PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντονισμος ground plane και φιλτρο αρμονικων



VAGOURAS
14-09-05, 04:05
Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος άς δώσει μια απάντηση:
1.Την διαδικασία συντονισμού μιας ground (είναι το κάθετο και 3 radials σε 60 μοίρες απο το κάθετο, όλα τα στοιχεία ρυθμιζόμενα-ρύθμιση μήκους 60 εώς 80 εκατοστά περίπου) θα ρυθμίσω μονο το κάθετο?με ένδειξη στη γέφυρα τα λιγότερα στάσιμα και τα άλλα 10% μακρύτερα ή ισχύει κάτι διαφορετικό?
2.Υπάρχει κάποιο φίλτρο αρμονικών FM που πραγματικά να "κόβει" αρμονικές για να λειτουργεί ο πομπος (καλά θωρακισμένος 30 W περίπου) κοντα σε τηλεόραση χωρίς να παρεμβάλει δραματικά κάποια κανάλια? ή ότι και να κάνω θα υπάρχουν τα "νερά" στα κανάλια που εκπέμπουν σε συχνότητες πολλαπλάσιες του πομπού μου?.Εννοείται ότι είναι pll+vco 3W(κιτ γνωστής εταιρίας) +linear με το 2N6084 ιδιοκατασκευή καλά συντονισμένο πιστέυω, όχι υπεροδηγημένο, όχι spurious στην μπάντα των FM.Τα πολλαπλάσια όμως της κεντρικής συχνότητας εμφανίζονται στην TV αρκετά ισχυρά και σε αρκετή απόσταση απο την θέση του πομπού.έχω δοκιμάσει και με pll άλλης γνωστής εταιρίας (0,6W) με τα ίδια αποτελέσματα (πάλι αρμονικές στα ίδια κανάλια).
3.Αν αγοράσω exciter εταιρείας θα έχω το ίδιο πρόβλημα ή η κατάσταση καλυτερεύει πραγματικά?
αξίζει η αγορά?ή να αγοράσω ένα φίλτρο εργοστασιακό (-80db>150Mhz)?.Θα υπάρχει καταστολή αρμονικών πραγματική ακόμη και μέσα στο σπίτι?
Συγνώμη αν σας κούρασα,αλλά προσπάθησα να το αναλύσω όσο γίνεται και πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που θα τους ενδιέφερε το θέμα των αρμονικών.

electron
14-09-05, 06:17
1.Πιστευω ότι όπως σε ένα δίπολο μεταβάλλουμε το ίδιο τα στοιχεια του έτσι και στην ground plane θα πρέπει να μεταβάλλουμε το ίδιο όλα τα στοιχεια της
2. Οι παρεμβολές που αναφέρεις ειναι πρακτικα πιστευω δυσκολο ως αδυνατο να φιμωθουν και αυτό γιατί στον στενό χωρο γυρω από τον πομπό ο επιρεασμος ειναι άμεσως απο την εξοδο του ίδιου του μηχανηματος περισσότερο και όχι απο την κεραία.Για την διορθωση αυτου του φαινομένου υπαρχει η χρήση του stub που ουσιαστικα ειναι κατι ανάλογο με το balun που αρκετο λόγο έχουμε κανει σε άλλα θέματα με την διαφορα ότι το πρώτο εφαρμοζεται στην εξοδο του πομπου και όχι πανω στην κεραία.Φυσικα επαναλμβανω ότι και αυτο πρακτικά δεν ξερω αν μας απαλλάσει απόλυτα από τα παράγωγα του βασικου μας φέροντος.Ολα αυτά τα αναφέρω για τις παρεμβολές στον χώρο που βρίσκεται ο πομπός,προς αποφυγή παρεξηγησεων.Τώρα για το τι θα γίνει παραέξω σίγουρα μετράει πολυ αν υπάρχει κάποιο φίλτρο καταστολής των αρμονικών όπως και η ποιότητα κατασκευής ενός μηχανήματος.

AKIS
14-09-05, 10:59
electron ειναι ευκολο να αναφερεις την λειτουργια του stub??
οσο αναφορα τις παρεμβολλες στις tv,προσεξα οτι μεγαλο ρολο παιζει και ο δεκτης,γιατι ειδα ενα καναλι στα vhf να μην επηρεαζετε καθολου απ το πομπο σε τv η οποια ειναι ακριβως κατω απ τη κεραια των fm ,χωρις σωστη κεραια ληψης και ειδα μια αλλη πολυ παλιας τεχνολογιας 20 μετρα απο κεραια fm την ιδια στιγμη να εχω ταπωσει εντελως το καναλι!!

