PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις αρχάριου. (συναρμολόγηση κιτ)



Panos
30-08-05, 17:31
Αφορμή για το topic είναι ένας ηχοδιακόπτης της smart kit (o 1047), ο οποίος ανάβει κανονικά αλλά δε σβήνει παραμόνο αν τον κρατάω από κάτω στα χέρια μου (και προφανώς "συμμετέχω" και εγώ στο κύκλωμα βραχυκυκλώνοντας κάτι).

Στην προσπάθειά μου να το διορθώσω θέλω να ρωτήσω λοιπόν τα εξής:

1) Πως θα καταλάβω ποιός πόλος είναι ποιός στους πυκνωτές (αυτούς που μοιάζουν σαν "βαρελάκια")? Έχουν στην μια πλευρά μια γραμμή σαν τοξάκι, κάπως έτσι: ==> , αλλά είναι ο θετικός ή ο αρνητικός πόλος? (100μF, 25V είναι αυτοί για τους οποίους μιλάω).

2) Αυτά που μοιάζουν με "φακές" τι ακριβώς είναι? Πυκνωτές? Έχουν και αυτά πολικότητα?

3) Εκείνα τα μακρόστενα με τα χρώματα είναι αντιστάτες, σωστά? Τα βάζω όπως να' ναι?

4) Καμία συμβουλή/οδηγό για κόλλημα? Το κολλητήρι που έχω είναι ένα της πλάκας 40W (δε βρήκα ποιό μικρό) των 3 ευρώ (το αγόρασα γιατί με ένα παλιό πιστόλι των 100W φοβήθηκα ότι θα τα έκαιγα όλα), και το πρόβλημα είναι ότι η κόλληση δε θέλει να αποχωριστεί τη μύτη του κολλητηριού με αποτέλεσμα να βάζω περισσότερη κόλληση για να στάξει και οι κολλήσεις να γίνονται μεγάλες και στρογγυλές

fireball
30-08-05, 17:55
1) Πρέπει ναι είναι το -.
2) Πυκνωτές κεραμικοί ειναι και δεν έχουν πολικότητα αλλά έχουν διαφορετικές τιμές.
3) Τις αντιστάσεις βλέπεις απο τις οδηγίες του κιτ ποιά χρώματα αντιστοιχούν στην αντίσταση που χρειάζεται και τις βάζεις στα κατάλληλα σημεία και οχι όπου να 'ναι!
4) Όταν θες να κολλήσεις ένα σημείο θα ακουμπάς την μύτη και ταυτόχρονο θα βάζεις καλάι. Αν πάει πολύ καλάι πάνω στην μύτη καθάρισέ το με ένα σφουγγαράκι.

Panos
30-08-05, 21:26
Ευχαριστώ για την απάντηση Fireball.
Λέγοντας όπως να' ναι εννοώ ότι δεν πρέπει να έχουν πολικότητα.

oldholborn
30-08-05, 21:53
1) Πως θα καταλάβω ποιός πόλος είναι ποιός στους πυκνωτές (αυτούς που μοιάζουν σαν "βαρελάκια")? Έχουν στην μια πλευρά μια γραμμή σαν τοξάκι, κάπως έτσι: ==> , αλλά είναι ο θετικός ή ο αρνητικός πόλος? (100μF, 25V είναι αυτοί για τους οποίους μιλάω).


επανω ο ιδιος ο πυκνωτης εχει η ενα + η ενα -


3) Εκείνα τα μακρόστενα με τα χρώματα είναι αντιστάτες, σωστά? Τα βάζω όπως να' ναι?


