PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγγιγμα κεραιας, ληψη καμπανα



Johnnyfive
09-10-05, 01:49
Εχω ενα ραδιοφωνακι στη δουλεια,με το οποιο θελω να ακουσω τον αγαπημενο μου σταθμο,μα αυτος δεν παιζει καθαρα,δοκιμασα τα παντα μα τιποτα κι οταν λεμε τα παντα,τα παντα,το περιεργο ειναι οτι οταν αγγιζω την κεραια με το χερι μου,πιανει καμπανα,μολις την αφηνω χσσσχχχσσσ,τι να συμβαινει αραγε ,που οφειλετε το εξης φαινομενο,και πως μπορω να το δημιουργησω με "τεχνικα μεσα" ωστε να ακουω χωρις να κραταω την κεραια!!

VAGOURAS
09-10-05, 10:32
Βαλε ενα κομματι καλωδιο 0,5 μετρα η περισσοτερο (κατα προτιμιση αν βρεις με αγωγους χαλκο και ατσαλι μαζι) η σκετο ατσαλι

radiodj105
12-11-05, 09:19
Εχω ενα ραδιοφωνακι στη δουλεια,με το οποιο θελω να ακουσω τον αγαπημενο μου σταθμο,μα αυτος δεν παιζει καθαρα,δοκιμασα τα παντα μα τιποτα κι οταν λεμε τα παντα,τα παντα,το περιεργο ειναι οτι οταν αγγιζω την κεραια με το χερι μου,πιανει καμπανα,μολις την αφηνω χσσσχχχσσσ,τι να συμβαινει αραγε ,που οφειλετε το εξης φαινομενο,και πως μπορω να το δημιουργησω με "τεχνικα μεσα" ωστε να ακουω χωρις να κραταω την κεραια!!
Υπάρχει η περίπτωση ο δέκτης σου να λαμβάνει περισσότερο σήμα από ότι πρέπει και όταν ακουμπάς την κεραία με το χέρι, να γειώνεις το σήμα που λαμβάνει και έτσι να φτάνει στον δέκτη σου αυτό που πρέπει για να πιάσεις τον σταθμό καθαρά. Σκέψου και αυτή την περίπτωση. Η λύσεις είναι οι εξής δύο...
1. Αλλάζεις δέκτη (και παίρνεις έναν της προκοπής).
2. Αλλάζεις δουλειά (και πας και μένεις κοντά στο κέντρο εκπομπής του σταθμού που θέλεις να ακούσεις)!