PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμιστηράκια με θερμίστορ στα 5V



Myralis
22-09-05, 01:08
Γεία σας και από εμένα, λοιπόν θέλω να φτιάξω ένα απλό κύκλωμα όπου 2 ανεμιστηράκια θα παίρνουν 5V όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από τους 35 περίπου βαθμούς. Μπορείτε να μου προτείνεται ένα τετοιο κύκλωμα? :shock: :oops: Και κάτι άλλο τα ανεμιστηράκια αυτα θα είναι συνδεδεμένα παράλληλα με μετασχηματιστή που τροφοδοτεί συσκευή (συγκεκριμένα ένα access point) με 5V 2Α. Αν συνδέσω τα ανεμιστηράκια παράλληλα με την συσκευή στον μετασχηματιστή ποιες θα είναι οι επιπτώσεις στην συσκευή? Εννοείτε πως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να δυσλειτουργήσει η συσκευή αυτή :( Τι να κάνω για να το αποφύγω αυτό? Να αγοράσω άλλο μετασχηματιστή? με τι specs? ευχαριστώ πολύ και 1000 συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός :oops: :wink:

gsmaster
22-09-05, 02:08
Τα ανεμιστήρια που θα βάλεις θα πρέπει να είναι των 5V για να μπορούν να ξεκινάνε. Πολλά 12V ανεμιστήρια δεν μπορούν να ξεκινήσουν με 5V.

Μπορείς να το βάλεις στο υπάρχον τροφοδοτικό, αλλά άν η συσκευή μόνο τραβάει 2Α ίσως να έχεις πρόβλημα όταν ξεκινάνε τα ανεμιστήρια. Συνήθως οι κατασκευαστές δίνουν ένα περιθώριο στο τροφοδοτικό, λίγο περισσότερο ρεύμα, αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο. Δες μήπως στην ίδια την συσκευή γράφει πουθενά την κατανάλωσή της. Αν λέει μέχρι 1,5Α θα είσαι ΟΚ εκτός αν το τροφοδοτικό είναι μάπα και δεν δίνει τα 2Α που γράφει.

Η άλλη λύση είναι να πάρεις ένα άλλο τροφοδοτικό 5V καλής ποιότητας στα 2,5-3Α και να αντικαταστήσεις το υπάρχον ή να βάλεις ένα τροφοδοτικό μόνο για τα ανεμιστήρια.

Κύκλωμα αυτό: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519 όπου στην έξοδο μπορείς να βάλεις ένα 2Ν2222 με ένα μικρορελέ για να ανοιγεις τα ανεμιστήρια

Myralis
22-09-05, 10:06
Δλδ αν το το τροφοδοτικό που συνδέσω βγάζει περισσότερα από 2A δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στην συσκευη?

gsmaster
22-09-05, 17:28
Όχι η συσκευή θα τραβήξει όσο ρεύμα χρειάζεται. Να προσέξεις μόνο αυτό που θα πάρεις να είναι καλής ποιότητας.

Myralis
22-09-05, 18:45
Ok... πήγα να πάρω τα διάφορα αλλά δεν είχαν θερμίστορ, οπότε θα το πάρω όποτε το βρω, ακόμα ανεμιστηήρια πήρα 12V γιατι δεν υπήρχαν 5V, έτσι στα 5v δεν γυρνάνε ιδιαίτερα γρήγορα τα ανεμιστήρια άρα θα έχω κακή ψύξη εκτός αν τα βάλω να δουλεύουν στα 12V, έτσι σκέφτομαι αντί να βάλω 2 διαφορετικούς μετασχηματιστές (πολύ θερμότητα) να βάλω μόνο τον 12αρη και να ρίχνω την τάση του στα 5. Γίνεται να σταθεροποιήσω την τάση στα 5V ανεξάρτητα από την εισαγωγή? (μπορει να παίζει απο τα 13 μέχρι τα 9 βολτ και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πάνε πάνω από 5Βολτ στην συσκευή). Ο μετασχηματιστής μπορεί να βγάζει όλες τις τάσεις από τα 1,5 μεχρι τα 12 βολτ με βήμα 1,5 βολτ και πάνω γράφει στο output "500mA6VA" τι σημαίνει αυτο? Βγάζει πάνω από τα 2Α που θέλω?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

gsmaster
22-09-05, 18:52
Εφόσον θα βάλεις 12V ανεμιστήρια βάλε ένα μικρό 12V τροφοδοτικό ακόμα, να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο... μην γίνει καμια στραβή και την πληρώσει το μηχάνημα...

Myralis
22-09-05, 19:08
αυτό ρωτάω, αν γίνεται να φτιάξω κύκλωμα που να κάνει τα 12β->5β χωρίς καμία περίπτωση να πάει πιο πάνω.... με 2 μετασχηματιστές θα έχω πολύ θερμοκρασία και δυσκολα θα χωρέσουν εκεί που θέλω....

gsmaster
23-09-05, 01:35
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο 7805 που θα σου δώσει 5 V και με κάποιο εξωτερικό pass τρανζίστορ να το κάνεις να δίνει τα 2Α (δες στο Datasheet έχει παράδειγμα)

Δεν θα το προτιμούσα πάντως. Ένα τροφοδοτικό 12V 0.5A άντε 1Α δεν θα χρειαστεί πάνω απο 5*5*5cm χώρο. Πάρε μετασχηματιστή στα 9V και μόνο με μια γέφυρα και έναν πυκνωτή 1000μF θα κάνεις μια χαρά δουλειά. Σιγά την θερμοκρασία που θα έχουν.

Το υπάρχον τροφοδοτικό τι τύπου είναι? παλμοτροφοδοτικό ή παραδοσιακό με μετασχηματιστή?

Myralis
23-09-05, 01:58
Το υπάρχον τροφοδοτικό τι τύπου είναι? παλμοτροφοδοτικό ή παραδοσιακό με μετασχηματιστή?
Αν έχω καταλάβει καλά, αυτά με το μετασχηματιστή είναι τα βαριά έτσι? αυτό που βγάζει 12V είναι παραδοσιακό, το άλλο της μαμάς συσκευής (που δεν θα χρησιμοποιηθεί βέβαια) ειναι παλμοτροφοδοτικό.