PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ!!!!!



807
24-08-05, 00:33
Ας κάνω και μια δοκιμή εδώ. Ο 807 νυν ερασιτέχνης των Α.Μ σας χαιρετά.

gsmaster
24-08-05, 01:57
Καλώς μας ήρθες!

Μιάς και ήρθες, διάβασε και τους κανόνες (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php) ;)

radioamateur
24-08-05, 11:03
Φίλε Κώστα καλώς ήρθες!Σε έχω ακούσει στην περιοχή μου κυρίως τα βράδυα και μάλιστα πολυ καλά δεδομένου ότι απέχουμε περι τα 3 km.
Μια ερωτηση:Μήπως παλαιότερα εκπεμπες στους 94,5 ή 95 mhz στα FM.Κάτι μου θυμίζει το χαρακτηριστικό σου επειδή δεδομένου στο παρελθόν ακουγα τακτικά όσους από τους ερασιτέχνες έκπεμπαν από Αθήνα ακούγονταν πανίσχυρα στην περιοχή μου.

Καλές εκπομπές-κατασκευές!!!

807
24-08-05, 13:01
Γεια σου φιλε αματερ,ε κουτσοβγαινει δεδομενου οτι η κεραια μονο σχημα πορτατιφ δεν εχει,οχι δεν εβγαινα εφ-εμ με αυτο το χαρακτηριστικο,αλλωστε δεν κολλησα με αυτα τα κυμματα λογω περιορισμενων δυνατοτητων(μικρη εμβελεια,παρεμβολλες κ.λ.π). Εβλεπα εδω πολλα σχετικα με το αντικειμενο και κολλησα.να φανταστεις ουτε ηξερα αν θα σταλει το πρωτο μυνημα. Αυτα τα ολιγα.

radioamateur
24-08-05, 17:01
Μια 807 βγάζεις αν δεν κανω λάθος;

807
24-08-05, 22:59
Στην αρχη εβγαλα την μια,κατοπιν τις δυο στα 750βολτ,πριν απο λιγες μερες τρεις αλλα πεταγε φλογες ο μετ-τος εξοδου διοτι ειναι πυκνοφυλλος,τωρα ειμαι παλι στις δυο. Εχω κεραια συρμα ανεβαινει κολλητα στον τοιχο(απωλειεεεεεες!!!!!!!!)Κανει ενα ζ σχημα και απεχει απο την οροφη δυο μετρα,κι ομως βγηκε μεχρι κομοτηνη αυτο το πραμα,χαμηλα αλλα περασε..βαζω σαν φορτιο οταν κανω δοκιμες λαμπα 60βαττ και αναβει οχι εντονα,συνεπως ισχυς εξοδου γυρω στα 50βατ. Με τετοια ισχυ και τετοια κεραια...θαυμα.. Τωρα που ειναι καλοκαιρι εχουν πεσει πολυ τα ιονοσφαιρικα περασματα.κακα τα ψεμματα για να βγεις σωστα πρεπει να εχεις κιλοβατ.κατι ξερουν οι ανατολια,και νασιοναλ, αυτα τα μηχανακια ειναι να σου περασει σειρα ο μεγαλυτερος τοπικος και ετσι να σε ακουσουν. Οτι βγαζει η μπαφερ του νασιοναλ δουλευω εγω. Εσυ με τι χαρακ-κο εκπεμπεις?εισαι α.μ?


Α ξεχασα να χαιρετησω και τον φιλο gsmaster,απο ιωαννινα -σαλονικα.

gsmaster
25-08-05, 02:00
Φίλε Κώστα γειά σου και σένα, αλλά απ'οτι βλέπω, δεν διάβασες τους κανόνες, Διάβασέ τους δεν θα σου πάρει πάνω από 5 λεπτά. Κάνε κλίκ εδώ-> http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php

Και συγκεκριμένα, μην γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις κοντά στο μικρόφωνο! ;)

807
29-08-05, 16:03
ο.κ οχι κεφαλαία λοιπόν,έχει κατασκευάσει κανείς μόνος του αραιόφυλλους των 1000πιφί,να αντέχουν σε 2-3κιλοβόλτ,
εννοώ με κομμάτια αλουμινίου,άν εχει κανείσ καμία φόρμουλα υπολογισμού δεκτή....

electronic
29-08-05, 16:40
Καλησπέρα σου και καλώς ήρθες.

