PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για PIC16C55A-04



baggelis
19-09-05, 20:01
Γειά σας παιδιά. Κανω πτυχιακή με θέμα τον τηλεχειρισμό συσκευών μέσω τηλεφώνου. Εχω πάρει και εχς φτιάξει ένα κιτ της Βελεμαν το Κ6501 το οποιο κανει αυτή την δουλειά. η συσκευή χρησιμοποιέι ενα ολοκληρωμένο βασικα μικροεπεξεργαστης ή μικροελεγκτησ ειναι το PIC16C55A το οποιο ειναι προγραμματισμένο. Σασ παρακαλω όποιοσ εχει πληροφορίεσ ι γνωριζει το συγκεκριμενο οτιδήποτε ας μου γράψει γιατι χρειάζομαι πλιροφοριες για την πτυχιακη. θελς γενικα να μου πειτε τι κανει πως προγραμματιζεται αν εχει καποιοσ το προγραμματισμο του πωσ γινεται αυτοσ με καποιο προγραμμα? δεν εχς ιδεα. σασ παρακαλω δωστε μου τα φώτα σας. ειναι μεγάλη ανάγκη. Ευχαριστώ

_ab
19-09-05, 22:12
Γειά σας παιδιά. Κανω πτυχιακή με θέμα τον τηλεχειρισμό συσκευών μέσω τηλεφώνου. Εχω πάρει και εχς φτιάξει ένα κιτ της Βελεμαν το Κ6501 το οποιο κανει αυτή την δουλειά. η συσκευή χρησιμοποιέι ενα ολοκληρωμένο βασικα μικροεπεξεργαστης ή μικροελεγκτησ ειναι το PIC16C55A το οποιο ειναι προγραμματισμένο. Σασ παρακαλω όποιοσ εχει πληροφορίεσ ι γνωριζει το συγκεκριμενο οτιδήποτε ας μου γράψει γιατι χρειάζομαι πλιροφοριες για την πτυχιακη. θελς γενικα να μου πειτε τι κανει πως προγραμματιζεται αν εχει καποιοσ το προγραμματισμο του πωσ γινεται αυτοσ με καποιο προγραμμα? δεν εχς ιδεα. σασ παρακαλω δωστε μου τα φώτα σας. ειναι μεγάλη ανάγκη. Ευχαριστώ

Κατ αρχην το κιτ δεν εχει περιγραφη :?: :?: :?: :?: Σηνηθως εχουν....
το pic προγραμματιζεται με προγραμματιστη και ενα προγραμματακι κανε αναζητηση στο forum και κοιτα τον pic16pro (προγραμματιστης)στα κυκλωματα και to picall ειναι το προγραμματακι μην φτιαχνεις τους jdm εχουν προβληματα.Ο κωδικας που εχει μεσα λογικα ειναι "κλειδωμενος" και δεν διαβαζεται ουτε ξαναγραφεται κατι απο επανω.....επισης δεν μπορω να καταλαβω εαν θες επεξηγηση πανω στον κωδικα που δουλευει ο pic η την αποδηκωποιηση dtmf τονων

baggelis
19-09-05, 22:39
Βασικά θέλω πληροφοριες τισ οποιεσ μπορω να γραψω μεσα στην πτυχιακη σχετικα με το PIC αυτο οσον αφορα τιν λειτουργια του και τι ρολο εχει. δλδ με ενδιαφερει και για το προγραμμα του αλλα και γενικα για την λειτουργια του.

baggelis
21-09-05, 00:19
Καμία βοήθεια ρε παιδιά? Ειναι μεγάλη αναγκή παρακαλώ. Ευχαριστώ

gsmaster
21-09-05, 00:30
Προφανώς χρησιμοποιεί κάποιο ολοκληρωμένο δέκτη DTMF σαν το MT8870
Εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=38) υπάρχουνμερικά θέματα σχετικά με DTMF Αν ψάξεις στο google για DTMF θα βρεις πολλά σχετικά για να γράψεις, όπως και πολλά κυκλώματα που κάνουν την ίδια δουλειά με αυτό που έφτιαξες.