PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκφωρτηση Πυκνωτη. Βοηθεια



oldholborn
23-09-05, 16:26
υπαρχει περιπτωση να με χτυπησει το ρευμα εαν ακουμπησω καποιο μερος ρου πομπου (6146) πριν εκφωρτησω τον ηλεκτρολυτικο πυκνωτη? αφου εχω βγαλει το μηχανημα απο την πριζα.
εχω φοβιες και γι αυτο δεν τον βαζω στην πριζα. :psonio:

αν τον βραχικυκλωσω απλα? με ενα κατσαβιδι που ακουμπαει στον πυκνωτη και στην "γη", γινεται τπτ?

επισης με τον πυκνωτη που ειχε μου εβγαζε 320 βολτ για την λυχνια. εβαλα παραλληλα κ εναν αλλο και μου βγαζει γυρο στα 360βολτ. το σχεδιο λεει 380. υπαρχει λογικα επιπτωση στην αποδωση του πομπου. ετσι δεν ειναι?

AKIS
23-09-05, 17:23
λογικο ειναι να σε τιναξει αφου ο πυκνωτης κραταει ρευμα

electron
23-09-05, 18:04
Aν την τάση που μετράς την πέρνεις χωρίς φορτίο τότε είναι πλασματική και μόλις ανοίξεις τον πομπό σου σίγουρα θα πέσει λίγο.Τώρα όσο για την εκφόρτιση πυκνωτή με κατσαβίδι σίγουρα απόφυγέ την γιατι και θα τρομάξεις και θα υπάρχει πιθανότητα να πάρεις τον πυκνωτή στο χέρι που λέμε.Αν θες να κάνεις κατι τέτοιο πάρε π.χ μια αντίσταση 100Ωμ στα 5βατ και εκφόρτισέ τον ομαλά.

leosedf
23-09-05, 19:43
Ναι με κάλυψε ο φίλτατος electron, καλό θα ήταν πάντα σχεδόν να χρησιμοποιούμε μια αντίσταση.
Θα μπορούσες να βάλεις την αντίσταση με ένα διακόπτη ενσωματομένη στην κατασκευή ωστε να μη χρειάζεται να βάζεις πάντα "χέρι".

oldholborn
23-09-05, 22:10
ρε παιδια εγω ειδα ενα πραγμα,σαν λαμπακι,με δυο καλωδια, που το ακουμπας πανω για να εκφωρτηστει,και ξεφωρτιζεται ομαλα. μια σπιθουλα πεταει. Αυτο που λετε, πως γινεται,απλα ακουμπαω τα ακρα της ανρτιστασης στον πυκνωτη κ στην γη?

_ab
23-09-05, 23:40
ρε παιδια εγω ειδα ενα πραγμα,σαν λαμπακι,με δυο καλωδια, που το ακουμπας πανω για να εκφωρτηστει,και ξεφωρτιζεται ομαλα. μια σπιθουλα πεταει. Αυτο που λετε, πως γινεται,απλα ακουμπαω τα ακρα της ανρτιστασης στον πυκνωτη κ στην γη?

electronic
23-09-05, 23:58
Σε όλα τα τροφοδοτικά για πομπούς συνήθως βάζουμε και μία αντίασταση παράληλαμε σε κάθε ηλεκτρολιτικό πυκνωτή για τον λόγο αυτόν. Η τιμή της αντίστασης είναι από 47Κohm/ 2 watt μέχρι και 100Κohm / 2 watt. Αυτό σημαίνει ότι μετά το τέλος εκμπομπής σε λίγο σχετικά χρονικό διάστειμα ο πυκνωτής θα εκφορτιστεί ομαλά. Φυσικά μην πιάσεις τσ εξαρτήματα του πομπού αμέσως μετα τοκλείσημο του διακόπτη, αλλά μετά απο 1-2 λεπτά.
Γιώργος.

gourtz
24-09-05, 13:00
εγω βασικα ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΟΡΛΟΓΟΣ και στην δουλεια μου επειδη ασχολουμε συχνα με πυκνωτεσ και συνηθως πολλησ μεγαλης χωριτηκοτητας για εκκινηση κινητηρων τριφασικων και μονοφασικων τους πυκνωτες τους αποφορτιζουμε βραχυκυκλονοντασ τουσ δυο πολους του πυκνωτη. κανει ενα μεγαλο arc και αυτο ειναι ολο

oldholborn
24-09-05, 13:46
εγω που εχω δυο πυκνωτες? δεν υπαρχει προβλημα επειδη ειναι παραλληλα συνδεδεμενοι. ε?
δλδ αρκει να εκφωρτησω τον εναν με την αντισταση?

_ab
24-09-05, 16:30
εγω βασικα ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΟΡΛΟΓΟΣ και στην δουλεια μου επειδη ασχολουμε συχνα με πυκνωτεσ και συνηθως πολλησ μεγαλης χωριτηκοτητας για εκκινηση κινητηρων τριφασικων και μονοφασικων τους πυκνωτες τους αποφορτιζουμε βραχυκυκλονοντασ τουσ δυο πολους του πυκνωτη. κανει ενα μεγαλο arc και αυτο ειναι ολο

Λοιπον θαρρεις πως δεν γινεται με τον καιρο ζημια στον πυκνωτη????

gourtz
24-09-05, 21:21
ΕΕΕ ενταξει με τον πυκνωτη δεν παιζεις. οταν παω πχ σε μια βλαβη η κατι τετοιο ενοητε πως τους αποφορτηζω δεν το κανω συνεχεια για παιχνιδη δεν παιζουν με αυτα οταν ειναι να φτοιαξεις κατι και θα εμπλακης εμμεσα η αμμεσα με τον πυκνωτη.

φυσικα αν παρεις ενα πυκνωτη και τον φορτιζεις και το αποφορτηζεις καθε μερα θα χαλασει ολοι οι πυκνωτες χαλανε σιγα σιγα. μεχρι και αυτοι που ειναι σε λειτουργια με τον καιρο αλλιωνονται

electron
25-09-05, 15:46
εγω που εχω δυο πυκνωτες? δεν υπαρχει προβλημα επειδη ειναι παραλληλα συνδεδεμενοι. ε?
δλδ αρκει να εκφωρτησω τον εναν με την αντισταση?
Δεν έχει καμία σημασία αυτό,μετην αντίσταση θα εκφορτιστουν και οι 2 ταυτόχρονα.Όσο για τον φίλο που ειπε ότι τους εκφορτίζει με βραχυκυκλωμα,επαναλαμβάνω και πάλι ότι ειναι λάθος

oldholborn
26-09-05, 15:14
ναι και εμενα αυτο μου ειπαν. καλυτερα να τον αποφορτιζουμε ομαλα.