Έναν αντίστοιχο με αυτόν έκανα εγώ και δουλέυει πολύ σωστά. Το Link είναι http://www.qsl.net/n4dfp/buildcaps.html

Επίσης είχα βρει και ακόμα έναν πολύ καλίτερο αλλά θα το βρώ και θα σου το στείλω αύριο. Ο δικός μου δουλεύει σωστά μέχρι την τάση των 2500volt διαμορφωμένα. Καλή επιτυχία, Αν θες κάτι πες μου.

gsmaster
30-08-05, 01:54
Γιώργο το λίνκ σου είναι ψόφιο, μάλλον όχι ψόφιο, βγάζει κάτι άσχετα...

electronic
30-08-05, 12:40
Γιάννη και Κώστα

συγνώμη αλλά το πρόβλημα ήταν η τελεία στο τέλος. Τώρα είναι εντάξη. Δοκιμάστε το.

gsmaster
30-08-05, 16:53
Όντως, δεν το είδα το λάθος... Δεν βλέπω καλά τελευταία...

electronic
30-08-05, 17:45
Γιάννη Γιατί Δεν Βλέπεις Καλά????

Επέστρεψες πίσω εδώ σε εμάς όπως όλοι ή ακόμα είσαι στα πάτρια εδάφη.

Άντε καλή νέα σχολική περίοδο.

gsmaster
31-08-05, 01:40
Επέστρεψα εδώ και λίγες μέρες και υποτίθεται διαβάζω. Καλά βλέπω Γιώργο, απλά δεν το παρατήρησα...

Θα κανονίσουμε κανα meeting κάποια στιγμή τέλη σεπτεμβρίου... έχε το υπόψη...


Αντε πολύ εκτός θέματος βγήκαμε....

807
31-08-05, 09:29
εντάξει φίλε ευχαριστώ,ο συγκεκριμένος μεταβλητός είναι καμιά διακοσαριά πιφί,οπότε θα προσθέσω πολλά φύλλα ακόμη.θά το δοκιμάσω.

electronic
31-08-05, 14:46
Και εγώ πρόσθεσα φύλλα και βγήκε 480pF. Πάντως κάνει την δουλειά του μια χαρά. Ψάχνω και το site για τον άλλον αλλά δεν τον βρίσκω.

MAKHS
31-08-05, 14:55
Να πουμε καλο χειμωνα..? ειναι νωρις μου φαινεται.Βλεπω και τον γειτονα μου εδω? τον 807..Να πω σε ενα φιλο που ζητησε σχεδιο εαν θελει ας βρει το τηλεφωνο μου η να μου δωσει το δικο του να του πω πως θα το βρει.Για τον αλλο με τα τσοκ,φιλε ειναι δυσκολο να το φτιαξεις τωρα γιατι δεν υπαρχουν υλικα.Αλλα ποσα ma θελεις να φτιαξεις?Για πυκνωτες εαν θελετε ριξτε μια ματια στις αγγελιες μου.

807
31-08-05, 15:45
χαιρετώ και την γειτονιά εδώ τον Μάκη.παίδες θέλω να βγάλω 1000πιφί και θα κάνω υπολογισμούς,όταν τους τελειώσω θα τους ανακοινώσω,ποιός θέλει τσοκ?? αααααχ αυτά τα τσόκ.λοιπόν για 2,5μίλι και ένα αμπέρ πάρε---τούμπο εταλόν απο μαγαζιά με μονωτικά π.χ ρέπας στην αθηνάς διάμετρος 2.5πόντοι και σύρμα εμαγέ 0,7μμ και κάνε τυλίγματα των--12--50--4--12--12--4--50--12 στροφών αλλα μεταξύ των διαφορετικών τυλιγμάτων άσε ενα πόντο κενό.οι σπειρεσ κάθε τυλιγματος ειναι κανονικές δηλαδή κολλητά.αυτά τα τσόκ κύριοι φτιάχνουμε για ένα αμπέρ,μεγάλο?? ναι αλλά αν μπορεις κάνε και αλλιώς.μου βγήκε η πίστη να βρώ αυτόν τον τύπο.μάκη με ποιό χαρακ-κό εκπέμπεις?

807
31-08-05, 15:49
καί κάτι άλλο- ο τύπος αυτός για τα τσόκ κάνει και για να φτιάξεις τσόκ λίγων μιλλιαμπερ π.χ ταλάντωση.είναι ογκώδες γύρω στους 25 πόντους αλλα.....είπαμε.