PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια να καταλάβω τα Watt και τα Volt και σε κάτι ακόμα



Woof
28-08-05, 17:06
Επιδεί είμαι λίγο άσχετος, ας μου πει κάποιος τι ακριβώς είναι τα Watt τι τα Volt και πως σχετίζονται μεταξύ τους.

Έχω μια λάμπα cold cathode(από αυτές που βάζουμε μέσα στον υπολογιστή για εφέ) και ξέρω ότι τραβά από το τροφοδοτικό 12W. Εγώ αυτή τη λάμπα θέλω να τη βγάλω από τον υπολογιστή και να την συνδέσω με εξωτερική πηγή ρεύματος(πχ την πρίζα). Πως θά ξέρω πόσο ρεύμα χρειάζεται για να ανάψει; Και με τα Watt τι παίζει; Ας μου πει κάποιος παρακαλώ

Woof
28-08-05, 17:12
Έκανα κάποιο λάθος σε Watt και Volt γι' αυτό σας δίνω τα στοιχεία της λάμπας:

# Μήκος: 300mm.
# Brightness: 18000 +/- 3000 nt (cd/m2).
# Διάρκεια ζωής: Πάνω από 15,000 hrs.
# Voltage Rating: 12V.
# Input Current: 300 MA.
# Input Power: 3.60W.
# Neon Color: Μπλέ.

Πάντως ας μου πει κάποιος για τα W και τα V μη κάνω κανά λάθος και κάψω τη λάμπα. Πχ αρκεί να συνδέσω τι λάμπα με ένα μετασχηματιστή που θα δίνει 12V ?

electron
28-08-05, 17:17
Οι απαιτήσεις τις λάμπας ειναι 12βολτ με κατανάλωση 300mA ή 0.3A,επομένως ένας αντάπτορας 12βολτ στα 0,5Α ειναι ικανός να τροφοδοτήσει την λάμπα σου.

oldholborn
28-08-05, 22:26
με εναν μετασχηματιστη δεν γινεται αυτο?

Woof
29-08-05, 00:06
Δηλαδή electron αν ζητήσω στο ηλεκτρολογίο, όπως είπες "ένα αντάπτορα 12βολτ στα 0,5Α", θα μου δώσουν αυτό που ζητάω; Ο αντάπτορας πως λειτουργεί ακριβώς; Συνδέεται στο ρεύμα ή πρέπει να το κάνω εγώ αυτό; Πες μου τα λίγο αναλυτικά παρακαλώ, γιατί δεν σκαμπάζω και πολλά από ηλεκτρολογικά.

gRooV
29-08-05, 00:14
Θα ζητήσεις ένα τροφοδοτικό 12V/0.5A. Είναι τύπου pack σαν τους φορτιστές των κινητών. Δεν ξέρω αν η λάμπα έχει κάποιο βίσμα για την τροφοδοσία της ή συνδέεται απευθείας με καλώδια. Να σιγουρευτείς για την πολικότητα. Πήγαινε στο μαγαζί με τα ηλεκτρονικά μαζί με την λάμπα να σου δώσει οδηγίες για την σύνδεση και την πολικότητα.

ok1gr
29-08-05, 01:31
Επιδεί
είμαι λίγο άσχετος, ας μου πει κάποιος τι ακριβώς είναι τα Watt τι τα
Volt και πως σχετίζονται μεταξύ τους.