αυτα τα πραγματακια ειναι οι αντιστασεις. τα χρωματα μας πληροφορουν για τα ποσα Ω(ωμ) ειναι η αντισταση
1000Ω = 1κΩ (νομιζω)
και 1.000.000 Ω = 1μεγκωμ

τα χρωματα ειναι με σειρα
μαυρο 0
καφε 1
κοκκινο 2
πορτοκαλι 3
κιτρινο 4
πρασινο 5
μπλε 6
μοβ 7
γκρι 8
ασπρο 9

χρυσο x0.1
ασημι x0.01

αν η πρωτη γραμη ειναι καφε,η δευτερη πορτοκαλι και η τριτη παλι πορτοκαλι,η αντισταση μας θα ειναι


1η καφε (1) , 2η πορτοκαλι(3) , 3η πορτοκαλι(3)


η 3η μας δειχνει ποσα μηδεν θα υπαρχουν.αρα ειναι 13 και 3 μηδενικα = 13.000Ω. αρα 13κιλο

καταλαβες? :roll:


4)4) Καμία συμβουλή/οδηγό για κόλλημα? Το κολλητήρι που έχω είναι ένα της πλάκας 40W (δε βρήκα ποιό μικρό) των 3 ευρώ (το αγόρασα γιατί με ένα παλιό πιστόλι των 100W φοβήθηκα ότι θα τα έκαιγα όλα), και το πρόβλημα είναι ότι η κόλληση δε θέλει να αποχωριστεί τη μύτη του κολλητηριού με αποτέλεσμα να βάζω περισσότερη κόλληση για να στάξει και οι κολλήσεις να γίνονται μεγάλες και στρογγυλές

λοιπον,αυτο το σημειο θελει αρκετη προσοχη. καταρχην οι επιφανειες σου πρεπει να ειναι καθαρες,να μην ειναι σκουριασμενες,με σκονες,κτλ.
αυφου εχει ζεσταθει το κολλητιρι,το ακουμπας στην επιφανεια που θες να κολλησεις για να θερμανθει. αυφου θερμανθει αρκετα,ακουμπας την κολληση καθετα στην επιφανεια(και οχι στην μυτη του κολλητηριου! [-X ) που θες να κολλησεις.
αυτα βασικα. α και μετα την κολληση κρατασ σταθερα τις επιφανειες μεχρι να κολλησουν καλα. φυσα και λιγο :wink:

ελπιζω να βοηθησα :-s

gsmaster
31-08-05, 00:04
Εδώ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/theory.php , μεταξύ άλλων θα βρείτε και τον κώδικα των αντιστάσεων

oldholborn
31-08-05, 00:55
βασικα την ανοχη δεν νομιζω να την χρειαστει.γι αυτο καλυτερα να μην μπερδευτει

Panos
01-09-05, 21:10
οκ παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αν ariona ζεστάνω την περιοχή που θέλω να κολλήσω τόσο ώστε να λιώσει η κόλληση, δεν υπάρχει φόβος να καεί το εξάρτημα που προσπαθώ να κολλήσω πάνω στην πλακέτα?

oldholborn
02-09-05, 01:35
οκ παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αν ariona ζεστάνω την περιοχή που θέλω να κολλήσω τόσο ώστε να λιώσει η κόλληση, δεν υπάρχει φόβος να καεί το εξάρτημα που προσπαθώ να κολλήσω πάνω στην πλακέτα?

ενταξει δεν λεμε να θες να κολλησεις πλαστικο.. εκει φυσικα και θα λιωσει :wink:
αλλα αν πχ θες να κολλησεις μια αντισταση στην πλακετα,δεν θα εχεις προβλημα.

αν τωρα θες να κολλησεις ενα καλωδιακη με ενα αλλο εξαρτημα, βαλε πρωτα και στις δυο επιφανειες κολληση,και μετα κολλα τα μεταξυ τους :wink:

oldholborn
02-09-05, 01:38
σχετικα με το καλωδιο που υποθετουμε πως θες να καλλησεις

σε καμια περιπτωση οταν του βαζεις την κολληση,δεν θα απομακρινεις το κολλητηρι,γιατι αμεσως θα κρυωσει το συρμα και δεν θα κολλησει. μολις δεις πως εχει λιωσει η κολληση στο συρμα τοτε απομακρινε το κολλητηρι απο αυτο