παντως το 2n6084@40watt τoy cdm επηρεαζε λιγο

καποιο site του εξωτερικου αντιστοιχο με αυτο????

electron
14-09-05, 16:20
Να δώσω ένα παράδειγμα όσων αφορά το stub.
Εστω ότι εκπέμπουμε στους 100μεγάκυκλους.Η 2η αρμονική θα βρίσκεται στους 200Mhz και η οποία πιθανόν να μας δημιουργεί πρόβλημα.Ετσι τοποθετούμε μια γραμμή μήκους λ/2 στην έξοδο του πομπού που παίζει τον ρόλο του stub.Επειδή οι άρτιες αρμονικές συμπεριλαμβανομένης και αυτής των 200Mhz είναι ακέραια πολλαπλάσια του stub θα βραχυκυκλωθουν με αυτόν τον τρόπο.

VAGOURAS
14-09-05, 17:57
Ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν και περιμένω και άλλες γνώμες.
Φίλε ΑΚΙΣ δεν καταλαβα τι εννοείς αν υπάρχει άλλο αντίστοιχο site.
Διευκρινίζω ότι το λίνεαρ δεν είναι εταιρίας (η οποία όντως χρησιμοποιεί το 2n6084) αλλά μια αρκετά προσεγμένη ιδιοκατασκευή,και το πρόβλημα είναι ότι εκτός από το pll 0,6watt που όντως είναι της εταιρίας που ανέφερες δεν έχω δοκιμάσει κάποιο ολοκληρωμένο εργοστασιακό μηχάνημα για να συγκρίνω.Στο σπίτι έχω 3 καινουριες TV και συμπεριφέρονται σχεδόν ίδια.Εχω βρει ένα σχέδιο της ramsey elektronics (φίλτρο) πολύ εύκολο και σύντομα θα το φτιάξω να δω τι κάνει.Παρακαλώ αν κάποιος δοκίμασε επαγγελματικό μηχάνημα στο σπιτι του ας μας πει αποτελέσματα.Το baloon που αναφέρεις φίλε electron συνδέεται όπως και στο δίπολο ? δηλ. παράληλα και αντίστροφα?το έχεις δοκιμάσει?Μήπως αντί για την έξοδο του λίνεαρ να το βάλω μετά το PLL?Eυχαριστώ και πάλι.Το κακό παιδιά είναι ότι δεν ξέρουμε και πόσο καλό δέκτη έχει ο γείτονας και καλύτερα να μην το μάθουμε.*******

electron
14-09-05, 18:30
To stub συνδέεται όπως και το balun.Προσωπικη εμεπειρία μαζι του είχα μόνο όταν ημουν στο ανάλογο εργαστήριο της σχολής όπου με αρκετή επιτυχια έκοβε τις άρτιες αρμονικές της rf γεννήτριας.

