PDA

Επιστροφή στο Forum : Alinco DX-77



deksterr
20-10-05, 14:34
Παιδιά σκέφτομαι να πάρω τον παρακάτω πομποδέκτη αξίζει;
Εσείς τι έχετε να πείτε,γιατί είμαι νέος πάνω στο αντικείμενο αυτό;

Alinco DX-77 700.00EUR

Πρόκειται για έναν από τους λίγους πομποδέκτες βάσεως βραχέων που συνδυάζουν μεγάλες επιδόσεις με μια πολύ καλή τιμή. Έχει λήψη από 50kHz έως 30MHz και εκπομπή από 1.8kHz έως και τους 30MHz. Η ισχύς εξόδου είναι 100Watt SSB, CW και FM ενώ στα AM 40Watt. Η καλή κατασκευή και η ευχρηστία του υπόσχονται στον χρήστη μια άνετη και ευχάριστη λειτουργία. Στη πρόσοψή του διαθέτει ένα μεγάλο μεγάφωνο που μας εξασφαλίζει εξαιρετικό ήχο, έχει 100 μνήμες για αποθήκευση των αγαπημένων συχνοτήτων, δύο VFOs, Speech Compressor, περιοριστή και εξασθενητή θορύβου. Διαθέτει εύκολη λειτουργία split, Interface για αυτόματο Antenna Tuner, squelch σε όλες τις διαμορφώσεις, δέκτη γενικής κάλυψης, μικρομετρικό συντονισμό δέκτη (RIT), επιλογή υψηλής/χαμηλής ισχύος εξόδου, επιλεγόμενο AGC, ψηφιακό κλείδωμα, 2 VFOs, περιοριστή θορύβου, συμπιεστή φωνής, ενώ είναι δυνατή η σύνδεσή του με τον ηλεκτρονικό μας υπολογιστή μέσω του προαιρετικού καλωδίου ERW-4 και το ανάλογο software. Ο DX-77 της Alinco είναι από τους πιο οικονομικούς HF πομποδέκτες της αγοράς, με πολλά extras που θα ικανοποιήσουν ακόμη και τους πιο απαιτητικούς ραδιοερασιτέχνες.

Προεραιτικά αξεσουάρ του DX-77 της Alinco
EDX-2 :Αυτόματο Antenna Tuner
EDS-5 :Καλώδιο προέκτασης μικροφώνου
ERW-4 :Καλώδιο για σύνδεση με PC
EMS-14 :Επιτραπέζιο μικρόφωνο

Διαθέτει:
Απλό και έξυπνο σχεδιασμό.
100 μνήμες.
2 VFOs.
Έλεγχο από computer μέσω του προαιρετικού καλωδίου ERW-4 και το ανάλογο software.
Ευδιάκριτη φωτιζόμενη οθόνη.
Εύκολη λειτουργία split.
Διακόπτης πολλαπλών λειτουργιών.
Περιοριστή θορύβου.
Συμπιεστή φωνή.
Squelch σε όλες τις διαμορφώσεις.
Γρήγορη διαμόρφωση συχνότητας split.
2 λειτουργίες σάρωσης.
RIT (Μικρομετρικός Συντονισμός Δέκτη).
Δέκτη γενικής κάλυψης.
Ρύθμιση ισχύος εξόδου (Hi - Lo).
Επιλέξιμο AGC.
Ψηφιακό κλείδωμα.
Interface για αυτόματο Antenna Tuner.
Έλεγχο RF Gain.


Τεχνικά χαρακτηριστικά :

ΓΕΝΙΚΑ
Λήψη δέκτη: 500 KHz - 30 MHz.
Διαμορφώσεις: CW, AM, FM και SSB.
Θερμοκρασία λειτουργίας: +14°F ~ +140°F ή -10°C ~ +60°C.
Σταθερότητα συχνότητας: ±10ppm.
Σύνθετη αντίσταση εισόδου: 50Ω unbalanced
Τροφοδοσία: 13.8 VDC ± 15% (11.7 έως 15.8 VDC).
Κανάλια μνήμης: 100 (κάθε ένα με δυνατότητα αποθήκευσης split μνήμης και διαμόρφωσης).
Κατανάλωση ρεύματος στα 13.8VDC: εκμπομπή μάξιμουμ 2Ο αμπέρ για μέγιστη ισχύ εξόδου, λήψη μάξιμουμ 1.1 αμπέρ μέγιστο.
Διαστάσεις: 246 x 94 x 228 χιλιοστά.
Βάρος: 3.9 κιλά.

ΠΟΜΠΟΣ
Ισχύς εξόδου (SSB, CW, FM): 1.8MHz~30MHz υψηλή 100Watt, χαμηλή 10Watt περίπου.
Ισχύς εξόδου (ΑM): 1.8MHz~30MHz υψηλή 40Watt, χαμηλή 4Watt περίπου.
Καταστολή φέροντος: περισσότερο από 40dB.
Καταστολή πλευρικής: περισσότερο από 50dB στον 1kHz.
Συστήματα διαμόρφωσης: SSB – ισοσταθμισμένο, AM - χαμηλής στάθμης διαμόρφωσης, FM - μεταβλητής αντίδρασης.
Παρασιτικές εκπομπές: μικρότερες από -45 dB (10 MHz), μικρότερες από -50 dB (1.8 MHz - 30 MHz).
CTCSS (επιπλέον αξεσουάρ): 50 τόνοι, οι οποίοι επιλέγονται από την πρόσοψη.
Ηλεκτρονικό χειριστήριο (επιπλέον αξεσουάρ) μεταβαλλόμενο από 6 έως 50 wpm.
Μέγιστη απόκλιση FM: +- 2.5kHz.
Σύνθετη αντίσταση μικροφώνου: 2kΩ.

