PDA

Επιστροφή στο Forum : Linear για CB λαμπάτο... (EL504: 20W, 829B: 80W)...



Γιώργος Ανώνυμος
31-08-05, 17:13
Κύριοι λαμπατοκατσαβιδάκιδες,

τα φόντα σας παρακαλώ για ένα παλιό σχέδιο του POP22W από την εποχή που πήγαινα στο λύκειο και άκουγα CC Catch και Scorpions στη αιχμή της καρριέρας του...

Ερώτηση 1: το σχέδιο της παντόφλας με την 504 δεν περιλαμβάνει κάποιο ομοαξωνικό ή άλλο ρελλαί και αναρωτιέμαι πως γίνεται η μεταγωγή από την εκπομπή στην λήψη μόνο από το press του μικροφώνου του CB? Ερχεται η λήψη της κεραίας του CB μέσα από τα πηνία εξόδου και άνοδο της 504? Ενα ρελλαί θα έκανε bypass όλο το κύκλωμα της λάμπας-ενισχυτού.

Ερώτηση 2: πως αποκόπτεται η λάμπα από την κατάσταση εκπομπής με το πάτημα του press μικροφώνου του CB. Εγώ θα περίμενα ότι στο οδηγό πλέγμα της θα κατέληγε αρνητική τάση (π.χ. -80V) καί όχι να είναι μέσω αντιστάσης γειωμένο, ώστε όταν σταματά η οδήγηση RF από το CB αυτή να σταματά λειτουργία παρά την τροφοδότηση ανόδου. Δεν ξέρω και αν αυτό που λέω είναι σωστό ή απαιτείται ρελλαί τάσης για αποκοπή της ανόδου από την τροφοδοσία υψηλής.

Κανένα σχέδιο για linear CB λαμπάτο εκτιμάται δεόντως ιδιαίτερα αν είναι λιτής κατασκευής.... Θα γουστάρηζα πολύ π.χ. 5 EL509 ή 6 807 παραλληλισμένες με 930V στην κεφάλα απο 3πλασιασμό τάσης δικτύου χωρίς πολλά πολλά...

Χαιρετισμούς,

Γιώργος (Τί και αν βγήκαν το MOSFET ισχύος... Κολλημένος με τις λάμπες!!!)

31-08-05, 18:44
Κύριοι λαμπατοκατσαβιδάκιδες,

τα φόντα σας παρακαλώ για ένα παλιό σχέδιο του POP22W από την εποχή που πήγαινα στο λύκειο και άκουγα CC Catch και Scorpions στη αιχμή της καρριέρας του...

Ερώτηση 1: το σχέδιο της παντόφλας με την 504 δεν περιλαμβάνει κάποιο ομοαξωνικό ή άλλο ρελλαί και αναρωτιέμαι πως γίνεται η μεταγωγή από την εκπομπή στην λήψη μόνο από το press του μικροφώνου του CB? Ερχεται η λήψη της κεραίας του CB μέσα από τα πηνία εξόδου και άνοδο της 504? Ενα ρελλαί θα έκανε bypass όλο το κύκλωμα της λάμπας-ενισχυτού.

Ερώτηση 2: πως αποκόπτεται η λάμπα από την κατάσταση εκπομπής με το πάτημα του press μικροφώνου του CB. Εγώ θα περίμενα ότι στο οδηγό πλέγμα της θα κατέληγε αρνητική τάση (π.χ. -80V) καί όχι να είναι μέσω αντιστάσης γειωμένο, ώστε όταν σταματά η οδήγηση RF από το CB αυτή να σταματά λειτουργία παρά την τροφοδότηση ανόδου. Δεν ξέρω και αν αυτό που λέω είναι σωστό ή απαιτείται ρελλαί τάσης για αποκοπή της ανόδου από την τροφοδοσία υψηλής.

Κανένα σχέδιο για linear CB λαμπάτο εκτιμάται δεόντως ιδιαίτερα αν είναι λιτής κατασκευής.... Θα γουστάρηζα πολύ π.χ. 5 EL509 ή 6 807 παραλληλισμένες με 930V στην κεφάλα απο 3πλασιασμό τάσης δικτύου χωρίς πολλά πολλά...

Χαιρετισμούς,

Γιώργος (Τί και αν βγήκαν το MOSFET ισχύος... Κολλημένος με τις λάμπες!!!)
Γιωργο τι μας θυμιζεις τωρα... Αυτο το σχεδιο το θυμαμαι... το ειχε δημοσιευσει και στον "ερασιτεχνη" το 80 μου φαινεται (2-3 τευχος). Οντως δεν ειχε ρελε μεταγωγης Rx-Tx εισοδου εξοδου. Αλλα αυτο μπαινει πανευκολα... Οσο για το θεμα με την αυτοπολωση δεν εχει προβλημα! Οταν δεν εχει οδηγηση στην εισοδο δεν τραβαει ρευμα Ανοδου...

ok1gr
01-09-05, 00:13
ΜΗΠΩΣ μπορείτε να ανεβάσετε το σχέδιο να το δούμε και εμείς οι μικρότεροι που (για την 504), δυστηχός αυτό το περιοδικό κυκλοφορούσε 20-25 χρόνια πριν γενηθώ!

radioamateur
01-09-05, 13:38
Με την ευκαιρια θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πόσα "ακριβώς" ήταν τα τεύχη του περιοδικού ο "Ερασιτέχνης".Ήταν πραγματικά απ'όσο γνωρίζω ένα σημαντικό βοήθημα για τους νέους ερασιτέχνες της εποχής εκείνης!

Ευχαριστώ!!!

02-09-05, 16:26
Με την ευκαιρια θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πόσα "ακριβώς" ήταν τα τεύχη του περιοδικού ο "Ερασιτέχνης".Ήταν πραγματικά απ'όσο γνωρίζω ένα σημαντικό βοήθημα για τους νέους ερασιτέχνες της εποχής εκείνης!

Ευχαριστώ!!!
Αν δεν με απατα η μνημη μου το περιοδικο του Ποπυ βγηκε για κατι λιγοτερο απο 2.5 χρονια. Με κανα δυο "διπλα τευχη" εχεις την απαντηση.

Γιώργος Ανώνυμος
05-09-05, 10:42
Θερμή παράκληση σε όλους τους ερασιτετέχνες εκείνης της εποχής και σε κάποιους 'υποψιασμένους' του σήμερα: Αν έχετε παλιά τεύχη, σχέδια κλπ και διαθέτετε κανένα scanner ή ψηφιακή φωτ. μηχανή, περνάτε κανένα σχέδιο να οργανωθούμε κάπως. Επίσης οτιδήποτε θεωρείτε χρήσιμο και έχετε βρει στο Web, πχ. από καιρό ψάχνω σχέδιο linear για CB με 4 λάμπες 813.

Χαιρετισμούς/Γιώργος

ΥΓ. Μήνυμα προς Webmaster: το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος επισυναπτόμενων αρχείων είναι πολύ μικρό και άρα περιοριστικό. Μπορεί να βελτιωθεί αυτό στο μέλλον???

Ευχαριστώ