Έχω μια λάμπα cold cathode(από
αυτές που βάζουμε μέσα στον υπολογιστή για εφέ) και ξέρω ότι τραβά από
το τροφοδοτικό 12W. Εγώ αυτή τη λάμπα θέλω να τη βγάλω από τον
υπολογιστή και να την συνδέσω με εξωτερική πηγή ρεύματος(πχ την πρίζα).
Πως θά ξέρω πόσο ρεύμα χρειάζεται για να ανάψει; Και με τα Watt τι
παίζει; Ας μου πει κάποιος παρακαλώ
Λοιπών μερικά από τις βασικές μονάδες είναι τα αμπέρ(Α), τα volt(V),
και τα ohm(Ω) (Το τελευταίο δεν μας ενδιαφέρει τώρα!)
Αμπέρ=ρεύμα=Ι
Volt=διαφορά δυναμικού
watt=ισχύ=P
Δλδ τα βασικά είναι τα βόλτ και τα αμπερ. (Ας μην μπλέξουμε με coulomb
και ηλεκτρόνια)
Καταρχήν το ηλεκτρικό ρεύμα χωρίζεται ΚΥΡΙΩΣ σε εναλασσόμενο και συνεχές (ac/dc
αντίστοιχα)
Η συσκευή που έχεις εσύ (λαμπα cold cathode) δουλεύει με συνεχές. (Αυτό το ξέρω γιατί ξέρω ότι το τροφoδoτικό του pc βγάζει συνεχές ρεύμα.)

Από τα χαρακτηριστηκά της λάμπας έχουμε:΅

# Voltage Rating: 12V.
# Input Current: 300 MA. (δηλαδί 0.3Α τα mA είναι υποδιέρεση των Α. Είναι σαν να λέμε χιλιοστό για το μέτρο.) Λέω 0.3Α γιατί όλα πρέπει να είναι στις βασικές μονάδες.
# Input Power: 3.60W.

Τώρα κοίτα τον τύπο που λέει πώς μπλέκονται τα watt με τα volt και τα Amper.

P=V*I
δλδ ισχύ=ρεύμα*διαφορά δυναμικού
και με τις μονάδες
W=V*A
watt=volt*Amper

Για την περίπτωσή σου έστώ ότι δεν ξες τα Αμπερ και θες να τα βρείς ξέροντας μόνο τα watt και τα βολτ. Τότε αντικαθιστούμε στον παραπάνω τύπο και έχουμε

W=V*A <=>
3.6=12*Α (Α τα αμπέρ που ψάχνεις)
Λύνοντας ώς προς Α έχουμε:
Α=3.6/12 (διαιρούμε όλα τα μέρη της εξίσωσης με το 12 για να μείνει σκέτο Α)
Έτσι προκύπτει 3.6/12=0.3Αμπέρ

Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βρείς και τα υπόλοιπα αν γνωρίζεις 2 τιμές και δεν ξές την άλλη.
Αυτά πληροφοριακά γιατί ζήτησες να μάθεις την σχέση watt και volt.
Ελπίζω να μην σε ζάλισα με τα μαθηματικά. Αν δεν κατάλαβες κάτι εδώ είμαστε.

Άρα για να δουλέψεις αυτη την λάμπα μόνη της θέλεις ένα τροφοδοτικό 12V/0.3A (καλύτερα 0.5Α για να μην ζεσταίνεται πολύ όπως λέει και ο φίλτατος electron)

Υπάρχουν πολλές λύσεις:
οι απλούστερες είναι:
1) Αν παρεις έναν μετασχηματιστή όπως λέει ο arionas. Η λειτουργία του μετασχηματιστή βασίζεται στο επαγωγικό φαινόμενο, δλδ αφού οι μπρίζες των σπιτιών βγάζουν εναλλασόμενο Ac (βλέπε επάνω) (μόνο με αυτό δουλεύει ο μετασχηματιστής θα έχεις πάλι εναλλασόμενο. Δλδ ο μετασχηματιστής (12V στην περίπτωση μας πέρνει τα 220V του δικτύου και τα κάνει 12. Εσύ όμως χρειάζεσαι συνεχές ρεύμα και αφού όπως είπες δεν γνωρίζεις αρκετά από ηλεκτρονικά, δεν θα καταφέρεις να τον κάνεις επομένος το αποκλείουμε. (Αν πάλι θες να δοκιμάσεις πέσ'μας για να σε πούμε πώς θα γίνει)
2) Αυτό που θα ήtαν πιό έυκολο και απλό να κάνεις όπως λέει και groov είναι να παρείς ένα pack 12V 0.5A (ζήτα το έτσι) ΑΛΛΑ να ΤΟΝΙΣΕΙΣ στον υπάλληλο: ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟ. Αν δεν είναι υπάρχει κίνδυνος να καεί η λάμπα γιατί στην πραγματικότητα ένα ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟ τροφοδοτικό που λέει 12V είναι γύρο στα 16V (Τον λόγο που συμβαίνει αυτό θα τον μάθεις αργότερα)

