PDA

Επιστροφή στο Forum : Compilers για PIC



billy
12-09-05, 15:06
Εχει κανείς χρησιμοποιήσει οποιονδήποτε compiler για PIC ? αν ναί, ποιόν και πόσο καλός είναι ?

Εγώ από το ψάξιμό μου έχω βρεί τους εξής :
mikroPascal
mikroBasic
mikroC
Proton Basic
PICBasic Pro
CSS C compiler

gsmaster
12-09-05, 23:25
Μόλις το καλοκαίρι ξεκίνησα τον CSS C compiler με έλαχιστες προηγούμενες γνώσεις απο C, και μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά καλός με πολλά παραδείγματα. Ακόμα βέβαια δεν έχω βρεί όλα τα "κόλπα" του, σιγά σιγά προχωράμε.

Τώρα πλέον κατανόησα, ότι ένα χρόνο τώρα έτρωγα τον χρόνο μου με assembly :P Σε ένα απόγευμα κάνεις κώδικα που θα έκανες 5 μήνες να γράψεις σε assembly.

billy
13-09-05, 09:21
Έχει GLCD support ? Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως, γι'αυτό κοιτάω περισσότερο τη Proton και τις mikroPascal/Basic/C....

Να σαι καλα gsmaster :)

gsmaster
13-09-05, 15:49
Έχει GLCD support ? Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως, γι'αυτό κοιτάω περισσότερο τη Proton και τις mikroPascal/Basic/C....

Να σαι καλα gsmaster :)

Άπ'όσο έχω δεί όχι, αλλά μπορείς να βάλεις εξωτερικές βιβλιοθήκες και να οδηγήσεις ότι θές. Το έχω κάνει με οθόνη ΝΟΚΙΑ. Δεν μπορώ βέβαια να σχεδιάσω γραφικά, αλλά μόνο κείμενο, οι δυνατότητες του PCD8544 είναι περιορισμένες (δεν μπορείς να διαβάσεις :x )

Lykos1986
13-09-05, 18:07
Ναι αλλά οι τιμές για την PCW έκδοση του compiler είναι λίγο τσουχτερές και πού να βρεις… αντίγραφο ασφαλείας της έκδοσης!!!


http://www.ccsinfo.com

gsmaster
13-09-05, 23:31
Αν ψάξεις βρίσκεις. Εγώ πάω στοίχημα ότι την έχεις και δεν το ξέρεις... Γκούχου. STOP Πιπέρι...... δεν λέμε για τέτοια πράγματα δημόσια... ;)

Chris Valis
14-09-05, 11:58
Εγώ ψηφίζω hitech-c για PIC...