PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθηστε με σε θεματα σχετικα με πομπο,κεραια,λινεαρ,κτλ..



oldholborn
28-08-05, 02:24
λοιπον,καθως νεος στον χωρο του ραδιοερασιτεχνισμου,εχω πολλες αποριες.
Μια περιληψη της ιστοριας μου.. βρησκω δυο πομπους(απο συγκενικα μ προσωπα),ο ενας ηταν φτιαχτος,αλλα πολυ παλιος(με λαμπα 6146),και ο αλλος αγοραστος για επαγκελματικη χρηση,με 6 λαμπες(2 6L6,2 12SL7, 1 6J6 και τελος μια 5Χ4) αν τελικα η 5Χ4 ειναι λαμπα. αποφασισα να ασχοληθω με εναν απ τους δυο,και διαλεξα τον μικρο..ο μεγαλος μου φανηκε πολυ πολυπλοκος για τις γνωσεις μου.

ωραια μεχρι εδω. πηρα τον μικρο και αρχησα να ελεγχω τις αντιστασεις και γενικα αν περναει ρευμα. μια αντισταση στα 10Ω αλλαξα,αντικατεστησα τα (σκουριασμενα πλεον) καλωδια και εβαλα ασφαλεια στα 2Α.
Τωρα θελω να ρωτησω τι ειναι το pll,τι κεραια θα χρειαστω,καλωδια,τι ειναι η γεφυρα, και πως συνδεω ενα λινεαρ με τον πομπο. :roll:

να πω οτι δεν με ενδιαφερει τοσο να κανω εκπομπη,οσο να εξοικιωθω με τα ηλεκτρονικα.
πειτε μου να παρω κανα βιβλιο. εχω πολλα απο το ιδρυμα ευγενιδου,πανω σε ηλεκτρονικα θεματα.εχω διαβασει και τις θεωριες της σελιδας τουτης,αλλα διψαω να μαθω και αλλα.
ευχαριστω

oldholborn
28-08-05, 02:28
τα καλωδια που χε πανω δεν ηταν σαν τα γνωστα απο χαλκο. ηταν μαλλον απο σιδερο :roll: και ειχαν σκουριασει :|

amiga
28-08-05, 14:06
Ο πομπός χωρίς Pll αλλάξει συχνότητα ή με μεταβλητό πυκνωτή ή με μεταβολή τις τάσης σε μια βάρικαπ (που είναι μια δίοδος που συμπεριφέρεται σαν μεταβλητός πυκνωτής), σε κάθε περίπτωση η συχνότητα τσουλάει δεξιά – αριστερά ανάλογα με την θερμοκρασία των τρανζίστορς του ταλαντωτή.
Το pll είναι ένα κύκλωμα που συμπεριφέρεται σαν μια παλιά ζυγαριά (αυτές που από τη μια μεριά βάζεις ή βγάζεις βάρος για να έρθουν ίσια). Έτσι λοιπόν επιλέξεις από αυτό τη συχνότητα και ελέγχει αν η συχνότητα είναι ίδια με αυτή που βγάζει ο ταλαντωτής, αν όχι ανεβοκατεβάζει την τάση στην βάρικαπ ώστε να έρθει σωστά.
Έτσι επιλέγεις εκπομπή στους 88.10 .. όση ώρα και αν περάσει , όσο και να ζεσταθεί , όσο και να αλλάξει η τάση μένεις στους 88.10.

Για κεραία για αρχή μην αγοράσεις κάτι ακριβό. Βρες μια παλιά κεραία tv vhf (της ΕΡΤ1 που λέγανε κάποτε) βγάλε το δίπολο κοφτό στη μέση και άνοιξε το ώστε να να έχει ένα σωληνάκι πάνω και ένα κάτω και κοφτό στο σωστό μήκος που δίνεται από τον τύπο (300/συχνότητα * 0.965)/2. και για καλώδιο βάλε κεραίας tv 75Ω.
Αυτό δεν και καλή λύση αλλά μέχρι να μάθεις μην χαλάσεις και πολλά χρήματα για καλά καλώδια όπως το RG213 και κεραίες ground plain ή δίπολα gama-match.
Αν δεις ότι σου αρέσει και θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά τότε θα τα πετάξεις και θα ξανασυζητήσουμε τι θα πάρεις.

