PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια Χριστιανοι!!! (προγραμματισμός PIC16C745)



tsikis
06-09-05, 15:35
Θελω να φτιαξω ενα κυκλωμα το οποιο χρησιμοποιει το 16c745.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω προγραμματισει ποτε οποιονδηποτε μικροελεγκτη και δεν εχω καμια απολυτως εμπειρια...Στο .zip αρχειο ειναι ολα μου τα ...υπαρχοντα;Ξερετε καποιον στην Αθηνα που να προγραμματιζει συγκεκριμενο μικροελεγκτη;Αν του δωσω το .h αρχειο και το hex file θα καταλαβει;(Το μονο που γνωριζω ειναι οτι το .h ειναι header file)Το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη... :roll:

gsmaster
06-09-05, 16:00
Αρχικά πρέπει να βρείς τον συγκεκριμένο μικροελεκτή. Στο μικροελεκτή θα πρέπει μέσω κάποιου προγραμματιστή να "φορτώσεις" το αρχείο .hex
Το .h αρχείο δεν χρειάζεται.

Αν έχεις όρεξη μπορείς να κατασκευάσεις μόνος σου έναν προγραμματιστή (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=23)

Το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα "μικροελεκτές" (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=37) όπου θα βρείς και παρόμοια θέματα.

tsikis
06-09-05, 17:59
Οταν φορτωνω το .hex στο picall (ετσι δε λεγεται το προγραμμα?) μου βγαζει το μηνυμα WARNING:Configuration word is not included with the .hex file.Με προτρεπει να διαβασω το help αλλα δε βγαζω ακρη.Μηπως πρεπει με καποιον τροπο να φορτωσω και το .h file?Επισης εχω τη version για windows 0.10c.Αυτη κανει και για σειριακο προγραμματιστη?Ρωταω γιατι δε μου εχει πουθενα για ρυθμιση της com

gsmaster
06-09-05, 23:07
Όχι το PicAll δουλεύει μόνο μεσω της παράλληλης. Έχεις φτιάξει κάποιο προγραμματιστή? Να ξέρεις ότι οι τύπου JDM που δουλεύεουν με την σειριακή, δεν δουλεύουν πάντα σε όλους τους υπολογιστές.

Το μήνυμα που σου βγάζει το Picall είναι γιατί δεν είναι ρυθμισμένα τα fuses του μΕ στο αρχείο hex. Για να τα ρυθμίσεις χειροκίνητα, Πατάς το Config (κάτω δεξιά ή F3) Θα πρέπει να ξέρεις βέβαια αν χρειάζεται το Watchdog timer ενεργό ή όχι. Για τον ταλαντωτή το ρυθμίζεις στο ΗS, αφού έχεις κρύσταλλο στα 6 MHz

tsikis
07-09-05, 12:09
Δυστυχως δεν εχω ξαναφτιαξει προγραμματιστη και οι γνωσεις μου σε μικροελεγκτες ειναι μηδαμινες...Εχω ασχοληθει λιγο μονο με basic stamp της parallax και τιποτε αλλο.Πες μου ομως κατι:Απο το αρχειο .zip θα μπορουσες να προγραμματισεις τον μικροελεγκτη και να φτιαξεις το κυκλωμα;Ρωταω γιατι τα αρχεια στο zip ειναι η μονη πληροφορια που εχω για την κατασκευη.Το κυκλωμα χρειαζεται ωστε να μπορεσω να συνδεσω τηλεκατευθυνση με usb ωστε να μπορεσω να τη χρησιμοποιησω σαν joystick για εξομοιωτη τηλεκατευθυνομενου...Αν νομιζεις οτι οι πληροφορια στο zip ειναι ελλειπης πες μου ωστε να μη προσπαθω αδικα και να τρωω και το χρονο σου.Αυτα.

gsmaster
07-09-05, 17:39
Άν έχεις το πρόγραμμα του εξομοιωτή και ξέρεις ότι υποστηρίζει την κατασκευή, τότε ναί το .zip αρχείο αρκεί για την κατασκευή, αρκεί να ξέρεις αν το πρόγραμμα χρησιμοποιεί το watchdog timer. Αν δεν το ξέρεις, μπορείς να προγραμματίσεις 2 Pic το ένα με το watchdog κλείστο και ένα με το watchdog ενεργό, και να δοκιμάσεις ποιο δουλεύει.

Το βασικό είναι βρείς τον συγκερκιμένο μικροελεκτή, γιατί είναι σχετικά καινούριος και δεν ξέρω αν θα το βρείς. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο είναι otp (one time programmable) δηλαδή το γράφεις μόνο μια φορά και δεν μπορείς να το σβήσεις και να το ξαναγράψεις.