PDA

Επιστροφή στο Forum : PLL AM 50mw



tzitzikas
19-10-05, 20:10
PLL AM 50mw

Killo_Watt
20-10-05, 14:32
Τελικά τον πομπό τον οδήγησες???

_ab
20-10-05, 16:23
Μπορει να μπει λινεαρ σε αυτο????και εαν ναι μεχρι ποσα βαττ θα δινει εξοδο????

leosedf
20-10-05, 19:11
tzitzikas άψογος!!
Απο ήχο? πώς βάζεις συχνότητες?

tzitzikas
20-10-05, 20:45
λοιπον ψαχνωντας στο νετ ειχα βρει καποια σχεδια για ενισχυτικες βαθμιδες και συνδυασα τις δυο παρακατω βαθμιδες.Υπολογισα με βαση το ρευμα που τραβαει οτι αποδιδει μεχρι 0,5 βατ.το pll δουλευει αψογα το εχω μετρησει με συχνομετρο,μετακινητε πανω κατω στο χιλιοστο η εκατοστο του χιλιοκυκλου(δε θυμαμε καλα).με το μεταβλητο πυκνωτη που εχει καρφωσα το pll ωστε το συχνομετρο να δειχνει 1431,00 KHz.
με αυτο μαζι με το λινεαρ 0,5 βατ προσππαθησα να οδηγησω μια 6v6GT η οποια οδηγει μια 807 και η τελευτεα μια 4-400Α.(να σημειωσω οτι κανονικα η 6v6GT το συγκεκριμενο πομπο οδηγειτε απο μια EF-89 η οποια ειναι και η ταλαντωτρια).Μολις ανοιγα την ανοδο της 6v6GT το συχνομετρο (που μου εδειχνε το σημα στο σημειο συνδεσης pll & 6v6GT) "τρελαινοταν" και εδειχνε οτι να ναι.δε δοκιμασα να θωρακισω σε μεταλλικο κουτι το PLL.περιμενω γνωμες για το τι μπορει να συμβαινει. προφανως ξεκλιδωνε το pll.

leosedf:

tzitzikas άψογος!!
Απο ήχο? πώς βάζεις συχνότητες?

ηχο στα μεσαια διαμορφωνεις συνηθως στην τελικη βαθμιδα.εμεις στο συγκεκριμενο πομπο διαμορφωνουμε στην ανοδο της 4-400Α με διαμορφωτη(ενα τερας).αν μου δουλευε ολα τα υπολοιπα θα ηταν οπως τωρα.
συχνοτητες αλλαζοεις με τα dip swiches με βημα των 9 KHz.

περιμενω report για το πως ακουγεται ο σταθμος.αυτη τη στιγμη παιζει στους 1431 KHZ (AM) απο το κεντρο Θεσσαλονικης 24ωρες/24ωρο (αν ολα εχουν καλως).δυστηχως το εχουμε χαμηλα το μηχανακι στα 2KV DC ταση ανοδου της 4-400A για να μην υπερθερμενεται.
επισης οποιος μπορει και εχει χρονο να προτεινει ενα σχεδιο μικρου λινεαρ να το οδηγησουμε με το pll, και τη γνωμη σας γιατι μπορει να ξεκλειδωνει στη παραπανω περιπτωση.

gsmaster
21-10-05, 02:01
εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=294&start=30) είναι η παλιά συζήτηση, και καλό είναι να συνεχίστεί εκεί, για να είναι όλα μαζεμένα.

:)