PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν μπορω να μπω νετ...



_ab
17-09-05, 17:56
Παιδια στο σπιτι μου δεν μπορω να μπω στο νετ....Μπαινει για λιγο και επειτα με πεταει συνεχεια εξω......χωρια οτι μπαινει με 19kb ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ....Καποιος μου ειπε οτι εχει μπει adaware τι ειναι αυτο????Τι μπορει να φταιει????

^Active^
17-09-05, 18:01
Τι συνδεση εχεις πρωτα πες μου και μπως μπενεις ;; (Adsl , Pstn?? Rooter? Modem?) Adware ειναι κακοβουλα προγραμματακια που σου δειχνουν διαφημιστικα .. αλλα αυτα δεν σου τρωνε ταχητυτα συνηθως ιος κανει κατι τετοια αλλα εσυ λες οτι μπενεις με 19 οποτε ουτε αυτο πρεπει να ειναι.

_ab
17-09-05, 18:05
56kb modem εσωτερικο εαν ειναι αυτο που λες πως μπορω να το βγαλω?????Να φανταστεις εχω και Νορτον.....

^Active^
17-09-05, 18:10
Λοιπον μαλλον το modem σου τα επαιξε η κλωτσισαν οι drivers δοκιμασε να αλλαξεις ενα η να ξαναπερασεις drivers. Μπορει να εχεις και προβλημα στην γραμμη τηλεφωνου αλλα σπανια. Τωρα αν θελεις να τσεκαρεις το μηχανημα σου για adaware κατεβασε το spybot search & destroy η το webroot αυτα τα βγαζουν .

_ab
17-09-05, 18:34
ok φιλε μου θα δοκιμασω να ξαναπερασω drivers και θα σου ξαναπω!!!Ευχαριστω πολυ.... :D

gsmaster
17-09-05, 20:04
Τα adware είναι οι διαφημίσεις, το AdAware είναι πρόγραμμα το οποίο εντοπίζει τις διαφημίσεις, και τις σβήνει.

Η περίπτωσή σου, μου θυμίζει ένα πρόβλημα που είχα με την γραμμή μου στο παλιό μου σπίτι, που επι 2 μήνες δεν μπορούσα να συνδεθώ. Πάρε καμια νετ καρτα διαφορετικης εταιρίας απο αυτήν που έχεις τώρα, μπορεί να φταίει αυτό.

Επίσης μήπως έβαλες καμια συσκευή τηλεφώνου πρόσφατα στο σπίτι σου? Έχω μια συσκευή που όταν είναι συνδεδεμένη παίρνω σύνδεση στα 45 Kbps ενώ κανονικά μπαίνω με 52.

_ab
18-09-05, 12:24
Τελικα ξαναπερασα drivers και τουλαχιστον δεν με πεταει εξω....αλλα ποτε δεν εχω πιασει με αυτο το μοντεμ πανω απο 37,2 τι να κανω τουλαχιστον να μπαινω....... :? Ευχαριστω πολυ παιδια!!!!! :D

ptisi110
18-09-05, 14:22
Το πιθανότερο είναι να φταίει η γραμμή σου πρόβλημα το οποίο έχω και γω

_ab
19-09-05, 00:56
Μπαινω με νετκαρτα και μαλλον ειναι αλλος ενας λογος που επηρεαζει...... :twisted:

ptisi110
19-09-05, 02:40
Μπορεί να ισχύει αυτό που λες με την netcarta. Εγω με προπληρωμένη συνδεση pstn ρωτησα στον Ο.Τ.Ε. που οφείλεται η χαμηλή ταχύτητα της σύνδεσης μου, που πριν δούλευε άψογα, παραδέχθηκαν πως εχουν προβληματα με τις γραμμες και η λυση που μου προτειναν ηταν ενα συμβόλαιο ISDN !! Φρίκη έτσι??

oldholborn
23-09-05, 16:46
εχεις συνδεση? η μπαινεις με καρτα?
το ειχα και εγω αυτο το προβλημα πριν λιγες μερες. αλλα εμενα δεν εμπαινε καθολου.. πηρα τηλ και μ ειπαν οτι γινονται καποιοες αναβαθμισεις στην περιοχη μου,και θα κρατησει καποιες μερες..
με καρτα μπαινω

_ab
23-09-05, 17:00
Με καρτα.....η εταιρια ειναι της αλτεκ 5ευρω 10 ωρες

oldholborn
23-09-05, 17:32
και εγω με αυτη μπαινω..την νετκαρτα. ΑΛΛΑ ειναι μουφα. κατι φορες μου εμπαινε με 20Κb κατι αλλες με 36, και ποτε με 48, που ειναι το κανονικο!

αν συνεχιζει να σου κανει αυτο το προβλημα, παρε τηλ την αλτεκ 801 11 10000.. να εχεις ευκαιρα τα στοιχεια της καρτας. επισης μηπως σου εχει ληξει η απλα τελειωσει η καρτα?? τι σφαλμα σου βγαζει? η δεν βγαζει?

_ab
23-09-05, 19:22
Κοιτα τωρα ξαναπερασα drivers και μπαινει με 37,2 το ΜΑΧ.Ποτε μου δεν εχω μπει με 56 αλλα παντα μπαινω με καρτες και ισως να φταει και αυτο η και η γραμμη μου.Δεν ειχα ποτε συνδεση.....

oldholborn
23-09-05, 23:22
ουτε εγω ειχα ποτε συνδεση. και τωρα με καρτα ειμαι. με 56 μην περιμενεις με καμια Παναγια να μπει.. δεν γινεται αυτο

andrant
09-10-05, 20:18
Τηλεφώνησε στο 121 και ζήτα να σου κάνουν ένα καθαρισμό ή ένα έλεγχο για θορύβους στην γραμμή, πές ότι έχεις χαμηλή ταχύτητα στο νετ. ..

Οσο για ότι σε πετάει έξω μπορεί εκτός απο spyware/adware κτλπ να είναι κάποιο dialer το οποίο συχνά δεν εντοπίζεται απο προγράμματα antispyware. Εκεί χρειάζεται antivirus / antidialler ή κάτι τέτοιο.

Συνήθως το dialer σε πετάει έξω και μπαίνει με δική του σύνδεση - καλώντας εξωτερικό (βλέπε νησιά Αγίου..... ) υπερχρεώνωντάς σε φυσικά...

Εγώ δεν μπορούσα με 56κ Modem να μπώ με πάνω απο 31.6κb και έτσι έβαλα adsl και ησύχασα (κάπως...)