Αυτά τα ολίγα, ότι δεν κατάλαβες μας λές :)

oldholborn
29-08-05, 01:51
<ok1gr> ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟ. Αν δεν είναι υπάρχει κίνδυνος να καεί η λάμπα γιατί στην πραγματικότητα ένα ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟ τροφοδοτικό που λέει 12V είναι γύρο στα 16V

πραγματι αυτο το παρατηρησα και εγω.σε εναν τετοιο μετασχηματιστη(προφανος μη σταθεροποιημενο). ελεγε πως βγαζει 9 V dc το μετρουσα και μου εβγαζε καπου στα 13-14V αναλογα

ok1gr
29-08-05, 02:06
Είναι πολύ φυσικό, ο τύπος είναι vdc=vac*1.41 γιατί δεν υπάρχουν επιστροφές.
Δλδ αν μετρήσεις το εναλλασόμενο ρεύμα πρίν την ενόρθωση, στο δευτερεύον του μετασχηματιστή, θα μετρήσεις 9V. Μετά την ανόρθωση όμως έχουμε 9*1.41=12.7 από αυτό αφαιρούμε την πρώση τάσης στην δίοδο και μένουν 12V ΚΑι κάτι. Αυτά χωρίς φορτίο. Αν έχουμε φορτίο και αν θυμάμαι καλά πολλαπλασιάζουμε με το 1.31 αντί το 1.41 και αφαιρούμε περίπου 0.3? (δεν είμαι σίγουρος, εξαρτάται και από τη δίοδο που χρησιμοποιούμε) που είναι η πτώση τάσης στη δίοδο!

gsmaster
29-08-05, 02:13
Υπάρχουν και ρυθμιζόμενα ΠΑΚακια τα οποία αν τυχόν δεν είναι σταθεροποιημένα, μπορείς πχ να το βάλεις στην θέση των 9 V για να σου δώσει 12-13 Volt Αν έχεις πολύμετρο το μετράς. Επίσης με το ρυθμιζόμενο, αν του δώσει λιγότερη τάση πχ 6V μπορεί να μειώσεις και την φωτεινότητα της λάμπας, έχω διαβάσει ότι γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις λάμπες.

ok1gr
29-08-05, 02:21
Υπάρχουν και ρυθμιζόμενα ΠΑΚακια τα οποία αν τυχόν δεν είναι σταθεροποιημένα, μπορείς πχ να το βάλεις στην θέση των 9 V για να σου δώσει 12-13 Volt Αν έχεις πολύμετρο το μετράς. Επίσης με το ρυθμιζόμενο, αν του δώσει λιγότερη τάση πχ 6V μπορεί να μειώσεις και την φωτεινότητα της λάμπας, έχω διαβάσει ότι γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις λάμπες.

Μπορεί να κατάλαβα λάθος, αλλά νομίζω ότι το παιδί δεν έχει πολύμετρο! :roll:

Woof
29-08-05, 10:57
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις(και για την ταχύτητα). Σίγουρα τώρα θα βγάλω άκρη. Και με τα μαθηματικά καλά τα πήγα, και κατάλαβα αρκετά τη θεωρία.
Α, και πολύμετρο βρήκα για περίπτωση που χρειαστεί(δεν έχω εγώ, αλλά βρήκα άκρη από άλλον).