PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραίες για scanner-VHF-UHF-SHF



leosedf
11-10-05, 13:59
Χέρετε,
Εφερα απο το σπίτι μου στο χωριό εναν ραδιοερασιτεχνικό πομποδέκτη ο οποίος έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
Λήψη: 0 εως 1Ghz σε διαμορφώσεις ΑΜ, NFM,WFM
Εκπομπή: 40-224.995Mhz και 300-579.995Mhz σε ΑΜ,NFM,WFM

Ο κατασκευαστής λέει οτι για κάθε μπάντα (λογικό είναι) οτι χρειάζεται διαφορετικού τύπου, Βέβαια στις ραδιοερασιτεχνικες μπάντες έχω καλυφθεί.
Υπάρχουν τίποτα μικρές κεραιούλες γι αυτή τη δουλειά η θα πρέπει να φτιάχνω δίπολα πάλι?
Ψάχνω wideband κεραίες για να μη χρειάζεται 40 κεραίες γι αυτή τη δουλειά

thnx

Killo_Watt
11-10-05, 16:13
discone only for rx use!!!

leosedf
11-10-05, 16:18
Ναι το ξέρω αυτό αλλα θέλω και εκπομπή.

βασικά βρήκα και ένα ωραίο σαιτ που σου υπολογίζει J-Pole κεραία πάνω σε ξύλο με χάλκινο καλώδιο

11-10-05, 20:15
discone only for rx use!!!
Να ρωτησω κατι?
Γιατι μονο για ληψη??? :!: :?:
Ποιος εχει διαχωρισει τις "παθητικες" κεραιες σε κεραιες εκπομπης και κεραιες ληψης :?: Αυτο ειναι τεραστιο ατοπημα!!!
ΟΛΕΣ οι κεραιες που δεν εχουν "ενεργα" μερη μονιμα προσαρμοσμενα πανω τους ειναι ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΗΨΗ :!:
Αναλογα με τις αναγκες μας χρησιμοποιουμε και την αντιστοιχη κεραια. Για κυκλικη εκπομπη - ληψη σε οσο το δυνατοτερο μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων η Discone ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ :!: Αντιστοιχως σε κατευθυνομενη χρηση και για αντιστοιχο ευρος συχνοτητων η LOG PERIOD ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ :!:
Μπορει να εχουν μικροτερο κερδος απο ενα αλλο κεραιοσυστημα ΑΛΛΑ κανενα αλλο δεν εχει την δυνατοτητα αποδοσης σε ΟΛΟ το ευρος της περιοχης λειτουργειας αυτων των κεραιων :!:
Ετσι ειναι παντα!!! Κερδιζεις κατι χανοντας κατι αλλο!
Θεμα επιλογης και συνθηκων ειναι...

ΥΓ: Αααα! και κατι ακομα! η Discone ειναι 50Ω :!: Υπολογιστε τις απωλειες μετατροπης απο τα 72Ω του διπολου στα 50Ω του πομπου σας και μετα ελατε να μου πειτε ΑΝ Η Discone εχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μικροτερο κερδος :!:

leosedf
11-10-05, 20:28
Δεν ξέρω...
Είχαμε discone σε μια βάση αλλα τις χρησιμοποιούσαν και για εκπομπή στα 380, 400 κλπ
Εγώ ψάχνω να βρώ τρόπο να κάνω και κεραίες για φορητή συσκευή εκτός μπάντας.

πχ αυτή που έχει το μηχάνημα απ το εργοστάσιο ενα απλό σύρμα δεν είναι? αν βάλω μια κεραία στη συχνότητα που θελω δεν θα δουλέψει?
Αν βάλω μια πτυσσόμενη και μεταβάλλω το μέγεθος?

Killo_Watt
11-10-05, 21:42
πχ αυτή που έχει το μηχάνημα απ το εργοστάσιο ενα απλό σύρμα δεν είναι? αν βάλω μια κεραία στη συχνότητα που θελω δεν θα δουλέψει?
Αν βάλω μια πτυσσόμενη και μεταβάλλω το μέγεθος?

Στην αγορά έχω δει φορητές κεραίες με μεταβλητό μήκος σαν extra σε κάποιους πομποδέκτες και ανάλογα την συχνότητα προσαρμόζεις το μήκος… κάπου είχα πετύχει κάτι παρόμοιο και για ημιφοριτη χρήση

Τώρα όσον αφορά την discone δεν ξέρω… απλά την γνωρίζω σαν κεραία λήψης από εκεί και πέρα μου φαίνεται τρελό το εύρος ζώνης της για να συντονίζει…

11-10-05, 23:28
Τώρα όσον αφορά την discone δεν ξέρω… απλά την γνωρίζω σαν κεραία λήψης από εκεί και πέρα μου φαίνεται τρελό το εύρος ζώνης της για να συντονίζει…
Φιλε Killo_Watt αυτο ακριβως ειναι το ατου της εναντι οιασδηποτε αλλης κεραιας :!: Και πιστεψε με ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ατου :!: :!: :!: Αν μαλιστα την "δεις" σε VNA παθαινεις πλακα!!! Ειναι οντως η μονη πραγματικα multioctave κεραια :!:

leosedf
12-10-05, 10:14
Ναι αλλα στη discone βάλε 100-120 ευρώ στην ξεφτίλα για μια απλή.
Μου φένεται θα αρχίσω να φτιάχνω μερικά J-Pole με σύρμα για να καλυφθώ στο σπίτι.

leosedf
12-10-05, 10:20
http://web.telia.com/~u85920178/
εκεί έχει μια πολύ καλή με calculator και πολλές άλλες βέβαια.
Αυτή που λέω είναι στα projects/antenna projects/V Pole VHF antenna

leosedf
13-10-05, 19:02
Ξέρει κανείς καμια κεραία με μικρό μέγεθος αλλα μεγάλη απολαβή? 446Mhz περίπου