PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοσίφωνας



Ashtaroth
09-09-05, 15:37
Μια χαζη λιγο ερωτηση

ειναι επικίνδυνο να κανεις μπάνιο και να εχεις τον θερμοσίφωνα ανοιχτο;

αν ναι γιατί;

gsmaster
09-09-05, 15:53
Και εγώ έχω την ίδια απορία.
-Έστω ότι υπάρχει διαρροή και πάει νερό στα καλώδια, εφόσον όμως το νερό όλο και κάποια γείωση θα ακουμπάει, δεν θα πέφτει η ασφάλεια?
και έστω ότι δεν πέφτει η ασφάλεια, εφόσον το νερό είναι καλός αγωγός, και οι σωλήνες ειναι μεταλλικοί, άρα καλόι αγωγοί και αυτοί, σε περίπτωση που υπάρξει διαρροή, θα πρέπει μόλις ακουμπήσεις την βρύση να σε χτυπήσει το ρεύμα. Άρα αν ισχύει αυτό θα πρέπει την ώρα που είναι ανοιχτος ο θερμοσίφωνας να μήν ακουμπάμε καμια βρύση...

-Η άλλη περίπτωση είναι ότι εφόσον κάνεις μπάνιο, δεν χρειάζεται εκείνη την ώρα να ζεστάνεις νερό για μετά αφού δεν θα το χρειάστείς... επομένως τζάμπα θα καίες ρεύμα.

Οι θερμοσίφωνες βέβαια είναι φτιαγμένοι για να είναι μονίμως ανοικτοί για να υπάρχει πάντα ζεστό νερό, αλλά θα καίνε άσκοπα ρεύμα, γι αυτό και τους κλείνουμε. Οπότε πιστεύω ότι σε κανονικές συνθήκες δεν υπάρχει πρόβλημα.


ΥΓ, πάω να κλείσω τον θερμοσίφωνα για να κάνω μπάνιο... ;)

clown
09-09-05, 16:52
κατα την ταπεινη μου γνωμη πιστευω οτι αν γινει βραχυκυκλωμα στον θερμοσιφωνα μεσω του νερου θα παθεις ηλεκτροπληξια!αν ομως ο πινακας διανομης ρευματος ειναι baler τοτε αυτοματα θα πεσει η κεντρικη ασφαλεια!αρα γιατι να μην ειναι συνεχεια ανοιχτος???για οικονομια ρευματος???

moutoulos
09-09-05, 18:27
Αν έχει γείωση (που έχει), θα πέσει η ασφάλεια, στον πίνακα.
Το ξέρω γιατί μου συνέβει...

PM
09-09-05, 22:32
Αρκετές παλιές πολυκατοικίες δεν έχουν γείωση αφού τότε δεν ήταν υποχρεωτική. Αλλά ακόμα και με γείωση με δεδομένο το υπέδαφος της Ελλάδας (και τα διαβρωμένα ηλεκτρόδια) η τιμή της αντίστασης υπερβαίνει το ιδανικό. Επίσης έχω δει αρκετούς να ¨επισκευάζουν¨ τις τηκτές ασφάλειες του πίνακα με λίγο αλουμινόχαρτο για οικονομία. Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα μπάνιο με ανοιχτό θερμοσίφωνα σε διαμέρισμα με παλιό πίνακα χωρίς ρελέ διαρροής. Αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι λίγα mA είναι αρκετά για να επέλθει το μοιραίο δεν αξίζει να το ρισκάρουμε...

billos1989
09-09-05, 22:45
μιας και μιλατε για θερμοσιφωνες να θεσω και εγω ενα ερωτημα!στο χωριο μου η γιαγια μου εχουν εναν θερμοσιφωνα λιγο παλιο,εχει πανω ενα δεικτη θερμοκρασιας απο 1(κρυο) εως 4(καυτο).μολις τον ανοιγω και περναει το 2 ριχνει ασφαλεια.το εχουμε αφησει ετσι γιατι και δεν τον πολυχρησιμοποιουνε αλλα και στο 1,5 το νερο ειναι αρκετα ζεστο και φτανει για να κανει 1 ατομο μπανιο.ξερετε γιατι ριχνει ασφαλεια???

