PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για laptop



BMXakias
03-10-05, 00:47
Στην περιπτωση που έχω εγκαταστησει το laptop μου στο πορ παγκαζ του αυτοκίνητο, τροφοδοτήτε απο το ρεύμα του και το χειρίζομαι απο οθόνη αφής ενσωματωμένη στο ταμπλό, για να ακούω mp3, τί μπορώ να κάνω για το on/off???
Το να τον κλείσω είναι εύκολο, πατάω τερματισμό απο την οθόνη και το pc κλείνει. Στην περίπτωση όμως που πρέπει να τον ανοίξω, ανοιγω το πορ παγκαζ και πατάω το 'on' απο κει!
Τι μπορώ να κάνω???

gsmaster
03-10-05, 00:54
Όπως θα περάσεις το καλώδιο για την οθόνη, θα περάσεις ένα και για το κουμπί power.

MHTSOS
03-10-05, 21:28
Όπως είπε ο gsmaster. Δυστηχώς όμως θα πρέπει να κάνεις κολήσεις με το κολητήρι πάνω στην μητρική του laptop. Καλού κακού βάλε θωρακισμένο καλώδιο για να μην ανοιγοκλείνει κάθε φορά που θα χτηπάει το κινητό σου......

_ab
03-10-05, 23:22
Όπως είπε ο gsmaster. Δυστηχώς όμως θα πρέπει να κάνεις κολήσεις με το κολητήρι πάνω στην μητρική του laptop. Καλού κακού βάλε θωρακισμένο καλώδιο για να μην ανοιγοκλείνει κάθε φορά που θα χτηπάει το κινητό σου......

Σοβαρα μιλας???????Αυτο δεν το ηξερα!!!!!!!!!Δλδ εαν βαλω το κινητο να χτυπησει κοντα στο tower θα σβησει τι pc????

MHTSOS
03-10-05, 23:34
Τα κουτιά των Η/Υ είναι θωρακισμένα αφού το σασί τους ενώνεται με την γείωση και για να μην δέχονται ΕΜΙ και για να μην εκπέμπουν. Τώρα αν έχεις ένα καλώδιο 3 μέτρα στο αμάξι μπορεί να δουλέψει μιά χαρά και σαν κεραία. Αν θα αναβοσβήσει ή όχι λόγο του κινητού δεν το ξέρεις αλλά καλύτερα να είσαι σίγουρος.

BMXakias
04-10-05, 00:15
Οχι ρε παιδια? μου λέτε να ανοιξω το laptop μου και να κάνω κόλληση πάνω στην πλακέτα του! Είναι ολοκαίνουριο και φοβάμαι, αυτον τον τρόπο τον ήξερα, δεν υπάρχει κανεις άλλος χωρίς να παρέμβω στο εσωτερικό του???

gsmaster
04-10-05, 01:46
Ψάξε για wake on lan. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό αυτό.

Όλα τα laptop έχουν ενσωματωμένη κάρτα δικτύου, το θέμα είναι να υποστηρίζει αυτή την λειτουργεία, και τι σήμα θα πρέπει να στείλεις, για να "ξυπνήσει" το laptop απο το δίκτυο.

BMXakias
04-10-05, 14:27
Θα το ψάξω αλλα και γω το βλέπω απίθανο φίλε. όταν το laptop είναι κλειστο η κάρτα δικτύου δεν τροφοδοτήτε απο πουθενά με ρευμα, οπότε δεν μπορεί να ανταποκριθεί! αλλα και να μπορούσε θα έπρεπε να το ενεργοποιούσα απο άλλο pc το οποίο δεν διαθέτω, έτσι δεν είναι?
Παιδιά, Καμια άλλη ιδέα? Please, Please, Please!!!

gsmaster, μήπως μπορώ να κάνω ένα ηλεκτρικό κύκλωμα που με ένα διακόπτη απ το ταμπλό του αυτοκινήτου να δίνει μια πίεση στο κουμπάκι on/off του Laptop και ν' ανοιγει???

gsmaster
04-10-05, 15:28
....

gsmaster, μήπως μπορώ να κάνω ένα ηλεκτρικό κύκλωμα που με ένα διακόπτη απ το ταμπλό του αυτοκινήτου να δίνει μια πίεση στο κουμπάκι on/off του Laptop και ν' ανοιγει???


Με ένα κουμπί που θα έχεις στο ταμπλώ, θα δίνεις ρεύμα σε ένα σωληνοειδές (ηλεκτρομαγνήτης) το οποίο θα σπρώχνει ένα μέταλλο το οποίο θα "πατάει" το power. Δεν το συνιστώ...

BMXakias
04-10-05, 15:32
Γιατί???

gsmaster
04-10-05, 15:35
Ποτέ δεν τα πήγα καλά με τις μηχανικές λύσεις.