ΔΕΚΤΗΣ
Σύστημα λήψης: διπλής μετατροπής υπερετερόδυνος.
Τριπλής μετατροπής υπερετερόδυνος για τα FM.
Ευαισθησία: SSB, CW, FM: (0.5~1.8MHz) 0 dbµV (1µV), (1.8~30MHz) -12dbµV (0.25μV)
AM: (1KHz, διαμόρφωση 30% ) (0.5~1.8MHz) +20dbµV (10µV), (1.8~30MHz) +6dbµV (2µV), FM: -6dbµV (0.5µV) @ 12db SINAD.
Επιλεκτικότητα: SSB, CW, AM-στενό: 2.7 KHz (-6dB), 4.7 KHz (-60dB), AM-ευρύ, FM: 8 KHz/-6dB, 30 KHz/-50dB.
Ενδιάμεσες συχνότητες: 1η IF: 71.75 MHz, 2η IF: 8.875 MHz, 3η IF: 455 kHz.
Ισχύς εξόδου ήχου: μεγαλύτερη από 2Watts στα 8Ω, 10% παραμόρφωση.
Λόγος απόρριψης ειδώλων και παρασιτικών εκπομπών: περισσότερο από 70dB.
Περιοχή μικρομετρικού συντονισμού: +-1.0 kHz.

Killo_Watt
20-10-05, 16:25
Εμένα δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι με λίγο περισσότερα χρήματα παίρνεις ένα yaesu μου φαίνεται είχα δει και ένα φτηνό μηχάνημα από την icom δεν θυμάμαι...

deksterr
20-10-05, 17:11
Εμένα μου άρεσε επειδή μπορείς να εκπέμπεις σε όλο το εύρος
από 1.8 μέχρι και 30 Mhz ενώ κάτι άλλα είναι 1.8-2.5 , 3.5-6.5 κτλ
πάντως θα ψαχτώ :-k και για μηχανήματα yaesu και icom

ευχαριστώ :ok:

Killo_Watt
20-10-05, 17:26
Και τα άλλα ξεκλειδώνουν…

dimitris_p20
20-10-05, 19:01
Φίλε αυτα που εχει το alingo το έχουν και άλλα μηχανηματα δεν βλεω κατι το ιδιαίτερο.
Η δικιά μου γνώνη είναι να πάρεις ένα μηχάνηνα που να έχει επάνω το Antenna Tuner να μην χρειάζετε να το πάρεις εσύ σαν εξτρα.
Ενα που πηρε ο φίλος μου πριν καμια βδομάδα είναι το kenwood 570 http://www.meimaris.gr/product.asp?intProdID=110 είναι πολύ καλό μηχάνημα.

giorgos417
21-10-05, 12:42
Με τα ίδια χρήματα σχεδόν (740Ε) παίρνεις το FT857 της yaesu το οποίο κάνει οτι και το alinco αλλα εχει εκπομπή στα vhf και uhf, λήψη μεχρι τους 900 MHz και DSP. Εξαρτάται βέβαια η επιλόγη σου απο τις απαίτησεις που έχεις και τον εξοπλίσμο που χροιάζεσαι αλλα για το 897 εχω ακούσει καλά λόγια.

leosedf
21-10-05, 13:07
Alinco δεν είναι και τοσο δυνατοι πομποδέκτες απ οτι ξέρω, δοκίμασε να δείς και τα μοντέλα της Yaesu, Kenwood, ICOM

deksterr
23-10-05, 12:14
Ευχαριστώ παιδιά :ok:

sv1iuu
30-10-05, 03:03
Συναδερφε καλημερα το μηχανημα το εχω 2 χρονια περιπου μπορω να σου πω οτι ειναι αστερι και εχει τρελη ληψη και διαμορφωση σιγουρα υστερει σε καποιες ρυθμισεις αλλα εχει 3 πολυ καλα !!!! 1. πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, 2 πολυ καλο σχεδιασμο στα κυκλωματα και 3 ειναι το μοναδικο μηχανημα (με τα TEN-TEC) που μετα απο το ξεκλειδωμα εκπεμπει απο τους 1600 khz !!!!! ολα αυτα σε συναρτηση και με το κοστος του και φυσικα αναλογος την λειτουργια που το θελεις. Παντος για τα λεφτα που εχει ειναι αστερι τωρα αν θελεις ενα καλο και σοβαρο μηχανημα σου προτεινω το ic736 h ic738 της icom ειναι ακριβως τα ιδια μονο που το 736 εχει και τους 50 mhz. το κακο ειναι οτι το βρισκεις μονο μεταχειρησμενο και απο ebay με 450 ευρω. Τωρα αν εχεις χρημα θα σου προτεινα το ft847 της yaesu η το ts2000 της kenwood (το τελευταιο μονο αν σου αρεσουν τα περιπλοκα μηχανηματα με απειρες ρυθμισεις). Αυτα τα ολιγα ελπιζω να σε καλυψα εστω και λιγο

deksterr
30-10-05, 19:29
:D Ευχαριστώ :D

MAKHS
31-10-05, 13:52
Καλημερα.Η απορια μου ειναι ποια θα ειναι η χρηση του γιατι αναλογα θα σου ελεγα οτι ειναι καλο για τα HF,περιπλοκο στα παρελκομενα και δεν κανει καλη δουλεια στα Μεσαια γιατι ζεστενεται πολυ γρηγορα.