PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεμα πτυχιακης



Leon
14-10-05, 23:08
Προτεινετε παιδια κανα θεμα για πτυχιακη για το τμημα Αυτοματισμου!!!!!!!!
Μπορει να εχει οτι θελει.....προγραμματισμο, μικροελεγκτες, οποιαδηποτε κατασκευη. :lol:

leosedf
15-10-05, 00:59
Μια συσκευή η οποία να αντιγράφει με επιτυχία χαρτονομίσματα??
Μια συσκευή η οποία να ελκύει γυναίκες (αυτό καλύπτεται και με την παραπανω συσκευή)
Μια συσκευή που να μπορεί να εξάγει οποιοδήποτε firmware απο οποιοδήποτε μικροελεγκτή?
Μια συσκευή η ενα λογισμικό που να μπορεί να παρακάμψει οποιαδήποτε μέθοδο προστασίας απο σελίδες του ιντερνετ?
Εναν τηλεμεταφορέα? (οπως αυτόν στο Star Trek)
Μια συσκευή που απλώς δεν θα κάνει τίποτα???
Μια συσκευή η οποία θα σε ειδοποιεί ηχητικά οτι το μολύβι θέλει ξύσιμο γιατι η μύτη έσπασε κλπ?
Μια συσκευή η οποία θα ρυθμίσει ενα αναλογικό ρολοι (με δεικτες) σε χειμερινή και καλοκαιρινή ώρα?
Μια συσκευή που απλώς θα κάνει "ping"
:D

Lykos1986
15-10-05, 01:20
Εναν τηλεμεταφορέα? (οπως αυτόν στο Star Trek)...
Bring me up Scotty!!!!! :D


Το τμήμα σου δεν έχει κανένα αρχείο πτυχιακών εργασιών για να δεις που περίπου και σε τι θέματα κυμαίνονται οι άλλες;;;

gsmaster
15-10-05, 03:14
...
Μια συσκευή που απλώς δεν θα κάνει τίποτα???
...
Μια συσκευή η οποία θα ρυθμίσει ενα αναλογικό ρολοι (με δεικτες) σε χειμερινή και καλοκαιρινή ώρα?
...
:D

Κώστα... Αυτά είναι τα πιο υλοποιήσιμα... χε χε

Τώρα για το θέμα που θα επιλέξεις, να σου πώ ότι να διαλέξεις ένα θέμα το οποίο το κατέχεις, και έχεις τις γνώσεις να το ολοκληρώσεις. Αν κάτι δεν το ξέρεις και είναι βασικό για την πτυχιακή σου, τότε άστο καλυτερα. (πχ αν έχεις πτυχιακή με μΕ, και δεν έχεις προγραμματίσει ποτέ, άστο καλύτερα.) Σίγουρα θα χρειαστείς και κάτι που δεν ξέρεις, αλλά φρόντισε αυτό να είναι κάτι εύκολο, και εφικτό μέσα στον χρόνο που σου δίνεται.

Σκέψου καλά τις δεξιότητές σου, σε τί είσαι καλός, κάνε μια λίστα και με αυτά δες τι μπορείς να κάνεις.
Μόνο εσύ ξέρεις τις δυνατότητες σου και πόσο μακρυά μπορείς να φτάσεις.
Καλές σκέψεις...

_ab
15-10-05, 10:00
Κανε αυτο.....Ηλεκτρονικη Κλειδαρια ελενχομενη απο pic :wink:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1871

Leon
15-10-05, 23:31
Θελω να φτιαξω εναν ελεγκτη......τωρα το τι θα ελεγχει ειναι το θεμα.
Κατι με μικροελεγκτη θελω.

