PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητήριο proximity για parking buzzer



johnpan
12-09-05, 16:58
Γεια σας, θ΄λεω να φτιάξω αυτό το σύστημα παρκαρίσματος που έχουν τα αυτοκίνητα στην όπισθεν για να μην ακουμπάς όταν παρκαρεις.

έψαξα στα κυκλώματα και στα εξαρτήματα αλλά δε βρήκα τίποτα. Τι λέτε ότι είναι καταλληλότερο?
Πομπός-λήπτης υπέρυχων σε ζευγάρι με μόνωση ανάμεσα ας πούμε? Πώς το ζητάω και πόσο θα κοστίσει? Επίσης, μπορεί να γίνει με απλό κύκλωμα χωρίς μΕ? Ευχαριστώ

Chris Valis
12-09-05, 18:37
Δύο ζευγάρια πομπού-δέκτη, με διαμορφωμένη φέρουσα στα 48kHz. δεν είναι και πολύ εύκολο, θέλει ένα pic/avr και αρκετό αναλογικό σχέδιο...

Γίνεται όμως

_ab
12-09-05, 19:49
Δύο ζευγάρια πομπού-δέκτη, με διαμορφωμένη φέρουσα στα 48kHz. δεν είναι και πολύ εύκολο, θέλει ένα pic/avr και αρκετό αναλογικό σχέδιο...

Γίνεται όμως

Το αισθητηριο λεγεται transduser και θα βρεις μονο στην σμαρτ κιτ γιατι εχει και ενα κιτακι που μπορεις να το παρεις και να το πατεντιασεις στα μετρα σου ειναι αισθητηρας κινησης νουμερο δεν θυμαμαι (δουλευει με πομπο δεκτη στα 48ΚΗΖ εαν θυμαμαι καλα...)εαν ψαξεις θα το βρεις.....

www.smartkit.gr

Chris Valis
13-09-05, 15:34
Το αισθητηριο λεγεται transduser και θα βρεις μονο στην σμαρτ κιτ γιατι εχει και ενα κιτακι που μπορεις να το παρεις και να το πατεντιασεις στα μετρα σου ειναι αισθητηρας κινησης νουμερο δεν θυμαμαι (δουλευει με πομπο δεκτη στα 48ΚΗΖ εαν θυμαμαι καλα...)εαν ψαξεις θα το βρεις.....

www.smartkit.gr

Δεν κατάλαβα γιατί έκανες παράθεση εμένα αλλά τέλος πάντων. Τα transducers που έχει η smart ΔΕΝ κάνουν για αυτή την δουλεία γιατί είναι πολύ ευρυγώνια αλλά και το κυριότερο: Δεν είναι κατάλληλα για εξωτερική χρήση. αν τα σκεπάσεις τότε χάνεις πολύ από το σήμα. (Δοκιμασμενο :) )

dkace
13-09-05, 17:43
υπάρχουν πολλοί αισθητήρες... Το θέμα είναι το κέφι έχεις να ασχοληθείς και να διαλέξεις τη φυσική που θα εφαρμόσεις. Ο πομποδέκτης υπερήχων είναι το πιό διαδεδομένο για μέτρηση απόστασης. Και το fm μπορεί να κάνει δουλειά. Και το lazer μπορεί να κάνει δουλειά. Με τι θέλεις να παίξεις;

Δ.

johnpan
13-09-05, 20:22
θέλω να παίξω με κάτι εύκολο και μάλλον είναι οι υπέρηχοι, γιατί το ευκολότερο που είναι οι υπέρυθρες δε νομίζω να είναι αξιόπιστες για τέτοια εφαρμογή. Εσύ τι λες? Τα αμάξια τι έχουν, lazer? Δεν ξέρω

Chris Valis
14-09-05, 11:54
Όλα τα αυτοκίνητα έχουν συστήματα με υπέρηχους. laser ξέχασέ το εκτός και αν θέλεις να πλένεις προφυλακτήρες κάθε πρωί. RF δεν νομίζω ότι είναι πρακτικό σε τέτοιες αποστάσεις.

johnpan
14-09-05, 16:36
οκ, δηλαδή πάω σε ένα μαγαζί και παίρνω ένα ζευγάρι πομπού - δέκτη sonar και μετά στο breadbord κάνω δοκιμές με τάσεις και παλμογράφο για να δω τι παίρνει ο δέκτης, και μετά σχεδιάζω το κύκλωμά μου?

dkace
14-09-05, 18:12
τελευταία φορά που είδα τεστ sonar ήταν κάπως έτσι. Μόνο που τα είχαν σταθεροποιήσει με κόλα στον πάγκο, αλλά αυτό ήταν για άλλο λόγο.
Δεν ξέρω τι χρειάζεται για να τα οδηγήσεις, αλλά χοντρικά είσαι σε καλό δρόμο. Δές καμιά εφαρμογή.
Δ.