Όταν η κεραία δεν κοπεί στο σωστό μήκος έχουμε επιστρεφόμενη ισχύ στην έξοδο του πομπού (ή αλλιώς λέμε έχουμε στάσιμα κύματα), όταν αυτά είναι πολλά τότε θα καεί το τρανζίστορ εξόδου που συχνά είναι πανάκριβο. Η γέφυρα μετράει τα στάσιμα ώστε να σε βοηθήσει να φτιάξεις την κεραία σου όσο το δυνατόν καλύτερα , αλλά και να ελέγχεις συνεχώς για τυχών προβλήματα , π.χ. αν σου κοπεί το καλώδιο , αν πάει νερά η κεραία κ.τ.λ.π. πάλι έχει στάσιμα. Τέλος οι γέφυρες μετράνε και τα watt που εκπέμπεις.
Για να συνδέσεις Linera με πομπό πάρε ένα κομματάκι καλώδιο 50Ω π.χ. RG58 και σύνδεσε την έξοδο του πομπού με την είσοδο του linear και την έξοδο του Linear με την κεραία.

Πάντως αφού είσαι αρχάριος θα πρότεινα τρανζίστορ και όχι λυχνίες, λόγω των υψηλών ρευμάτων

Ελπίζω να μην σε ζάλισα!

_ab
28-08-05, 20:08
Ωραιος..!!!!!!

oldholborn
28-08-05, 22:20
να σου πω την αληθεια amiga,λιγα πραγματα απ αυτα που μου ειπες καταλαβα.
δλδ πως θα βρω τι κεραια και καλωδιο θα χρειαστω για πομπο με λαμπα 6146? :roll:

τωρα για να φτιαξω πομπο με τρανζιστορ λιγο δυσκολο το βλεπω. :oops:

oldholborn
28-08-05, 22:53
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_connm.php

αυτο θα μου χρησιμευσει πουθενα? :roll:

radioamateur
28-08-05, 23:19
Για περαιτέρω διευκρινήσεις αναφορικα με την 6146 θα σου πρότεινα να αποτανθείς στο περιοδικο Τεχνική Εκλογη το οποίο στο παρελθόν έχει δημοσιεύσει το σχέδιο του αυτοταλάντωτου πομπού.Δεν σου προτείνω να ασχοληθείς με λάμπες αν είσαι αρχάριος, για λόγους ασφαλείας.Μια ακόμα εκδοση του σχεδίου σχέδιου θα βρεις επίσης στο δικτυακό τόπο
http://membres.lycos.fr/neazoi/
Με τον τίτλο "Πομπός 30 βατ με λυχνίες".

Καλές εκπομπές κατασκευές!

oldholborn
28-08-05, 23:22
τι μπορω να κανω για να μην γινω ψητος? εβαλα λιγο σηλικονη

εκεινο το πραγμα που παει η ταση,ειναι μετασχηματηστης η τροφοδοτικο? :?:

radioamateur
28-08-05, 23:25
Έχεις τη δυνατότητα να ανεβάσεις μια φωτογραφια του μηχανήματος;

oldholborn
28-08-05, 23:31
Για περαιτέρω διευκρινήσεις αναφορικα με την 6146 θα σου πρότεινα να αποτανθείς στο περιοδικο Τεχνική Εκλογη το οποίο στο παρελθόν έχει δημοσιεύσει το σχέδιο του αυτοταλάντωτου πομπού.Δεν σου προτείνω να ασχοληθείς με λάμπες αν είσαι αρχάριος, για λόγους ασφαλείας.Μια ακόμα εκδοση του σχεδίου σχέδιου θα βρεις επίσης στο δικτυακό τόπο
http://membres.lycos.fr/neazoi/
Με τον τίτλο "Πομπός 30 βατ με λυχνίες".