giannis theoharis
16-10-05, 14:19
Φίλε μου κι εγώ αυτοματιστής είμαι,
1. φωτοβολταϊκό στοιχείο πάνω σε άξονα περιστροφής με μοτεράκι το οποίο με μικροελεγκτή θα ακολουθεί την ηλιακή ακτινοβολία και θα παρέχει φυσικά ηλ. ενέργεια (μπορείς να το χρησιμοποιησεις και ως φορτιστή). Καλό θα ήταν το όλο σύστημα να είναι αυτοτροφοδοτούμενο.
2. ρομποτάκι (κουτάκι με ρόδες εννοώ) το οποίο θα κινείται πάνω σε λευκό επίπεδο και η τροχιά που θα ακολουθεί θα είναι μια μαύρη γραμμή. Αυτό τώρα θα έχει κάποιον αισθητήρα θερμότητας. Σε διάφορα σημία της διαδρομής θα υπάρχουν κεράκια. Το όχημα σου θα διαθέτει μια δεξαμενούλα. Κάθε φορά που το όχημα θα αναγνωρίζει θερμότητα θα σταματάει σε εκείνο το σημείο, θα σβήνει την φωτιά και θα συνεχίζει για την επόμενη.
3. Μπορείς επίσης να φτιάξεις κάποιον ανελκυστηρα με χρήση ηλεκτροπνευματικών

Είναι πολλά αυτά που μπορείς να φτιάξεις, το θέμα είναι μέχρι που μπορείς να φτάσεις. Τα παραπάνω που σου πρότεινα τα θεωρώ ενδιαφέροντα. Μπορείς να προβείς και σε απλές κατασκευές του τύπου, θερμοσίφωνας...
Όλα τα παραπάνω απαιτούν χρήση μικροελεγκτή, όπως ζήτησες.
Ελπίζω να βοήθησα.

apa02gr
17-10-05, 13:57
Εγώ θα σου πρότεινα με έναν μικροελεγκτή της οικογένειας 8051 να ελέγξεις ένα ψηφιακό θερμόμετρο τύπου DS1620-Ds1820. Απλό, πρακτικό και πάντα επίκαιρο.

Αν θες βοήθεια στείλε pm

_ab
17-10-05, 16:33
Εγώ θα σου πρότεινα με έναν μικροελεγκτή της οικογένειας 8051 να ελέγξεις ένα ψηφιακό θερμόμετρο τύπου DS1620-Ds1820. Απλό, πρακτικό και πάντα επίκαιρο.

Αν θες βοήθεια στείλε pm


Και που θα βρει τα ds????? :roll:

gsmaster
17-10-05, 19:14
Εγώ θα σου πρότεινα με έναν μικροελεγκτή της οικογένειας 8051 να ελέγξεις ένα ψηφιακό θερμόμετρο τύπου DS1620-Ds1820. Απλό, πρακτικό και πάντα επίκαιρο.

Αν θες βοήθεια στείλε pm


Και που θα βρει τα ds????? :roll:

Να ναι καλά η MAXIM που στέλνει δείγματα... (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=135)

machine22
17-10-05, 20:04
Μια συσκευή η οποία να ελκύει γυναίκες (αυτό καλύπτεται και με την παραπανω συσκευή):D
Έγραψες :D :D :D

Leon
17-10-05, 23:34
Το ψηφιακο θερμομετρο ειναι σχετικα απλο.
Μου αρεσε αυτο με τον πνευματικο ανελκιστηρα αλλα δυστυχως ο συγκεκριμενος καθηγητης ασχολειται κυριως με προγραμματισμο.

Εγω σκεφτομαι να φιαξω εναν βραχιονα δυο κατευθυνσεων για καμερα παρακολουθησης χωρου που να ελεγχεται απο PC.
Ή κατι παρομοιο τελος παντων.

Leon
18-10-05, 22:01
Τελικα πηρα το παρακάτω:

Στη παρουσα πτυχιακη εργασια θα υλοποιηθει web site το οποιο θα ειναι διασυνδεμενομε τους κτιριακους ελεγκτες της εταιριας Dupline. Ο χρηστης - ιδιοκτητης θα εχει δυνατοτητα παρακολουθησης των λειτουργειων του κτιριου αλλα και τη δυνατοτητα αποστολης τηλεχειρισμων μεσω ιστοσελιδων βασισεσμενες σε τεχνολογια ASP, ASPX. Η εφαρμογη θα αναπτυχθει σε Windows XP. Για την αναπτυξη του λογισμικου θα χρησιμοποιηθει η πλατφορμα λογισμικου .ΝΕΤ της Microsoft.

Απο τι καταλαβα δεν ειναι και πολυ ευκολο.
Ολες οι βοηθειες και οι πληροφοριες καλοδεχουμενες.