλαβαινω,αν εχεις ξεκινησει τωρα ν ασχολεισαι και δυσκολετεις καπου στο σχεδιο,μη διστασεις αν θες στειλε και p.m.ετσι ακριβως ημουν πριν εναμιση χρονο περιπου που ξεκινησα,αλλα μεσα σαυτο το λιγο χρονικο διαστημα, επειδη τρελενομαι για ηλεκτρονικα(και κυριως πομπους-κεραιες)εμαθα παρα πολλα...καλες κατασκευες...α και προσοχη στα μεταβλητα εκει στην 6146....HIGH VOLTAGE. ](*,) ....εχω φαει κατι καλες γιαυτο στο λεω :psonio:

oldholborn
24-08-05, 17:37
θα βαλω φωτο
εβαλα και μια αφαλεια 2Α..κατι θα κανει..
αυτος ο μετασχηματιστης μου αλλαξε τα φωτα. ειχε μονοκλονο(αν λεγεται ετσι το καλωδιο) καλωδιο και ηθελε κ ξυσιμο και προσοχη μην κοπει. αλλα το κολλησα μετα απο κοπο. :hammer:
ειναι υπο κατασκευη αυτη την στιγμη... :thinking:

itta-vitta
15-10-05, 00:37
αν ειναι το κιτ της smart kits εχω το ιδιο σχεδιο
ακομη μπορω να σου δώσω καποιο αλλο σχεδιο αυτοταλαντωτου πομπου καλυτερο
ηβ - ραδιο

Πέτροs
20-06-07, 10:03
Καλημερα! εχω φτιαξει το αυτοταλαντωτο με την 6146, προs το παρον το δουλευω στα 300 V περιμενω τον μετασχηματιστη στα 360.Θελω να σαs ρωτησω αν βελτιωνεται περισσοτερο η ισχυs του συγκεκριμενου σχεδιου αλλα και η διαμορφωση του απο την οποια δεν ειμαι ευχαριστημενοs? Ευχαριστω.

ok1gr
22-06-07, 18:16
κάνε μια δοκιμή με διαμόρφωση από άνοδο με μετασχηματιστή....
μπορεί να είναι καλύτερα.....

badsak
22-06-07, 21:00
Δεν νομιζω οτι με διαμορφωση απο την ανοδο και διαμορφωτη θα βγαλει καλυτερη διαμορφωση αντιθετα.
Ο διαμορφωτης ειναι μια μηχανικη κατασκευη και δεν μπορει με τιποτα να φτασει την ποιοτητα μιας σωστης varicap.
Εγω θυμαμαι ειχα κανει πολλες πατεντες για το θεμα τις διαμορφωσης.
Καποτε διαμορφωνα και με varicap και με διαμορφωτη ταυτοχρονα.Εστελνα δυο καναλια απο το στερεοφωνικο μου
και εκανα συγκριση γυριζοντας το BALANCE η varicap ειχε καλυτερη ποιοτητα καθαροτερα και περρισοτερα πριμα
και πολυ καλητερο μπασσο(ποιο γεματο μπασσο).
Και η καλητερη πατεντα ηταν αντι για varicap ενα τρανζιστορ BC546 Στο οποιο εκοβα ενα ποδαρακι
το πρωτο η το τριτο αν θυμαμαι καλα. και σηκωνε
περρισοτερη διαμορφωση. Kαι για να μην καιγονται εβαζα 3-4 tranzistor στην σειρα.
Την συγκεκριμενη λυχνια την ειχα δουλεψει στα fm και ηταν η αγαπημενη μου ηταν μια RCA 6146W.
ΟΜΟΡΦΑ ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ.
Πετρο αν θες αναφερε τι ακριβος δεν σου αρεσει στην διαμορφωση.
Οσο για την ισχυ μεχρι τα 360 βολτ καλα εισαι απο εκει και πανω ζοριζεις αρκετα την λυχνια.
Αν θες μεγαλυτερη ισχυ θα πρεπει να πας σε καποιο κυκλωμα με δυο σταδια ταλαντωση και ενισχυση.
Αν το μηχανημα ειναι συντονισμενο σωστα και βγαζει τα βατακια του παιζει αρκετα καλα.
Απλως τα χρονια που ζουμε με αυτα τα βατ δεν ακουγεσαι σχεδον πουθενα.
Οταν δουλευαμε εμεις με τετοια μηχανακια πριν 10-15 χρονια με 20 βατ που μονο ο θεος ξερει αν τα βγαζαμε
ποτε ακουγομασταν απο ΣΕΡΡΕΣ στην ΒΕΡΟΙΑ και παρεμβαλαμε τις τηλεορασεις στα διπλανα χωρια.
Σημερα αν το δοκιμασουμε αμφιβαλω αν θα ακουγομαστε στο διπλανο χωριο.

RFΧpert
23-06-07, 01:00
Αν φτιαχνεις αυτο το σχεδιο του ΠΟΠΗ αλλαξε τον πυκνωτη 5.6pF που ενωνει την Varicap με το οδηγο πλεγμα και καντον τουλαχιστον 100nF :!: (συνηθως εβαζα παλια εναν 470nF "τιγρακι" της Φιλιπς) :lol:
Βαλε επισης σε παραλληλη μεταξυ τους συνδεση μια αντισταση 4.7k και εναν πυκνωτη 10nF συνδεοντας τα μεταξυ του RFC και της Varicap. Βαλε ακομα μια αντισταση 470ΚΩ παραλληλα με την Varicap και εναν πυκνωτη 10μF σε σειρα στην εισοδο ΠΡΙΝ το RFC με το + του στην εισοδο και το - προς το RFC και βαλε το συστημα να παιξει.
Πες μας τα αποτελεσματα...
Σημειωσε τοι σημαντικοτατο ειναι το ποια varicap χρησιμοποιεις... Αν δεν ειναι για VHF-FM και εχεις παρει καμμια για TV-UHF οτι και να κανεις παντα θα εχεις μουντη διαμορφωση και θα χρειαζεσαι αρκετη ενταση στην εισοδο διαμορφωσεως για να εχεις σχετικα ικανοποιητικα αποτελεσματα...

