PDA

Επιστροφή στο Forum : BOHΘΕΙΑ ΜΕ SWR/POWER METER



VAGOURAS
16-10-05, 20:32
Mήπως έχει κάποιος γέφυρα / βαττομετρο με τα εξης χαρακτηριστικά:swr/power/fs meter με συρταρωτο ποτενσιομετρο (καθετο στην προσοψη) που ρυθμίζει την swr, διακοπτη 10/100 watts, διακοπτη forward/reflected, και δυο οργανα swr και power, MODEL 171 (Δεν γνωρίζω κατασκευαστή και δεν ξερω να στελνω φωτο)το προβλημα μου ειναι οτι μου επεσε στα χερια αλλα καποιος ανεγκεφαλος εχει αφαιρεσει απο μεσα 2-3 εξαρτηματα(αντιστασεις και διόδους RF) και θελω να το επισκευασω.Αν το εχει καποιος ας μου πει τροπο επικοινωνιας για λεπτομερειες.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

radioamateur
16-10-05, 21:50
Εκτενής αναφορά σχετικα με τα καλύτερα σχέδια γεφυρων στασίμων που υπαρχουν στο διαδίκτυο θα βρείτε κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=328&highlight=
Oλες οι γέφυρες πανω κατω έχουν την ίδια αρχη λειτουργειας.Η διαφορα εστιάζεται στο τύπο του μεσου που χρησιμοποιειται για την αναγνωση των στασιμων κυματων-ισχυος και μπορει να είναι τυπωμενο, καλωδιο ομοξωνικό, τυπωμενο κυκλωμα και κατα συνέπεια στην ισχυ που αντέχουν.Μαλλον η περιπτωση της γεφυρας σας, δεδομενης της μικρης ισχυος που αναφερετε ανάγεται σε τυπωμενο κυκλωμα.
Σίγουρα καποιο σχεδιο θα ταιριαζει.Προσοχη μην βραχυκυκλωσετε το μεσαιο αγωγο που μεταφερει το σημα απο τον πομπό στην κεραια.Πιθανον να μην βρειτε ακριβως την ιδια τιμη αντιστασης στο ποτενσιομεντρο της γεφυρας σας σε σχέση με αυτη των σχεδιων.Αυτο δεν παιζει ρόλο με την προυϋπόθεση ότι δεν εχει καταστραφει το τυπωμενο.Να αντικαταστησετε τα υπόλοιπα εξαρτηματα βασει του σχεδιου που ταιριαζει περισσότερο και οτιδήποτε θεωρειτε καμμενο.Πιθανον να χρειαστει να ρυθμίσετε εκ νεου εσωτερικα τρίμμερ (αν βέβαια υπαρχουν) της γεφυρα σας για τη σωστη ενδειξη ισχυος στασιμων.
Καλές επισκευες-κατασκευες!!!

VAGOURAS
20-10-05, 00:00
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.