Καλές εκπομπές κατασκευές!

χρησιμο φαινεται η σελιδα που μου ειπες. αλλα σχεδιο πομπου εχω.. :wink:

oldholborn
28-08-05, 23:34
Έχεις τη δυνατότητα να ανεβάσεις μια φωτογραφια του μηχανήματος;

ναι αυριο θα ανεβασω..αλλα πως? :?:

amiga
29-08-05, 01:34
Πρώτον ο πομπός σου δεν παίρνει pll, και δεύτερον η κεραία δεν επιλέγεται ανάλογα με τον πομπό(π.χ αν έχει μια κεραία για τους 101.5 σε ότι πομπό fm και να την βάλεις είναι οκ στους 101.5)! Με αυτή που σου πα μπορείς να δουλέψεις άνετα αλλά όχι με τα τέλεια αποτελέσματα αλλά για κάποιον που δεν ξέρει και πρωτοξεκινάει καλούτσικη είναι. Αν τώρα θέλεις να χαλάσεις χρήματα αγόρασε μια grοund-plain και καλώδιο RG213, αν τώρα θέλεις λιγω καλύτερα αποτελέσματα στρίψε το κάτω σωληνάκι 45 μοίρες (να γίνει 50Ω) και βάλε RG213. και τέλος «εκείνο το πράγμα» είναι μετασχηματιστής.
Αυτόν τον πομπό τον είχα φτιάξει και εγώ κάποτε και η συχνότητα τσούλαγε και οι γείτονες δεν έβλεπαν tv και βρίζανε από τις παρεμβολές του παρ ότι είχα φίλτρα. (αυτά έχουν οι αυτοταλάντωτοι)

gsmaster
29-08-05, 01:35
Πατάς το κουμπί Post Rεply και όχι το Quick Reply, και στην σελίδα που θα σου ανοίξει, κάτω από τον χώρο που έχεις για να γράψεις το μήνυμά σου λέει "Εισαγωγή Αρχείου". Εκεί πατάς αναζήτηση, και βρίσκεις την εικόνα στον υπολογιστή σου, γράφεις και καμια περιγραφή αμα θές απο κάτω, και πατάς εισαγωγή. Το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος είναι 100 kiloByte.

oldholborn
29-08-05, 01:41
ok ευχαριστω

λοιπον amiga,διαβασα πως: Η καθοδος της κεραιας πρεπει να ειναι καλωδιο RG 58 η RG8 χαρακτηριστικης αντιστασης 50Ω. Η συνδεση της κεραιας με του πομπου βα γινεται διαμεσου ενος κονεκτορ.
ποσο κοστιζει αυτο το καλωδιο? και μια κεραια ground plane?

NUKE
29-08-05, 01:46
Βασικα φιλε ariona επειδη οπως βλεπω και χωρις παρεξηγηση δν γνωριζεις πολλα απο τα βασικα καλητερα να μν ασχοληθεις με λυχνιες ακομα.Καλυτερα τρανσιστορ θα σου προτεινα

amiga
29-08-05, 01:47
Για μήκος καλωδίου πάνω από 6-7 μέτρα το RG58 είναι ότι χειρότερο. Κοστίζει 40-50 λεπτά το μέτρο. Μια ground-plain κοστίζει 50-60 ευρώ.

oldholborn
29-08-05, 02:03
Βασικα φιλε ariona επειδη οπως βλεπω και χωρις παρεξηγηση δν γνωριζεις πολλα απο τα βασικα καλητερα να μν ασχοληθεις με λυχνιες ακομα.Καλυτερα τρανσιστορ θα σου προτεινα

υπαρχει καποιο σχεδιο πομπου με τρανζιστορ? επιμενω στις λυχνιες,διοτι πολυ απλα..τις εχω. δεν χρειαζεται να χαλασω λεφτα για να αγορασω τρανζιστορ κτλ..