15-09-05, 02:04
Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος άς δώσει μια απάντηση:
1.Την διαδικασία συντονισμού μιας ground (είναι το κάθετο και 3 radials σε 60 μοίρες απο το κάθετο, όλα τα στοιχεία ρυθμιζόμενα-ρύθμιση μήκους 60 εώς 80 εκατοστά περίπου) θα ρυθμίσω μονο το κάθετο?με ένδειξη στη γέφυρα τα λιγότερα στάσιμα και τα άλλα 10% μακρύτερα ή ισχύει κάτι διαφορετικό?
2.Υπάρχει κάποιο φίλτρο αρμονικών FM που πραγματικά να "κόβει" αρμονικές για να λειτουργεί ο πομπος (καλά θωρακισμένος 30 W περίπου) κοντα σε τηλεόραση χωρίς να παρεμβάλει δραματικά κάποια κανάλια? ή ότι και να κάνω θα υπάρχουν τα "νερά" στα κανάλια που εκπέμπουν σε συχνότητες πολλαπλάσιες του πομπού μου?.Εννοείται ότι είναι pll+vco 3W(κιτ γνωστής εταιρίας) +linear με το 2N6084 ιδιοκατασκευή καλά συντονισμένο πιστέυω, όχι υπεροδηγημένο, όχι spurious στην μπάντα των FM.Τα πολλαπλάσια όμως της κεντρικής συχνότητας εμφανίζονται στην TV αρκετά ισχυρά και σε αρκετή απόσταση απο την θέση του πομπού.έχω δοκιμάσει και με pll άλλης γνωστής εταιρίας (0,6W) με τα ίδια αποτελέσματα (πάλι αρμονικές στα ίδια κανάλια).
3.Αν αγοράσω exciter εταιρείας θα έχω το ίδιο πρόβλημα ή η κατάσταση καλυτερεύει πραγματικά?
αξίζει η αγορά?ή να αγοράσω ένα φίλτρο εργοστασιακό (-80db>150Mhz)?.Θα υπάρχει καταστολή αρμονικών πραγματική ακόμη και μέσα στο σπίτι?
Συγνώμη αν σας κούρασα,αλλά προσπάθησα να το αναλύσω όσο γίνεται και πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που θα τους ενδιέφερε το θέμα των αρμονικών.
1. Αν και θεωρητικα ρυθμιζονται και οι ανακλαστηρες παρα ταυτα πρακτικα η διαφορες ειναι τοσο αμελητεες που κανεις δεν το κανει! Ρυθμιζεις το στοιχειο ακτινοβολιας και αυτο ειναι...
2. Ολα τα καλα σχεδιασμενα και κατασκευασμενα LPF "κοβουν" τις παρασιτικες εκπομπες (αρμονικες αρτιες και μη) πανω απο την συχνοτητα που ειναι κατασκευασμενα, με καποιο λογο απορριψης... Αυτο δεν σημαινει ομως τιποτα! Απλα ειναι σωστο να εχεις τουλαχιστον LPF στην εξοδο του πομπου προς την κεραια, ωστε τουλαχιστον να μην δημιουργεις πρωτογενεις παρεμβολες!
Ομως κανενα φιλτρο στον πομπο ΔΕΝ θα "κοψει" δευτερογενεις παρεμβολες στο δεκτη απο: προιοντα ενδοδιαμορφωσης, κορεσμο του πρωτου σταδιου απο μπουκωμα λογω ισχυος που "μπουκωνει" στην πραγματικοτητα τον δεκτη και δεν αφηνει τα επομενα σταδια να αποδιαμορφωσουν σωστα το επιθυμητο σημα! κλπ.
3. Βλεπε 2.

VAGOURAS
15-09-05, 02:13
Ευχαριστώ και τον φίλο fmradio για τις πληροφορίες.
Φιλικά VAGOURAS.

amiga
15-09-05, 13:40
Όσα φίλτρα και να βάλεις αν κάποιος γείτονας έχει κάποιον πολύ μεγάλο ενισχυτή στην κεραία tv δεν θα βλέπει τίποτα σε κανένα κανάλι. Εγώ είχα RVR 20W για να σου δώσω να καταλάβεις με φίλτρο της ίδιας εταιρίας και ένας γείτονας δεν έβλεπε απολύτως τίποτα ενώ εγώ τα έβαλε όλα καμπάνα! Έτσι αναγκαστικά για να μην φωνάζει και πήγα και του έκανα δώρο έναν ενισχυτή με 20 ευρώ και η υπόθεση τέλειωσε! (και αν τους πεις τι φταίω εγώ; Αφού ο ενισχυτής σου φταίει! Σου λένε και ίσως έχουν και κάποιο δίκιο … Μπα! Και τι με νοιάζει; Όταν σταματάς εσύ όλα παίζουν καμπάνα!)

AKIS
15-09-05, 15:54
ξεχασες να βαλεις μερικα Γ@#$$%#$#@!@@δια

ακριβως ετσι γινεται AMIGA

ΟΛΗ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΙΖΟΥΝΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ
γιατι μετα αρχιζουνε τα κουτσομπολια και υποτιθεται οτι επειδη δε βλεπουν αυτη καλα tv σωνει και καλα εσυ φταις

ειχε κανεις αντιστοιχα προβληματα???

^Active^
15-09-05, 17:07
Εγω ειχα παλιοτερα απο γειτωνες , ακομα και καταγελειες στιν αστυνομια !! Ευτιχως λογο οτι ειμαι επαρχια με επερνε η αστυνομια και μου ελεγε να αλλαξω συχνοτητα και καλα γιατι χαλαω καποια καναλια..Ωσπου βρηκα ποιοι γειτωνες ηταν και πηγα και τους εφτιαξα την κεραια , τους ειχε κοπει η γειωση απο την κεραια και εκανε ακριβως τα ιδια προβληματα που αναφερει ο φιλος. Ενω εγω δεν ειχα προβληματα και τα επιανα ολα τελεια εκεινοι στα 20 μετρα απο εμενα δεν εβλεπαν τιποτα.