PDA

Επιστροφή στο Forum : thyristor



_ab
29-09-05, 22:02
Λοιπον εχω μια απορια.....Το κειμενο λεει:
"ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΥΡΙΣΤΟΡ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΔΙΟΔΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕς ΑΝΟΡΘΩΝΟΥΝ
ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ.ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΔΙΟΔΟΥΣ Ο ΛΑΜΠΤΗΡΑΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΙΣΧΥ...."
τι εννοει στην μια μονο κυματομορφη του ΑC???Και κατι ακομα εγω εκει θελω να συνδεσω ενα ρελε(220ν ηλεκ/κο)
για να χειριζομαι συσκευες.Εαν δεν βαλω τις διοδους το ρελε θα οπλιζει και θα ξεοπλιζει σε καθε κυματομορφη,
η δεν θα ειναι τελειως καλα ακουμπισμενες οι επαφες του ρελε μεταξυ τους????

Ευχαριστω για την βοηθεια....

Killo_Watt
29-09-05, 22:15
Λογικά και χωρίς τις διόδους δεν θα έχει πρόβλημα με το relay αλλά καλού κακού βαλτες αλλά γιατί δεν οδηγείς απευθείας από τον οπτοζευκτη η μέσο ενός τρανζίστορ τον ρελε? (με 12V) (ίσως σου καίγεται ο ρελε λόγω 380V άσε που και κάτι άλλο δεν μου πάει καλά)

_ab
29-09-05, 22:17
Μπορεις να μου δειξεις τον τροπο?????Και κατι ακομα πως γινεται να λες 380ν ενω η μπριζα μου εχει 220ν.... (λογω ανορθωσης????)

Killo_Watt
29-09-05, 22:53
Μπορεις να μου δειξεις τον τροπο?????Και κατι ακομα πως γινεται να λες 380ν ενω η μπριζα μου εχει 220ν.... (λογω ανορθωσης????)

Ακριβός. Αύριο που θα έχω χρόνο θα σου κάνω το κύκλωμα

Killo_Watt
29-09-05, 23:41
Απλή και γρήγορη λύση για να οδηγήσεις ρελε χωρίς γέφυρα είναι να βάλεις δυο thyristor ανάστροφα πολωμένα και τελείωσες. Αν κάνεις ανόρθωση έχεις το πρόβλημα τον 380V με ρίσκο τον ρελε στο χέρι. Αν το αφήσεις εστι και βγάλεις την γέφυρα ίσως δεν σου οπλίζει το ρελε καθόλου να οπλίζει και ξεοπλιζει δεν πιστεύω (χωρίς να το έχω δοκιμάσει)... Τέλος αν θες να οδηγήσεις ρελε 12V και να τελειώνει η δουλειά περίμενε αύριο.

_ab
30-09-05, 17:49
Απλή και γρήγορη λύση για να οδηγήσεις ρελε χωρίς γέφυρα είναι να βάλεις δυο thyristor ανάστροφα πολωμένα και τελείωσες. Αν κάνεις ανόρθωση έχεις το πρόβλημα τον 380V με ρίσκο τον ρελε στο χέρι. Αν το αφήσεις εστι και βγάλεις την γέφυρα ίσως δεν σου οπλίζει το ρελε καθόλου να οπλίζει και ξεοπλιζει δεν πιστεύω (χωρίς να το έχω δοκιμάσει)... Τέλος αν θες να οδηγήσεις ρελε 12V και να τελειώνει η δουλειά περίμενε αύριο.

Περιμενω να δω και το σχεδιο πως πολωνονται αναστροφα....... :D

Killo_Watt
30-09-05, 18:46
Λοιπόν πάρε προς το παρόν αυτό για οδήγηση 12v και θα σου στείλω το βράδι και το άλλο γιατί τώρα φεύγω...

Υ.Γ μπορείς να βάλεις και απλό bc548

Killo_Watt
30-09-05, 21:27
Βασικά με thyristor ανάστροφα τοποθετημένες μεταξύ τους δεν μπορεί να γίνει η μάλλον μπορεί αλλά είναι περίπλοκο ώστε να πολώνονται και οι δυο σωστά οπότε βάλε triac. Ακόμα το προηγούμενο κύκλωμα είχε ένα λάθος.

_ab
30-09-05, 23:12
Θα το δοκιμασω αυριο και θα σου πω......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!! :D

_ab
01-10-05, 14:07
Δυστηχως δεν δουλεψε.... :( :( :( Θα δοκιμασω τωρα και το αλλο.Εκανα το δευτερο που μου ειπες...

Killo_Watt
01-10-05, 15:38
Μην μπεις στον κόπο να φτιάξεις το πρώτο διότι δεν πιστεύω να δουλέψει… :( Το δεύτερο έπρεπε να δουλέψει για μέτρα την τάση στην βάση του τρανζίστορ όταν είναι ενεργοποιημένο και όταν είναι ανενεργό το κύκλωμα. :roll:

Άμα τελικά δεν καταφέρεις να το φτιάξεις θα σου φτιάξω έναν κύκλωμα με triac αλλά θα πρέπει να αλλάξεις και τον οπτοζευκτη.

gsmaster
01-10-05, 15:53
Απλά απο το optocoupler και μετά κάνε αυτό http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=520

_ab
01-10-05, 17:54
Λοπον θα κανω και το δικο σου Γιαννη αλλα θα ελενξω και το ρευμα που λεει ο φιλος kilowatt...Βεβαια στα datasheets το moc3010 με το cny17-4 πρεπει να ειναι διαφορετικα....

Killo_Watt
01-10-05, 19:00
Με πρόλαβες gsmaster αυτό το κύκλωμα είχα σκοπό να σου προτείνω για οδήγηση triac γιαυτο σου είπα ότι πρέπει να αλλάξεις οπτοζευκτη διότι δεν έχουν καμία σχέση… Αλλά σε τελική ανάλυση μπορείς να μην βάλεις και καθόλου τον οπτοζευκτη και να οδηγήσεις το τρανζίστορ αλλά για δες πρώτα την τάση που σου είπα γιατί και έτσι όπως στο έδωσα θα έπρεπε να δουλέψει.

_ab
02-10-05, 13:38
Εκανα αυτο και δουλευει.....Μαλλον η αντισταση των 100κ που εχεις κατι δεν παει καλα....Θα δοκιμασω αυριο και το σχεδιο του gsmaster και θα σας πω....