ok1gr
29-08-05, 02:15
λοιπον,καθως νεος στον χωρο του ραδιοερασιτεχνισμου,εχω πολλες αποριες.
Μια περιληψη της ιστοριας μου.. βρησκω δυο πομπους(απο συγκενικα μ προσωπα),ο ενας ηταν φτιαχτος,αλλα πολυ παλιος(με λαμπα 6146),και ο αλλος αγοραστος για επαγκελματικη χρηση,με 6 λαμπες(2 6L6,2 12SL7, 1 6J6 και τελος μια 5Χ4) αν τελικα η 5Χ4 ειναι λαμπα. αποφασισα να ασχοληθω με εναν απ τους δυο,και διαλεξα τον μικρο..ο μεγαλος μου φανηκε πολυ πολυπλοκος για τις γνωσεις μου.

ωραια μεχρι εδω. πηρα τον μικρο και αρχησα να ελεγχω τις αντιστασεις και γενικα αν περναει ρευμα. μια αντισταση στα 10Ω αλλαξα,αντικατεστησα τα (σκουριασμενα πλεον) καλωδια και εβαλα ασφαλεια στα 2Α.. με βοηθησε πολυ φιλος του πατερα μου,ο οποιος μου παραχωρησε το εργαστηριο του(ηλεκτρονικος ειναι) και μου ειπε καποια βασικα πραγματα. ενα απο αυτα: -ξερεις τι ειναι ρευμα? το πιασες,σε σκοτωσε..παπαλα μετα
:psonio:
τωρα θελω να ρωτησω τι ειναι το pll,τι κεραια θα χρειαστω,καλωδια,τι ειναι η γεφυρα, και πως συνδεω ενα λινεαρ με τον πομπο. :roll:

να πω οτι δεν με ενδιαφερει τοσο να κανω εκπομπη,οσο να εξοικιωθω με τα ηλεκτρονικα.
πειτε μου να παρω κανα βιβλιο. εχω πολλα απο το ιδρυμα ευγενιδου,πανω σε ηλεκτρονικα θεματα.εχω διαβασει και τις θεωριες της σελιδας τουτης,αλλα διψαω να μαθω και αλλα.επισης να πω οτι εχω ευκολη προσβαση σε βιβλια(η μανα μου εχει βιβλιοπωλειο :wink: )

ευχαριστω

:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Μου θυμίζεις εμένα πριν ένα χρόνο.
καταρχήν δεν μας είπες αν ο πομπός είναι μεσαίων ή fm. Γιατί αν είναι για am που έτσι είναι μάλλον, πιστεύω ότι ο φίλος amiga, τζάμπα κουράστηκε να εξηγεί. Χρειάζεσαι αρκετά μέτρα μονόκλωνο ηλεκτρολογικό καλώδιο!


υπαρχει καποιο σχεδιο πομπου με τρανζιστορ? επιμενω στις λυχνιες,διοτι πολυ απλα..τις εχω. δεν χρειαζεται να χαλασω λεφτα για να αγορασω τρανζιστορ κτλ..

Καλά κάνεις, μείνε στις λυχνίες, αν προσέχεις λίγο δεν θα πάθεις τπτ, άσε που οι λυχνίες καίγονται αρκετά δύσκολα σε σχέση με τα transistor!


{{να πω οτι δεν με ενδιαφερει τοσο να κανω εκπομπη,οσο να εξοικιωθω με τα ηλεκτρονικα.
πειτε μου να παρω κανα βιβλιο. εχω πολλα απο το ιδρυμα ευγενιδου,πανω σε ηλεκτρονικα θεματα.εχω διαβασει και τις θεωριες της σελιδας τουτης,αλλα διψαω να μαθω και αλλα.επισης να πω οτι εχω ευκολη προσβαση σε βιβλια(η μανα μου εχει βιβλιοπωλειο Wink ) }}
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Μπράβο! Αυτή είναι η ουσία!

