PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση (Αυτοματισμός θερμοκρασίας για ραδιοφ. σταθμούς)



Dj_NIkos
04-09-05, 19:12
Καλησπέρα φίλοι θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που εδώ και μέρες με έχει κάνει να αναρωτιέμαι. Για μερικούς βέβαια ίσως φανεί ηλίθια ερώτηση απλά εγώ επειδή έχω μάθει για ότι δεν ξέρω να ρωτάω και επειδή κανείς δεν είναι τέλειος θα ρωτήσω. Καθημερινά ακούω σε μερικά μεγάλα ραδιόφωνα να ακούγεται με την μορφή spot η θερμοκρασία στην πόλη. Υπάρχει κάποιος αλγόριθμος η κάποιο πρόγραμμα αυτοματισμού που σου δίνει αυτή την δυνατοτητα?? διαφοροι συνάδελφοι μου λένε ότι απλά βάζει τα spot στο περίπου. Αν ξέρετε κάτι βοηθηστεμε να λύσω αυτό τον γρίφο..

gsmaster
04-09-05, 20:04
Έχουν ηχαγραφήσει την φωνή του εκφωνητή για όλες τις θερμοκρασίες σε υπολογιστή, και με κάποιον εξωτερικό αισθητήρα μετράνε την θερμοκρασία. Όταν έρθει η ώρα να εκφωνηθεί η θερμοκρασία, μετριέται η θερμοκρασία και ο υπολογιστής παίζει το κατάληλο αρχείο, με την φωνή του εκφωνητή.

Υπάρχει κάτι παρόμοιο με DVD που κέρδισε μάλιστα και βραβείο πρωτοτυπίας.
http://www.riccibitti.com/dvd_therm/dvd_therm.htm

Dj_NIkos
05-09-05, 13:15
Ευχαριστώ φίλε θα το ψάξω αλλά πως γίνετε να σταματάει το πρόγραμμα αυτοματισμού και να παίζει το spot?? Λογικά πρέπει να έχει και αυτό κάποια τέτοια επιλογή. Όλη αυτή η ιστορία μου θυμίζει αλγόριθμο συνδεδεμένο με καμία βάση δεδομένων που αναλόγως την θερμοκρασία που έχει παίζει και το spot. Περιμένω και άλλες απόψεις. Ευχαριστώ gsmaster.

gsmaster
05-09-05, 18:18
Μπορείς να κάνεις το εξής. Βάζεις το πρόγραμμα αυτοματισμού να παίζει πχ κάθε μια ώρα, ένα συγκεκριμένο αρχείο, με όνομα ας πούμε temperature.mp3 το οποίο θα είναι πάντα στον ίδιο φάκελο. Το πρόγραμμα που μετράει τη θερμοκρασία, κάθε φορά που αλλάζει η θερμοκρασία, αλλάζει το αρχείο temperature.mp3 με το αρχείο της θερμοκρασίας που μέτρησε, και το μετονομάζει πάλι σε temperature.mp3.

Έτσι το πρόγραμμα αυτοματισμού θα νομίζει ότι παίζει πάντα το ίδιο αρχείο.

Dj_NIkos
06-09-05, 14:23
Όπως το λες φίλε καλό μου ακούγεται αλλά σαν υλοποίηση λίγο δύσκολο το βρίσκω. Θα κοιτάξω πρώτα από όλα να βρω αυτό τον αισθητήρα της θερμοκρασίας και μετά θα δω τα υπόλοιπα αν βρεις κάτι πες μου το να ξέρω. Ευχαριστώ για την βοήθεια!!