nikoskourtis
09-09-05, 23:26
Οταν εχεις ανοικτο θερμοσιφωνα υπο κανονικες συνθηκες ο αντιστατης εχει μονωση συνεπως καμια ηλεκτρικη επαφη με το νερο. Αν απο σφαλμα καταστραφει καπου η μονωση και περασει νερο στο ηλεκτρικο κυλωμα θα εχουμε καταρχην ενα βραχυκυκλωμα αφου μεσω του νερου το ρευμα θα παει στο σασι του θερμοσιφωνα που ειναι γειωμενο με το καλωδιο της γειωσης και επειδη γειωση σημαινει ουδετερος θα εχουμε βραχυκυκλωμα και πεσιμο της αυτοματης ασφαλειας. Εστω οτι το καλωδιο της γειωσης ειναι κατεστραμενο απο αγνωστη αιτια. Τοτε παλι θα πεσει η ασφαλεια αφου οι σωληνες συνηθως στα σπιτια ειναι μεταλικοι και γειωμενοι με μικρη αντισταση γειωσης. Αν ενα σπιτι εχει πλαστικους σωληνες υψηλης πιεσης (το βλεπω αδυνατον να εχει γινει καπου) τοτε δεν ειναι γειωμενοι. Αν ολα πανε στραβα μεχρι εδω τοτε σιγουρα θα πεσει το ρελε προστασιας το οποιο αντιλαμβανεται διαρροη προς γη πανω απο 30mA.
Βεβαια ειναι πολυ δυσκολο να εχουμε επαφη της φασης με το νερο κι οχι του ουδετερου. Αν ο ουδετερος ειναι ενταξει (αν δεν ειναι ενταξει δε θα δουλευει ο θερμοσιφωνας) τοτε θα εχουμε ταυτοχρονη επαφη και της φασης και του ουδετερου με το νερο οποτε πεφτει η ασφαλεια.
Αυτα για τα σπιτια με αυτοματες ασφαλειες. Για καποιο σπιτι με τηκωμενες ασφαλειες καλα θα ειναι να κατεβαζουμε το ρευμα του θερμοσιφωνα γιατι δεν ειναι και πολυ αξιοπιστες (καθυστερουν σε σχεση με τις αυτοματες και πολλες φορες μπορει να μη λειτουργησουν και καθολου). Παντως το πιο σημαντικο ειναι η σωστη γειωση. Ειναι το πρωτο που πρεπει να προσεχουμε στην ηλεκτρικη μας εγκατασταση. Οχι μονο για το θερμοσιφωνα αλλα για ολες τις συσκευες με μεταλικα εξωτερικα κομματια (πλυντηριο, σιδερο, ψυγειο κτλ). Πιστευω ειναι πιο ευκολο να παθεις ηλεκτροπληξια με το ψυγειο που δεν εχει γειωση και εχει διαρροη παρα με το θερμοσιφωνα που το νερο θα προδωσει τη βλαβη αμεσως(θα ριξει σχεδον παντα την ασφαλεια).
Επισης πιο πιθανο ειναι να παθεις ηλεκτροπληξια οταν κανεις μπανιο και εξω εχει καταιγιδα (επαγονται μεγαλα φορτια στο δυκτιο και ειδικα αν πεσει κοντα κεραυνος ειναι μεγαλος ο κινδυνος) παρα με ανοικτο θερμοσιφωνα.
Εγω κανω κανονικα μπανιο με ανοικτο το θερμοσιφωνα (πολλες φορες βιαζομαι, τον ανοιγω και μπαινω στο μπανιο). Βεβαια το σπιτι μου εχει αυτοματες ασφαλειες και ρελε προστασιας απο διαρροες.