PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετική με πυκνωτές (capacitors)



SSJ5
11-09-05, 20:38
Τι ακριβώς κάνουν οι πυκνωτές. Έχω διαβάσει αρκετά στο internet αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Θα ήθελα κάποιος να μου πει τι κάνουν, πως λειτουργούν και τις εφαρμογές τους (δλδ γιατί να βάλω έναν πυκνωτή σε ένα κύκλωμα).

Ευχαριστώ

NUKE
11-09-05, 23:39
Οι πυκνωτες αποθηκευουν φορτιο.Αλλα δν μπορεις να καταλαβεις ακριβως τον λογο που υπαρχουν στα κυκλωματα αν δεν εχεις αρκετες γνωσεις.

SSJ5
12-09-05, 12:04
Για πες εσύ και βλέπουμε...

apa02gr
12-09-05, 13:35
Οι πυκνωτές χρησιμοποιούνται σε πληθώρα κυκλωμάτων και για πολλούς και διαφορετικούς λόγους.

Εξήγησε εάν αναφέρεσαι σε κάποιο συγκεκρμένο κύκλωμα για να σου εξηγήσουμε αλλιώς θα πρέπει να γράφουμε ολόκληρα κείμενα...

Περιληπτικά οι χρήσεις τους είναι (αυτές που μου έρχονται άμεσα στο μυαλό)
- bypass capacitors για ολοκληρωμένα
- ως ταλαντωτές RC
- κόβουν την DC συνηστώσα (RF-audio...)
- εξομάλυνση - φιλτράρισμα από AC - DC
- καθυστέρηση για reset σε μCu

NUKE
12-09-05, 13:45
Ουτε εγω εχω τις απαραιτητες γνωσεις.Μονο εμπειρικα μπορω να σκεφτω σε μερικα κυκλωματα που με ενδοαιφερουν τι κανουν.

SSJ5
12-09-05, 16:46
Δεν αναφερόμουν σε κάποιο συγκεκριμένο κυκλωμα. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι θα ήθελα να ξέρω τη χρήση των πυκνωτών στους πομπούς. Πάντως δώστε μου και κάποιο site όπου περιγράφει αναλυτικά τους πυκνωτές.

apa02gr
13-09-05, 15:53
Sorry δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα γύρω από τους πομπούς αλλά υποθέτω πως χρησιμοποιούν κάποιους για το κύκλώμα του ταλαντωτή και σίγουρα κάποιους καλής ποιότητας για φίλτρα (αποκοπής ζώνης ή ζωνοπερατά και φυσικά στην τροφοδοσία).

Σχετικά τώρα με web site σίγουρα θα ξέρουν αυτοί που ασχολούνται με πομπούς. Πιστεύω θα βοηθήσουν.

gsmaster
13-09-05, 16:37
Ψάχνοντας στο google για "capacitor tutorial" βρίσκεις πολλές σελίδες. ενδεικτικά δίνω την πρώτη που βγάζει:

http://www.uoguelph.ca/~antoon/gadgets/caps/caps.html

dkace
13-09-05, 17:40
Παιδιά η συζήτηση είναι λίγο σουρεάλ δεν νομίζετε;
Όταν ρωτάς τι κάνουν οι πυκνωτές είναι σαν να ρωτάς πχ. Γιατί η γή έχει ατμόσφαιρα, γιατί ο ήλιος καίει καί άλλα συναφή.
Καταρχήν πρέπει να πείς πέραν των εμπειρικών γνώσεων που έχεις τι άλλες θεωρητικές γνώσεις έχεις για να μπορέσει να ανοίξει μια συζήτηση. Αν σου πεί κάποιος " Οι πυκνωτές αποθηκεύουν ενέργεια χάρη στην απόσταση των οπλισμών τους και στο διηλεκτρικό που έχουν" και σου δώσει και τον τύπο τι θα καταλάβεις;
Ο apa02gr έδωσε μια μικρή λίστα εφαρμογών των παθητικών ηλεκτρικών στοιχείων που ονομάζονται πυκνωτές σε ηλεκτρονικά κυκλώματα. Πάνω σε αυτή κάνε ερωτήσεις.
Αλλά καλύτερα είναι να διευκρινήσεις αν θές τις απαντήσεις με λόγια ή με μαθηματικά.

Μετά μορούμε να γράφουμε για μέρες...

Δ.

akisbach
14-09-05, 22:54
Για περισσότερες γενικές γώσεις σχετικά με τους πυκνωτές,ψαξε στη Φυσική της Γενικης παιδείας της Β Λυκείου.Έχει θεωρία και τυπολογία,(και ασκήσεις, αν θες ).

good night

SSJ5
15-09-05, 11:22
Μόλις χθες το κοίταξα που πήρα το βιβλίο( πάω 2α λυκείου). Μπορώ να πω ότι έμαθα αρκετά αλλά πάλι δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θα γίνει αν βάλω έναν πυκνοτή σε ένα κύκλωμα.

gsmaster
15-09-05, 14:44
Ενδεικτικά, στα τροφοδοτικά, χρησιμοποιείται για εξομάλυνση. Δες εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/theory_powersupplies.php) ένα παράδειγμα εξομάλυνσης τάσης.

SSJ5
16-09-05, 16:18
Από ότι κατάλαβα ο πυκνωτής κρατάει ρεύμα, το οποίο χρησιμοποιείται αργότερα. Στην περίπτωση της εξομάλυνσης το ρεύμα που έχει ο πυκνωτής χρησιμοποιείται όταν πέφτει η τάση. Πώς γίνεται να πέφτει η τάση σε ένα κύκλωμα που έχει για πηγή πχ. μια μπαταρία 12V

gsmaster
16-09-05, 18:01
Η τάση της μπαταρίας είναι σταθερή όταν δεν τραβάμε καθόλου ρεύμα (χωρίς φορτίο). Όταν υπάρχει φορτίο υπάρχει και κάποια μικρή πτώση τάσης πάνω στην μπαταρία, (λόγω της εσωτερικής αντίστασης της μπαταρίας... μπλα μπλα μπλα) και όταν έχουμε απότομες μεταβολές της τάσης, ο πυκνωτής δίνει κι αυτός την ενέργειά του, και έχουμε μικρότερη πτώση τάσης.

Lykos1986
16-09-05, 23:25
Για την ακρίβεια ο πυκνωτής δεν δίνει ρεύμα!!! Δίνει τάση. Μπορείς να τον πεις ως μια μικρή αποθήκη τάσης. Το στοιχείο που δίνει ρεύμα – αποθηκεύει ρεύμα είναι το πηνίο αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία!!!


Η χρήση των πυκνωτών γίνεται επίσης και για ζεύξη και απόζευξη βαθμίδων, γνωρίζοντας φυσικά ότι ο πυκνωτής στο συνεχές είναι ανοιχτό κύκλωμα ενώ στο εναλλασσόμενο είναι βραχυκύκλωμα. Πάντα στην θεωρία φυσικά γιατί αν μπλέξεις με την πραγματικότητα…