oldholborn
29-08-05, 02:23
στα fm ειναι :P

oldholborn
29-08-05, 02:26
πως μπορω να δω αν ειναι am η fm? μου ειπαν πως ειναι fm

amiga
29-08-05, 11:29
Αν σου είπαν fm τότε fm είναι! Αν είναι επίσης σαν το σχέδιο που είπατε χτες πάλι fm είναι! Για να σιγουρευτείς τέλος πάντων δες αν ο ήχος περνάει μέσω μετασχηματιστή (θα είναι ΑΜ) ή μέσω choke και έχει και μια βάρικαπ προς την γείωση (FM διαμόρφωση κατά συχνότητα).
Όσο για σχέδια με τρανζίστορ άπειρα… ειδικά αν θέλεις σαν αυτόν που έχεις , δηλαδή VFO!!!
πόσο τον αγόρασες αν επιτρέπετε;

oldholborn
29-08-05, 12:13
δεν ειπα στην αρχη οτι μου τον εδωσαν?
δεν αγορασα τπτ. το μονο που εχω αγορασει ειναι το πολυμετρο..

oldholborn
29-08-05, 14:50
μερικες φωτογραφιες που εβγαλα,χαμηλης αναλυσης...(απο το κινιτο :? :oops: )
πιο μετα θα βαλω φωτογραφιες απο ψηφιακη!

AKIS
29-08-05, 14:56
Για μήκος καλωδίου πάνω από 6-7 μέτρα το RG58 είναι ότι χειρότερο. Κοστίζει 40-50 λεπτά το μέτρο. Μια ground-plain κοστίζει 50-60 ευρώ.

για αρχη καλο ειναι, 30 λεπτα σε μικρο μαγαζι

amiga που θα βρουμε καμια ground plain

amiga
29-08-05, 15:45
AKIS τέλος Σεπτεμβρίου θα πάω Ιταλία για ψώνια. Αν θες μου λες και σου φέρνω.
50-60 ευρώ κάνει περίπου και πάει από τους 70 έως 120 MHz στα 50Ω και max 600W.
Εγώ τέτοια έχω και βγαίνω με 500W και έχω στάσιμα 1.1.
Στην Ελλάδα παλιά είχε ο pop22 και κάτι άλλοι στο Μοναστηράκι. Πρόπερσυ που έψαχνα δεν βρήκα πουθενά…

amiga
29-08-05, 15:53
Υπάρχει και η άλλη λύση βέβαια!
Πάρε μια για CB με radials 45 Μοιρών (προσοχή! Χωρίς Πηνειό μέσα) και κόφτην έτσι ώστε να ανεβοκατεβαίνεις από 80 – 110 MHz (αλλάξει μήκος ξεβιδώνοντας ένα σφικτήρα).
Το έχω κάνει με άριστα αποτελέσματα σε μια skylab2 της CTE ITALY που κόστιζε 35 ευρώ. Και πήγαινε μέχρι τα 400W.

oldholborn
30-08-05, 01:36
εγω εχω βρει σχεδιο για κεραια ground plane για πομπους fm μεχρι 500βατ :mrgreen:

amiga
30-08-05, 13:31
Και εγώ έχω! Και μάλλον όλοι έχουμε! Αλλά ποιος την φτιάχνει;

oldholborn
30-08-05, 17:09
Και εγώ έχω! Και μάλλον όλοι έχουμε! Αλλά ποιος την φτιάχνει;

εγω! :wink: εχω κα ιμια κατευθυνομενη στα 144

oldholborn
31-08-05, 15:11
λοιπον.. εβαλα και δευτερο ηλεκτρολιτικο πυκνωτη παραλληλα και μου βγαζει γυρω στα 360V. με τον ενα μου εβγαζε 330V .
επισης του ελειπε ενα πηνιο..και του εβαλα. οι διοδοι λητουργουν κανονηκοτατα. το τροφοδοτηκο ειναι σχεδον ετοιμο,περιμενω να στεγνωσει η σιλικονη,για να συνδεσω τον 2ο ηλεκτρ. πυκνωτη..
αυτα μεχρι τωρα.