Πέτροs
23-06-07, 11:23
Καλημερα! Ευχαριστω για τιs απαντησειs.Aπο προχθεs μεχρι σημερα η δοαμορφωση μου βελτιωθηκε αρκετα οι αλλαγεs που εκανα ηταν΄α) καινουργιο διπολο πιο ψηλα β) αλλαγη πηνιων εξοδου με επαργυρα γ) χρησιμοποιηση αλληs πηγηs,Mixer για την παροχη του ηχου, η διαμορφωση βελτιωθηκε σημαντικα και οσον αφορα την καλυψη του σηματοs αλλα και την ποιοτητα,θελω να πιστευω οτι παιρνει και παραπανω βελτιωση και στα δυο.Η Barikap που χρησιμοποιω ειναι ΒΒ103,Και ΄γω δεν πιστευω οτι απο ανοδο θα διαμορφωνει καλυτερα. Τιs αλλαγεs που προτεινειs φιλε,RFXpert στο σχεδιο που δημοσιευσε ο badsak θα τιs κανω και θα σαs πω αποτελεσματα.Αυτο που δεν μου αρεσει ακομα στην διαμορφωση ειναι η καθαροτητα και ο ογκοs. Τωρα οσον αφορα την ισχυ του αφου τα 360V ειναι αρκετα θα ριξω τον καινουργιο μετασχηματιστη και βλεπουμε,παντωs θα με ενδιεφερε αν εχει κανειs κανενα σχεδιο με ξεχωριστη ταλαντωση στην 6146 δεν ξερω αν κανει αλλα εχω μια 6L6 και καθεται.Να ρωτησω επισηs αν με τιs 2 αντιστασειs σε σειρα 10kω που εβαλα στο R και L δημιουργησα σωστη μονοφωνικη εξοδο η οχι.Τελειωνονταs να σαs πω οτι αυτο το σαιτ και τα σχεδια που κατα καιρουs διμοσιευονται σ αυτο με εκαναν να ξανασχοληθω με τουs πομπουs, και οχι μονο μετα απο 20! χρονια και σαs ευχαριστω για το κινητρο που μου δωσατε. Για το φιλο badsak τιs θυμαμαι με νοσταλγια τιs εποχεs που αναφερειs, το τελευταιο μου μηχανημα ηταν 4Χ6146 στα ΑΜ το 1984

Πέτροs
20-07-07, 11:11
Σημερα θα παω στο χωριο το αυτοταλαντωτο με την 6146 που εφτιαξα, θα ηθελα αν ξερει καποιοs να μου πει αν υπαρχει καποιοs εμπειρικοs τροποs να συντονιστει σωστα χωριs γεφυρα, και ποσα ma πρεπει να τραβαει, το τροφοδοτω με μετασχηματιστη 360 V οπωs προτεινει το σχεδιο που δημοσιευεται στο site, Πομπός FM 30W με την 6146W. και κατι αλλο
δεν μπορω να μετρησω σωστα την ταση του skreen διοτι το πολυμετρο παλαβωνει, τι μπορω να κανω?

badsak
20-07-07, 14:47
Φιλε πετρο μαλλον το πολυμετρο σου ειναι ψηφιακο και ΠΑΛΑΒΩΝΕΙ οπως ειπες απο την ραδιοσυχνοτητα.
μπορεις να μετρησεις την ταση με ενα αναλογικο πολυμετρο η βολτομετρο.
Να εχεις υπ οψιν σου οτι η 6146 εχει πολυ ευαισθητο σκριν και δεν αντεχει πολυ πανω απο τα ορια.

phoenix_2007
20-07-07, 15:31
Φιλε Πετρο μαλλον το πολυμετρο σου ειναι ψηφιακο και ΠΑΛΑΒΩΝΕΙ οπως ειπες απο την ραδιοσυχνοτητα.
μπορεις να μετρησεις την ταση με ενα αναλογικο πολυμετρο η βολτομετρο.
Να εχεις υπ οψιν σου οτι η 6146 εχει πολυ ευαισθητο σκριν και δεν αντεχει πολυ πανω απο τα ορια.

H αλήθεια είναι ότι πάνω απο 190-200V στο screen δέν τα αντέχει η 6146. Πέτρο, μπορείς να κάνεις ένα dummy load και να μετατρέπεις την ισχύ RF σε θερμική ενέργεια οπότε μπορείς να μετρήσεις χωρίς να "τρελλαίνονται" τα όργανα. Καλό είναι μεταξύ των ακροδεκτών του πολυμέτρου να βάλεις εναν πυκνωτή 1nF/3kV και αν μπορείς να κλείσεις το πολύμετρο μέσα σε συρμάτινη σίτα, μέσω της οποίας θα βλέπεις τις ενδείξεις αλλά δεν θα υφίστανται επηρεασμοί (κλωβός Faraday).

Πέτροs
20-07-07, 15:46
Φιλε! badsak ετσι οπωs τα γραφειs ειναι, η αντισταση που εχω στο screen ειναι 8,2ΚΩ ελπιζω η ταση να ειναι στα ορια τηs λαμπαs.

Πέτροs
20-07-07, 15:54
Αγαπητε! phoenix_2007 πωs γινεται το dummy load?